Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

Od 1 października 2018 r. jedździmy bez dowodu rejestracyjnego!

Kierowcy w poniedziałek 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC mogą zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaną mandatów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz odpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

O czym trzeba pamiętać, jadąc samochodem?

Nadal trzeba mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty!


Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (tj. Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska lub Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. 

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży samochodu lub wyjeździe zagranicznym.

Właściciele pojazdów nadal zaś mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Po wejściu w życie nowych przepisów kierowca może spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będzie się prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zasady zatrzymywania i zwrotu dowodu rejestracyjnego

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał. 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 957);
  • ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.).

 

Zob. też: Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AntyRadar 2020-10-02 15:27:07

    Albo innego konkurencyjnego ... np. BeeCB ;)

  • Maćko 2020-09-29 18:47:41

    Jak się jest cwanym to się ma yanosika i się nie ma kontroli ;p a tak na serio to ja właśnie OC i tak w yanosiku wożę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika