Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kara za niepłacenie abonamentu RTV

www.sxc.hu/romexico
(fot. www.sxc.hu/romexico)

Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.  

Jak wysoka grozi kara?

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W razie zatem posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi obecnie 210 zł, a za niezarejestrowany odbiornik telewizyjny 681 zł.

Kary są więc dość znaczne.

Ponadto uiszczenie ww. opłaty sankcyjnej nie zwalnia od obowiązku uiszczania bieżącej opłaty abonamentowej za okres od dnia stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Jak dokonywana jest kontrola?

Kontroli dokonują upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej. Pracownik, legitymując się odpowiednim dokumentem – patrz załącznik – może odwiedzić każde mieszkanie i ustalić, czy znajdują się w nim niezarejestrowane odbiorniki.

Czy mam obowiązek wpuścić kontrolera z poczty?

Nie. Prawo chroni bardziej nienaruszalność mieszkania (art. 50 Konstytucji). Nie musimy więc wpuszczać pracownika poczty do domu. Przepisy nie przewidują także negatywnych konsekwencji takiego zachowania. Jeśli jednak zostanie ustalone, że mamy w domu odbiornik radiowy czy telewizyjny, ale nie uiścimy kary, może dojść do egzekucji administracyjnej, prowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego. W takiej sytuacji mamy obowiązek wpuścić poborcę podatkowego a ten, ma prawo prowadzić czynności z ruchomości znajdujących się w mieszkaniu.

„Mam telewizor, ale go nie oglądam” – czy mogę się tak bronić?

Nie. W takiej sytuacji przyjmuje się domniemanie, że jeśli odbiornik jest podłączony do anteny, możliwe jest jego uruchomienie i działa, domniemywa się, że korzystamy ze sprzętu. Jeśli więc telewizor jest w pomieszczeniu ale nie ma podłączenia do anteny czy sieci telewizji cyfrowej, jest wyłączony z kontaktu, można próbować  się bronić, że nie korzysta się z odbiornika.

Jeśli natomiast otrzymujemy rachunki za telewizję cyfrową, jednoznacznym jest, że powinniśmy uiszczać opłatę abonamentową i będzie to znak dla kontrolera, że posiadamy odbiornik i z niego korzystamy. Nie pomoże tłumaczenie, że oglądamy tylko telewizje płatne – nie publiczne.  

Ile wynoszą opłaty abonentowe?

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2018 roku: 

2018 rok radiofonicznego telewizyjnego lub 
telewizyjnego i radiofonicznego
za jeden miesiąc  7,00 zł   22,70 zł
za dwa miesiące 13,60 zł   44,05 zł
za trzy miesiące 20,15 zł   65,35 zł
za sześć miesięcy 39,90 zł 129,40 zł
za rok 75,60 zł 245,15 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2017 roku: 

2017 rok radiofonicznego telewizyjnego lub 
telewizyjnego i radiofonicznego
za jeden miesiąc  7,00 zł   22,70 zł
za dwa miesiące 13,60 zł   44,05 zł
za trzy miesiące 20,15 zł   65,35 zł
za sześć miesięcy 39,90 zł 129,40 zł
za rok 75,60 zł 245,15 zł

 
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu. 

Zob. też planowane zmiany: 

e-prawnik.pl

 

Komentarze: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

  • Zdzisława Efenber 2016-03-20 14:38:36

    Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

    Gdy przeszłam na emeryturę w 2007 roku złożyłam wniosek do KRRiT o zwolnienie mnie z obowiązku płacenia abonamentu, stosowne dokumenty wysłałam o jakie prosiła KRRiT, mieściłam się w wymaganych normach otrzymałam odpowiedz pozytywną. Myślałam ze to sprawa załatwiona nie zgłosiłam tego faktu na poczcie tak mój błąd myślałam że to automatycznie jest załatwiane,myliłam się. W listopadzie 2015r porządkowałam moje segregatory z różnymi papierami które były starsze niż osiem lat i między innymi zniszczyłam te zwolnienia z KRRiT a jak na ironie losu za dwa tygodnie otrzymałam wezwanie do zapłaty na kwotę 1440pl.Jestem samotną emerytką moja emerytura wynosi 935.pl odwoływałam się ale nic nie pomogło właśnie dostałam tytuł wykonawczy z Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju. I co mam dalej robić mam 72 lata?

  • Violetta 2015-05-11 19:38:20

    Re: Kara za niepłacenie abonamentu RTV

    Czy Poczta Polska może egzekwowć abonament bez zawartej imiennej umowy lub gdy inna odoba rejestrowała odbiornik a zaległość jest na inna osobe zameldowana pod tym samym adresem

  • PPHUEDMAR 2014-06-11 19:02:28

    Re: Nie płacisz abonamentu RTV - czy można uniknąć kary?

    Kodeks Spółek prawa handlowego wyraźnie stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Stworzona w III RP TVP S.A. ? jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć. Mówiąc prosto, jest to biznes jak każdy inny, prowadzony przez np. Kowalskiego. No i dalej nasze kochane Państwo zmusza nas do płacenia daniny na rzecz spółki prawa handlowego jaką jest Telewizja Polska S.A. naginając prawo do własnych potrzeb i mając gdzieś obowiązujące przepisy. Jak tu wymagać poszanowania OBOWIĄZUJĄCEGO prawa wobec takiego postępowania Państwa? Przy takiej interpretacji przepisów Kodeksu Spółek prawa handlowego przez nasze Państwo, każda spółka mogła by domagać się od nas płacenia abonamentu powołując się na precedens, który tworzy samo Państwo, a raczej jego niekompetentni przedstawiciele, których wybraliśmy do sprawowania rządów.

  • Jasiek. 2014-06-11 16:43:36

    Re: Nie płacisz abonamentu RTV - czy można uniknąć kary?

    No właśnie, a co z osobami, które przeniosły swój ośrodek interesów życiowych poza granice Polski? Nie mają w Polsce dochodów, nie płacą w Polsce podatków, ale pewnie figurują na listach "zarejestrowanych posiadaczy radioodbiorników". Czy takie osoby są liczone w "ogólnym zadłużeniu"?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 3
  • 0
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane