Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. M.in. wprowadzone zostały nieznane do tej pory postępowania restrukturyzacyjne. Restrukturyzacje mają być obecnie prowadzone w następujących postępowaniach: o zatwierdzeniu układu, przyspieszonym postępowaniu układowym, postępowaniu układowym oraz postępowaniu sanacyjnym.

Celem ułatwienia prowadzonych postępowań oraz wypełnienia obowiązków nałożonych przez unijne regulacje prawne w zakresie tworzenia Krajowych Internetowych Rejestrów Upadłości, ustawodawca wprowadził w prawie restrukturyzacyjnym tak zwany Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości w skrócie określany jako CRRU (art. 5 Ustawy). Serwisy upadłości mają być połączone za pomocą unijnego portalu, aby w ten sposób umożliwić uzyskanie informacji o postępowaniach upadłościowych toczących się w całej Unii Europejskiej.

W Polsce CRRU będzie obowiązywał i funkcjonował od 1 lutego 2018 roku.

Zgodnie z ww. regulacjami rejestr ma realizować funkcję: rejestru, informacyjną, komunikacyjną oraz portalu orzeczniczego.

Funkcja rejestrubędzie to rejestr postępowań objętych regulacją (postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe, postępowanie o uznanie zagranicznego orzeczenia o ogłoszeniu upadłości oraz wtórnego postępowania upadłościowego, postępowanie w przedmiocie orzeczeń zakazu prowadzenia działalności gospodarczej). Dane z tego rejestru będą dostępne dla uczestników postępowań.

Funkcja informacyjna - w części informacyjnej CRRU będzie pełnił rolę publikatora wszystkich danych, które podlegają obwieszczeniu w ramach postępowań objętych regulacją oraz o orzeczonych w tych postępowaniach zakazach prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazana funkcjonalność zastąpi obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w prasie lokalnej lub o zasięgu krajowym, przyjęte w obecnie obowiązującym modelu postępowań upadłościowych i naprawczych. Ponadto w części informacyjnej będą udostępniane akty prawne, formularze i wzory pism procesowych, lista sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych oraz lista osób posiadających licencje doradcy restrukturyzacyjnego.

Funkcja komunikacyjna - w części komunikacyjnej CRRU będzie służył wymianie pism procesowych i dokumentów między organami a uczestnikami postępowania. Założeniem jest, że komunikacja będzie bezpośrednia, czyli pisma wprowadzone do systemu przez uprawnionego uczestnika stają się natychmiast widoczne dla pozostałych uczestników a jednocześnie odnotowane jako złożone, zaś u nadawcy powinno generować się potwierdzenie złożenia pisma - w formie nadającego się do wydruku egzemplarza (kopia z potwierdzeniem).

Funkcja portalu orzeczniczego – natomiast portal orzeczniczy ma umożliwić przygotowywanie projektów orzeczeń wydawanych przez sąd restrukturyzacyjny, upadłościowy, sędziego-komisarza z wykorzystaniem wzorów zamieszczonych na portalu.

Zgodnie z przepisami szczegółowymi zamieszczeniu w CRRiU będą podlegały następujące dokumenty:

1) plan restrukturyzacyjny - składany w postaci elektronicznej (art. 10 ust. 3);

2) sprawozdania, między innymi z czynności nadzorcy lub zarządcy, rachunkowe zarządcy, końcowe zarządcy (o których mowa w art. 31-33 (art. 34 ust. 2));

3) spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych składany w postaci elektronicznej (art. 89 ust. 1);

4) spis inwentarza (art. 52 ust. 2);

5) uchwały rady wierzycieli (art. 136 ust. 1);

6) postanowienia albo zarządzenia zapadłe w postępowaniu restrukturyzacyjnym (art. 197 ust. 3) - postanowienia te są dostępne dla uczestników postępowania.

Obecnie ww. informacje ukazują się w prasie lokalnej czy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co utrudnia dostęp do nich osobom zainteresowanym i wydłuża procedury. Wprowadzenie rejestru na pewno skróci obieg informacji oraz pozwoli np. przedsiębiorcy na sprawdzenie potencjalnego kontrahenta w zakresie toczących się postępowań restrukturyzacyjnych czy złożonych wniosków. Ponadto zmiana doręczania postanowień sądu wpłynie również na skrócenie czasokresu postępowania oraz obniżenie kosztów jego prowadzenia.


Angelika Tomeczko

Radca prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika