Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?

Dłużnicy

Licytacja komornicza nieruchomości jest jednym ze sposobów zaspokojenia należności wierzyciela stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu. Najczęściej przyczyną zlicytowania nieruchomości w trakcie postępowania egzekucyjnego jest fakt, iż właściciel mieszkania popadł w długi i nie uregulował swoich zobowiązań. W wielu przypadkach zadłużenie jest powodem niespłacania w terminie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Zadłużenie może jednak powstać z wielu innych źródeł, jak np. bankructwo przedsiębiorcy, niezapłacony weksel czy odszkodowanie.

Współwłaściciele

Jednak nie tylko nieruchomości dłużników trafiają na licytacje komornicze. Może się zdarzyć tak, że licytowana nieruchomość będzie należała do kilku współwłaścicieli. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest bowiem sprzedaż w trybie przepisów o egzekucji z nieruchomości i podział uzyskanej sumy pomiędzy dotychczasowych współwłaścicieli. Sytuacja taka należy raczej do rzadkości. Sprzedaż egzekucyjna przez sąd jest często ostatecznością i ma miejsce, gdy współwłaściciele nie są w stanie dojść do porozumienia co do sposobu podziału w inny sposób. Brak porozumienia może zachodzić przy okazji wyroków rozwodowych, gdy mieszkanie należało do obojga małżonków. Z uwagi na wzajemne pretensje i konflikty może zdarzyć się tak, że rozwodnicy nie będą w stanie ustalić, jak podzielić się mieszkanie. W takiej sytuacji sąd może orzec o sprzedaży mieszkania na licytacji i podziale sumy pomiędzy byłych małżonków.

Uciążliwi sąsiedzi

Jeszcze innym powodem zlicytowania nieruchomości może być niewłaściwe zachowanie właściciela mieszkania wykraczające poza porządek domowy wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity: Dz.U. 2000 r. Nr 80 poz. 903 z późn. zm.) jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Podsumowanie

Do sprzedaży mieszkania w trybie licytacji komorniczej najczęściej dochodzi w przypadku, gdy jego właściciel popadł w długi. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Sprzedaż mieszkania w trybie egzekucyjnym jest także rozwiązaniem, zwykle ostatecznym, dla współwłaścicieli, którzy wprawdzie chcą znieść współwłasność, ale nie są w stanie dojść do porozumienia jak to zrobić. Sprzedaż w trybie egzekucyjnym jest także sposobem na wykluczenie ze wspólnoty mieszkaniowej sąsiada, który swoim niewłaściwym zachowaniem uprzykrza życie sąsiadom. Przed przystąpieniem do licytacji warto zapoznać się z przyczynami wszczęcia egzekucji. Takie informacje mogą być cenne przy podjęciu decyzji o zakupie.

Zobacz także

 

Komentarze: Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane