Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak uzyskać paszport?

Strona 1 z 2

Pomimo wstąpienia RP do Unii Europejskiej paszport wcale nie odszedł do lamusa. Dlaczego? Pozostaje jeszcze przecież podróżowanie poza krajami Unii Europejskiej. A zatem jakich czynności należy dokonać i przed jakim urzędem, aby taki paszport uzyskać?

Co potwierdza/dokumentuje paszport?

Jak sama ustawa o paszportach wskazuje paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera.

Kto wydaje paszporty?

Paszporty wydaje oraz dokonuje w nich zmian w kraju - wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o paszport, a za granicą - konsul.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać paszport?

Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu składa:

 1. wypełnione podanie – kwestionariusz paszportowy (formularze paszportowe można pobrać w wyznaczonych przez Urzędy Wojewódzkie punktach), przy czym do wniosku wysyłanego pocztą należy dołączyć dowód opłaty paszportowej;

 2. do starannie wypełnionego i podpisanego podania (podpis należy umieścić w taki sposób, żeby w całości zmieścił się w ramce) należy dołączyć:
  · dwie aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji z lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko (prośba o wpisanie tych danych delikatnie, żeby nie były widoczne na właściwej stronie fotografii),
  · znaczek opłaty skarbowej w wysokości 5 zł naklejony w wyraźnie zaznaczonym przeznaczonym do tego miejscu,
  · odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie na podstawie innych dokumentów tożsamości osoby ubiegającej się o wydanie paszportu,
  · kserokopię dowodu osobistego,
  · dowód uiszczenia opłaty paszportowej na konto odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego;

 3. przy składaniu podania o wydanie paszportu za pośrednictwem poczty dotychczas posiadany paszport można złożyć przy odbiorze dokumentu. Paszport ten, po anulowaniu przez organ paszportowy zostanie posiadaczowi zwrócony.

Podanie o wydanie paszportu może być składane osobiście, za pośrednictwem poczty, osoby trzeciej, a także przez przedsiębiorcę świadczącego usługi turystyczne, z którym wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport zawarł porozumienie w tej sprawie.

Paszport odbiera się osobiście w organie paszportowym lub w innym miejscu wskazanym przez ten organ.

Ile trzeba zapłacić za wydanie paszportu?

Za wydanie paszportu ważnego 10 lat

 • opłata paszportowa wynosi 100 zł (opłata podstawowa),

 • ulgowa opłata paszportowa wynosi 50 zł,

 • za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę osobom małoletnim, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu nie mają ukończonych 16 lat, pobiera się opłatę paszportową w wysokości 30 zł.

Ulgową opłatę paszportową pobiera się od:

 • emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, a także małżonków tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu,

 • osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,

 • kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji z okresu powojennego,

 • uczącej się młodzieży i studentów.

Kto nie płaci za wydanie paszportu?

Nie pobiera się opłaty paszportowej za wydanie paszportu:

 • osobom, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat,

 • osobom, przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji,

 • żołnierzom niezawodowym wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa.

<>

 

Komentarze: Jak uzyskać paszport?

 • xxx 2011-02-23 11:07:26

  Re: Jak uzyskać paszport?

  Chcę z synem wyprowadzić się za granicę. Jestem po rozwodzie, a władza rodzicielska jest przyznana obojgu rodzicom. Jak mam zdobyć zgodę na wyjazd dziecka za granicą kiedy jego ojciec przebywa w areszcie śledczym ?

 • Bogdan81 2010-02-05 21:14:46

  Re: Jak uzyskać paszport?

  szukam bezpłatnego wniosku o paszport - jakoś go znaleźć nie mogę. Czy Ktoś mi może wysłac takowy na e-maila albo pomóc odnaleźć? Rybnik , śląsk

 • ewelka 2009-12-20 15:43:11

  Re: Jak uzyskać paszport?

  czy można złożyć wniosek o paszport w innym województwie, a nie w tym w którym jestem zameldowana???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.


Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane