Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

(fot. )

Kiedy sąd poprawi błędy pisarskie lub rachunkowe w orzeczeniu?

Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów rachunkowych w treści postanowienia, to można zwrócić się do sądu o ich poprawienie. Wniosek taki nie wstrzymuje biegu terminu do wniesienia środka zaskarżenia. W wypadku sprostowania, sąd umieszcza wzmiankę na oryginale wyroku. Skutkiem sprostowania jest także to, iż dalsze odpisy i wypisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym owe sprostowanie.

Na czym polega sprostowanie?

Sprostowanie może polegać w szczególności na poprawieniu niedokładności, błędów pisarskich lub rachunkowych, innych oczywistych omyłek. W doktrynie i orzecznictwie za przykład sprostowania innych oczywistych omyłek podaje się właśnie sprostowanie nazwy orzeczenia, czyli także poprawienie błędnej sygnatury sprawy.

Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia?

Wniosek można złożyć w każdym czasie, tzn. sprostowanie nie jest ograniczone żadnym terminem. Składa się go do sądu, który wydał orzeczenie, chyba że sprawa toczy się już przed sądem drugiej instancji, wtedy sąd ten może sprostować wyrok pierwszej instancji z urzędu.

Wniosek o sprostowanie powinien zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane;
  2. oznaczenie powoda, w tym przypadku skarżącego wnoszącego skargę na bezczynność sądu; sygnaturę akt sprawy zakończonej postanowieniem, w którego uzasadnieniu pojawiła się omyłka;
  3. oznaczenie rodzaju pisma (Wniosek o sprostowanie uzasadnienia);
  4. osnowę wniosku, w omawianej sprawie jest nim sprostowanie błędnej sygnatury sprawy poprzez usunięcie oczywistej omyłki. Należy wskazać także błędny zwrot;
  5. podpis wnioskodawcy;
  6. do wniosku należy dołączyć odpis postanowienia z uzasadnieniem.

Można zażądać także umieszczenia sprostowania w doręczonym odpisie. Podstawę prawną ww. wniosku stanowi art. 350 k.p.c.

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

  • Paweł 2015-01-14 12:45:01

    Re: Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

    Sprostowania omyłki sąd dokonuje postanowieniem, kwestię sprostowania i uzupełnienia wyroku regulują art. 350-353 KPC. www.s-prawnie.blogspot.com

  • trawka1944 2012-09-06 17:10:25

    Re: Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

    jak zinterpretować oczywistą omyłkę sugerowaną przez Sąd , polegającą na zamianie danych osobowych dłużnika- umieszczenie błędnego imienia,skutkujące brakiem możliwości doręczenia przez Urząd Pocztowy.?!!!

  • rs 2009-11-30 18:52:18

    Re: Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

    czy oczywista omylka moze byc sprostowana notatka sluzbowa sadu czy musi byc wydane zarzadzenie lub postanowienie sadu ?

  • rs 2009-11-30 18:50:13

    Re: Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu

    a co to jest właśnie oczywista omyłka i jakie przepisy badz orzeczenia sadowe ja jednoznacznie okreslaja - czy oczywista omylka to dopisanie do orzeczenia np pieciu wyrazow brakujacych w nazwie firmy powoda ?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Jozef

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Beata Jaroslawska

    ocena usługi:

    Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
  • Marta

    ocena usługi:

    Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
  • teti50

    ocena usługi:

    Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
  • Renata

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
  • Paweł

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane