Adaptacja mieszkania i samochodu dla niepełnosprawnego do odliczenia w PIT

Pewne wydatki służące przystosowaniu mieszkania lub pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, mogą zostać odliczone od dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

  

Jakie wydatki można odliczyć od dochodu do opodatkowania?

Mianowicie, odliczeniu od dochodu do opodatkowania (tj. od podstawy opodatkowania) podlegają całe wydatkowane kwoty (bez ograniczenia kwotowego) na:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Odliczenie to nie przysługuje na zakup (naprawę) sprzętu gospodarstwa domowego.

Jak wspomniano, odliczenia te nie są limitowane. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionych wydatków na powyższe cele.

 

Komu przysługuje prawo do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym albo podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tzn. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.

Za osobę niepełnosprawną uznaje się przy tym osobę, która posiada:

  • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  • orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Natomiast osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika to osoba niepełnosprawna, której roczne dochody nie przekraczają kwoty 9.120 zł, będąca dla podatnika: współmałżonkiem, dzieckiem własnym, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową. 

 

Jakich wydatków nie można odliczyć?

Odliczenie od dochodu nie dotyczy wydatków, które zostały:

  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jeśli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z ww. funduszy (środków), to odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

 

Jak udokumentować wydatki?

Dokumentem potwierdzającym dokonanie wydatku jest każdy dokument stwierdzający wysokość poniesionego wydatku - np. faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, pod warunkiem że wynika z nich, kto, kiedy, komu, ile i za co zapłacił.

Organ podatkowy ma prawo sprawdzić poprawność dokonanych odliczeń. Dla skorzystania z ulgi, należy zaś spełniać wszystkie jej warunki z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Kiedy można dokonać odliczenia wymienionych wydatków?

Odliczeń dokonuje się:

  • w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników osiągających dochody

a) z działalności gospodarczej

b) z najmu, dzierżawy

    -  podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej,

  • po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36 lub PIT‑37.

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zm.; PIT) - art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7a pkt 3, pkt 1 i pkt 2.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika