Wynagrodzenie biegłego-zażalenie

Pytanie:

"Podział majątku. Przewodniczący podczas rozprawy wydał tydzień czasu na wniesienie zażalenia na wydane postanowienie w przedmiocie wynagrodzenia biegłego. Biegły nie zakończył wyceny. Czy w zażaleniu należy przedstawić wartość przedmiotu zażalenia i czy zażalenie takie idzie do Sądu Okręgowego?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie biegłego-zażalenie

Należności biegłego przyznaje i ustala sąd (a nie przewodniczący) lub referendarz sądowy. Z zadanego pytania wynika, że w Pana sprawie nie orzekał referendarz, lecz sąd.

Na postanowienie sądu w sprawie wynagrodzenia biegłego, zgodnie z art. 394 § 1 pkt 9 kpc przysługuje zażalenie. Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 7 listopada 1974 r., sygn. akt II CZ 194/74 - przewidziane w art. 394 § 1 pkt 9 kpc zażalenie na postanowienie dotyczące wynagrodzenia biegłego przysługuje nie tylko biegłemu, ale również i stronom.

Zażalenie wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu I instancji, a więc w przypadku wydania postanowienia przez sąd rejonowy (a nie przez referendarza sądowego)– do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego.

Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.  Chociaż naszym zdaniem - jeżeli przedmiotem zażalenia jest kwota wynagrodzenia biegłego - nie jest konieczne wskazywanie wartości przedmiotu zaskarżenia, to jednak zgodnie z poglądem wyrażonym przez T. Erecińskiego: „W sprawach o roszczenia majątkowe należy wskazać wartość przedmiotu zaskarżenia, gdyż jest to niezbędne do ustalenia opłat sądowych” (tak: Jędrzejewska Maria, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie II). W związku z powyższym, z ostrożności procesowej, przedmiot wartości zaskarżenia radzimy oznaczyć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika