Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Od zera do milionera - czyli jak nauczyć dziecko inwestowania (child trust fund po polsku)

Iwona Tomaszewska, Karolina Bisz
Iwona Tomaszewska, Karolina Bisz

Umiejętność oszczędzania i inwestowania stanowi w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej cenionych w biznesie. Warto zadbać o jej rozwój już od najmłodszych lat, by wychować dzieci w poszanowaniu pieniądza i umiejętnego nim rozporządzania tak, by kiedyś mogły odnosić sukcesy nie tylko w życiu prywatnym, ale również w dziedzinie przedsiębiorczości. Możliwości zarządzania pieniędzmi są coraz większe, ale bez odpowiedniego przygotowania młodemu człowiekowi trudno jest rozpocząć własną drogę w świecie operacji finansowych, tym bardziej, jeżeli ma ona prowadzić do zarządzania w przyszłości rodzinnym biznesem. Częstokroć pojawia się pytanie nie tyle, jak zabezpieczyć dziecko na przyszłość, ale jak zadbać o to, by ułatwić mu wkroczenie w świat biznesu i przygotować do zarządzania rodzinnym majątkiem.

Złoty środek

Odpowiedzi na te pytania będzie pewnie tyle, ilu jest rodziców. Niejednokrotnie rodzice bez zastanowienia zapewniają swoim pociechom dostęp do nieograniczonych środków. Z drugiej strony nie należą do rzadkości sytuacje, w których rodzice chcąc zapewnić swoim dzieciom prawdziwą szkołę życia zmuszają je do przyspieszonej samodzielności finansowej, gdy tylko te osiągną pełnoletność. Żadna z przedstawionych opcji nie wydaje się w pełni przemyślana. Ideałem byłoby znalezienie takiego rozwiązania, które nauczy dziecko mądrze gospodarować pieniędzmi tak, aby można było powierzyć mu rodzinny majątek bez obaw, iż dorobek życia zostanie roztrwoniony. Optymalne zatem wydaje się stworzenie młodemu człowiekowi możliwości uczenia się zarządzania pewną ilością środków finansowych w określonym czasokresie, by nauczyć go mądrego gospodarowania pieniędzmi, ponoszenia konsekwencji nieprzemyślanych lub ryzykownych inwestycji finansowych, odnajdowania balansu pomiędzy spodziewanym zyskiem a ryzykiem biznesowym przedsięwzięcia.

American dream

Dobrym przykładem takiej optymalnej metody są funkcjonujące od lat w Stanach Zjednoczonych Child Trust Funds. Początkowo był to głównie wynalazek elit, jednak współcześnie cieszy się on popularnością również wśród innych warstw społecznych. Child trust fund – to fundusz powierniczy utworzony przez rodzica/opiekuna na rzecz dziecka, w którym rodzic przeznacza część swojego dotychczasowego majątku w celu zabezpieczenia przyszłości dziecka. Właścicielem takiego funduszu jest dziecko i to ono po osiągnięciu ustalonego wieku (pełnoletności) ma prawo wykorzystywać zgromadzone w funduszu środki. Czasami cel, w jakim pieniądze mogą zostać użyte zostaje określony np. finansowanie studiów, zakup mieszkania, itd.

Made in Poland

Opisana wyżej instytucja w nieco zmienionej formie może również funkcjonować w polskich realiach. Oczywiście w naszym systemie nie ma jej idealnego odpowiednika, jednakże z pomocą obowiązujących w prawie polskim konstrukcji cywilistycznych można uzyskać analogiczny efekt. Celem tego przedsięwzięcia jest - podobnie jak w amerykańskim pierwowzorze - wyodrębnienie określonej ilości środków finansowych z posiadanego majątku celem przekazania jej w przyszłości dzieciom w drodze darowizny. Odpowiednie postanowienia umowne mogą zapewnić, by kwota ta służyła wyznaczonym celom inwestycyjnym, by w ten sposób przygotować młodego człowieka do podejmowania w przyszłości decyzji biznesowych. W zależności od tego, czy podejmie trafne decyzje biznesowe, kwota przyszłej darowizny może zostać powiększona o zyski z inwestycji, ale może także ulec uszczupleniu w razie zaangażowania w nietrafiony projekt.

Można do takiego przedsięwzięcia zaangażować doradców inwestycyjnych, by wsparli obiektywną oceną szanse powodzenia planowanych kroków inwestycyjnych. Co do zasady pomysłodawcą takiej inwestycji ma być dziecko, jednakże nie ma ono pełnej swobody w tym zakresie. Udział specjalisty ma zmniejszyć ryzyko fiaska inwestycji i wesprzeć walor edukacyjny przedsięwzięcia. W ten sposób młody człowiek ma okazję stopniowo nauczyć się mądrze inwestować tak, aby gdy osiągnie wymagany wiek i doświadczenie, być w pełni przygotowanym do kontynuacji rodzinnego biznesu.

 

Komentarze: Od zera do milionera - czyli jak nauczyć dziecko inwestowania (child trust fund po polsku)

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 8
 • 3
 • 7
 • 5
 • 4
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
 • Zuzanna

  ocena usługi:

  Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
 • Barbara

  ocena usługi:

  Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
 • Marek

  ocena usługi:

  Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

  Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
 • Jaroslaw

  ocena usługi:

  Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
 • Andrzej

  ocena usługi:

 • Irek

  ocena usługi:

  Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
 • Anna

  ocena usługi:

  Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
 • Marysia

  ocena usługi:

  Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
 • Violetta

  ocena usługi:

  Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
 • Witold

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
 • Piotr

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam
 • Longin

  ocena usługi:

  W pełni profesjonalna obsługa w całości satysfakcjonująca i wyczerpująca temat nie pozostawiająca cienia wątpliwości co do celowości działania. Polecam. Longin
 • Wiesław

  ocena usługi:

  Witam.bardzo serdecznie dziękuje za opinie-wyszliście Państwo na przeciw moim oczekiwaniom w sposób optymalny..zdaję sobie sprawę ,że temat ze względu na niedookreśloność prawna wielu elementów był trudny...dołożyliście Państwo staranności i dostałem materiał ,który będzie mi pomocny w walkach ze spółdzielnią...chodzi bowiem o sam proces wyboru metody i obowiązki spóldzielni z tym związane-to jest proces mający swoje wymogi i zamierzam udowodnić,że nie zostały one spełnione. jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 • Bożena

  ocena usługi:

  Serdecznie polecam usługi e-prawnika. Porady rzetelne, szybkie i bez wychodzenia z domu. DZIĘKUJĘ

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane