Korytarz życia i jazda na suwak zgodnie z przepisami

Nowe przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów.

W jaki sposób tworzyć „korytarz życia”?

Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym doprecyzowuje obowiÄ…zujÄ…ce przepisy poprzez dokÅ‚adne okreÅ›lenie zasad tworzenia przez kierujÄ…cych wolnej przestrzeni dla pojazdów sÅ‚użb ratunkowych oraz ustÄ™powania im pierwszeÅ„stwa, w tym wÅ‚aÅ›ciwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. W skrócie – kierowcy poruszajÄ…cy siÄ™ lewym skrajnym pasem majÄ… obowiÄ…zek zjechać na lewo, a poruszajÄ…cy siÄ™ pozostaÅ‚ymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Nowe zasady tworzenia tzw. „korytarza życia”, umożliwiajÄ…cego sprawne poruszanie siÄ™ pojazdu uprzywilejowanego na wypadek zatoru drogowego przewidujÄ…, że w warunkach zwiÄ™kszonego natężenia ruchu pojazdów utrudniajÄ…cego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

  1. na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
  2. na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu będą obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Kierujący pojazdem innym niż uprzywilejowany nie będzie mógł korzystać z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w wyżej opisany sposób.

Jak jeździć na suwak?

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Nowe przepisy okreÅ›lajÄ…  wiÄ™c zasady zachowania siÄ™ kierujÄ…cych pojazdami wykonujÄ…cych manewr zmiany pasa ruchu, jeżeli na jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, co najmniej jeden z pasów koÅ„czy siÄ™. W warunkach znacznego zmniejszenia prÄ™dkoÅ›ci na jezdni z wiÄ™cej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystÄ…pienia przeszkody na tym pasie lub jego zanikania, kierujÄ…cy pojazdem poruszajÄ…cy siÄ™ sÄ…siednim pasem bÄ™dzie obowiÄ…zany bezpoÅ›rednio przed miejscem wystÄ…pienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespoÅ‚owi pojazdów, znajdujÄ…cym siÄ™ na takim pasie, zmianÄ™ tego pasa na sÄ…siedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Z kolei w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem będzie obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

Nowe rozwiązania są zbliżone do sprawdzonych od lat przepisów funkcjonujących w wielu w krajach Europy. Zmiany ustawowe są wynikiem działań zapisanych w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, za który odpowiedzialna jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Na podst. www.gov.pl/web/infrastruktura


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika