Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

Strona 1 z 2

Kto może usługowo prowadzić księgi rachunkowe?

Enumeratywne wyliczenie zawiera § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z tym przepisem, działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzw. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych) mogą wykonywać następujące podmioty: 

  1.  
    1. osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
    2. niemające osobowości prawnej spółki handlowe (np. sp. jawne) oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli: 
      • czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub 
      • powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, 
    3. osoby prawne oraz inne niż wymienione w pkt 2 jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. 

Przy czym za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy (z wyjątkiem osób skazanych, o których mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia)  oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych

Aby móc usługowo prowadzić księgi rachunkowe trzeba zatem w zasadzie zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje i uzyskać tzw. certyfikat księgowy. Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy osobom fizycznym, które: 

  1. złożyły oświadczenie, iż posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych, nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
  2. spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków: 
    • udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, 
    • udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,  
    • udokumentowały dwuletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Osoby ubiegające się o zakwalifikowanie do egzaminu zobowiązane są złożyć do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa) następujące dokumenty

  • własnoręcznie podpisane podanie o zakwalifikowanie do egzaminu, zawierające: numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania; 
  • dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości (oryginały bądź uwierzytelnione przez notariusza kopie świadectw pracy lub zaświadczeń od pracodawcy); w przypadku, gdy ze stanowiska pracy lub formy prawnej przedsiębiorstwa nie wynika praktyka wymagana przez przepisy rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych dodatkowym dokumentem potwierdzającym praktykę w księgowości może być np. dokument określający zakres obowiązków; 
  • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie (odpisy dyplomów lub świadectw ukończenia studiów bądź ich uwierzytelnione przez notariusza kopie); w przypadku ukończenia specjalności innej niż rachunkowość - o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a - należy dodatkowo przedłożyć zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające, iż plan studiów i program kształcenia ukończonej specjalności odpowiada wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość); 
  • własnoręcznie podpisane oraz opatrzone datą wystawienia oświadczenie - zgodne ze stanem faktycznym - potwierdzające posiadanie przez osobę ubiegającą się o certyfikat pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie przez nią z pełni praw publicznych oraz potwierdzające niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości. 

Jaką opłatę trzeba uiścić?

Osoba zakwalifikowana do egzaminu zobowiązana jest uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 480 zł na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu w odrębnym piśmie po zakwalifikowaniu do egzaminu. 

Pamiętaj, że:

  • Podania o wydanie certyfikatu księgowego lub zakwalifikowanie do egzaminu i dołączone do nich załączniki, składane od dnia 1 stycznia 2007 r., nie podlegają opłacie skarbowej.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

  • certyfikat 2011-03-04 11:58:31

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    Mam do sprzedania zestaw pytań testowych i zadań sytuacyjnych wraz z rozwiązaniami przygotowujący do egzaminu państwowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). W skład zestawu wchodzi plik pdf z pytaniami testowymi i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: rachunkowości, podatków: VATu, akcyzy, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych, od nieruchomości, innych podatków i opłat lokalnych, ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, materialnego prawa podatkowego, zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, prawa celnego, dewizowego i karno-skarbowego, kontroli skarbowej - razem 2532 pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami. Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź: dobra?, ?zła? lub ?brak odpowiedzi?. Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu szansa na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrośnie! Oprócz testów w zestawie są zadania sytuacyjne z zakresu rachunkowości, podatków i ubezpieczeń społecznych. Kontakt: gg 12306090 certyfikatksiegowy@onet.pl

  • certyfikat 2010-08-26 18:54:15

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    Mam do sprzedania zestaw pytań testowych i zadań sytuacyjnych wraz z rozwiązaniami przygotowujący do egzaminu państwowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). W skład zestawu wchodzi plik PDF z pytaniami testowymi i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: rachunkowości, podatków: VATu, akcyzy, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych, od nieruchomości, innych podatków i opłat lokalnych, ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, materialnego prawa podatkowego, zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, prawa celnego, dewizowego i karno-skarbowego (razem 2483 pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami). Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź :dobra?, ?zła? lub ?brak odpowiedzi?.Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu szansa na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrośnie! Oprócz testów w zestawie są zadania sytuacyjne z zakresu rachunkowości, podatków i ubezpieczeń społecznych. Kontakt: certyfikatksiegowy@onet.pl gg 12306090

  • certyfikat 2010-02-11 17:55:56

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    CERTYFIKAT KSIĘGOWY Witam !!! Mam do sprzedania zestaw pytań testowych wraz z odpowiedziami przygotowujący do egzaminu państwowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). W skład zestawu wchodzi plik ( PDF ) z przykładowymi pytaniami i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: - rachunkowości, - ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, - materialnego prawa podatkowego, - VATu, - akcyzy, - podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, - podatku od czynności cywilnoprawnych, - od nieruchomości, - innych podatków i opłat lokalnych, - zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, - prawa celnego, - dewizowego i karno-skarbowego (razem 896 pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami). Pytania są z aktualnego zestawu wprowadzonego Uchwałą nr 3/IV/2009 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 7 maja 2009 r. Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź "dobra?, ?zła? lub ?brak odpowiedzi?. Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Wysyłka na majla jak tylko dostane potwierdzenie wpłaty Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu Twoje szanse na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrosną! Kontakt: certyfikatksiegowy@onet.pl gg 12306090

  • księgowa 2009-12-27 15:25:39

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    CERTYFIKAT KSIĘGOWY Witam !!! Mam do sprzedania zestaw pytań testowych wraz z odpowiedziami przygotowujący do egzaminu państwowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). W skład zestawu wchodzi plik ( PDF ) z przykładowymi pytaniami i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: - rachunkowości, - ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, - materialnego prawa podatkowego, - VATu, - akcyzy, - podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, - podatku od czynności cywilnoprawnych, - od nieruchomości, - innych podatków i opłat lokalnych, - zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, - prawa celnego, - dewizowego i karno-skarbowego (razem 896 pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami). Pytania są z aktualnego zestawu wprowadzonego Uchwałą nr 3/IV/2009 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 7 maja 2009 r. Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź "dobra?, ?zła? lub ?brak odpowiedzi?. Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Wysyłka na majla jak tylko dostane potwierdzenie wpłaty Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu Twoje szanse na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrosną! Kontakt: certyfikatksiegowy@onet.pl gg 12306090

  • edytoczka 2009-11-21 22:27:07

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    posiadam testy na certyfikat księgowego. zaintersowanych proszę o kontakt t.edyta@poczta.fm. 2566 pytań

  • doradca podatkowy 2009-10-23 16:15:09

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    DORADCA PODATKOWY i CERTYFIKAT KSIĘGOWY certyfikat@poczta.onet.eu Mam do sprzedania zestaw pytań testowych wraz z odpowiedziami przygotowujący do egzaminu państwowego na doradcę podatkowego oraz usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). Odpowiedzi zgodne są ze stanem prawnym z 31 maja 2009 roku. W skład zestawu wchodzi plik z przykładowymi pytaniami i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: -rachunkowości, -ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, -materialnego prawa podatkowego, -VATu, -akcyzy, -podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, -podatku od czynności cywilnoprawnych, -od nieruchomości, -innych podatków i opłat lokalnych, -zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, -prawa celnego, -dewizowego i karno-skarbowego, -KPA, -postępowania podatkowego i egzekucyjnego, -przepisów o doradztwie podatkowym, -źródeł prawa i podstaw międzynarodowego prawa podatkowego (razem 1393 pytania z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami). Pytania są z aktualnego zestawu wprowadzonego Uchwałą nr 3/IV/2009 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 7 maja 2009 r. Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź :dobra, zła lub brak odpowiedzi. Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Wysyłka na majla jak tylko dostane potwierdzenie wpłaty Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu Twoje szanse na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrosną! Kontakt: certyfikat@poczta.onet.eu tel 602 395 994 gg 12306090

  • Księgowy 2009-10-23 16:14:32

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    CERTYFIKAT KSIĘGOWY Witam !!! Mam do sprzedania zestaw pytań testowych wraz z odpowiedziami przygotowujący do egzaminu państwowego na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (Certyfikat Księgowy). W skład zestawu wchodzi plik ( PDF ) z przykładowymi pytaniami i udzielonymi poprawnymi odpowiedziami z zakresu: - rachunkowości, - ewidencji podatkowej i zasad prowadzenia ksiąg podatkowych, - materialnego prawa podatkowego, - VATu, - akcyzy, - podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, - podatku od czynności cywilnoprawnych, - od nieruchomości, - innych podatków i opłat lokalnych, - zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, - prawa celnego, - dewizowego i karno-skarbowego (razem 896 pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami). Pytania są z aktualnego zestawu wprowadzonego Uchwałą nr 3/IV/2009 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 7 maja 2009 r. Pytania prezentowane są również w pliku Excel, w podziale na grupy tematyczne. Plik ten służy do sprawdzenia posiadanej wiedzy. W zależności od udzielonej odpowiedzi wyświetla się informacja: odpowiedź "dobra?, ?zła? lub ?brak odpowiedzi?. Na końcu każdego bloku tematycznego następuje podsumowanie poprawności udzielonych odpowiedzi. Na egzaminie za odpowiedź poprawną otrzymuje się 2 punkty, za odpowiedź błędną odejmowany jest1 punkt, a brak odpowiedzi to 0 punktów. Wysyłka na majla jak tylko dostane potwierdzenie wpłaty Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym przy pomocy tego sprawdzającego testu Twoje szanse na zaliczenie egzaminu niezmiernie wzrosną! Kontakt: certyfikat@poczta.onet.eu tel 602 395 994 gg 12306090

  • edyta 2009-10-05 22:12:32

    Re: Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

    POSIADAM POMOCNICZE TESTY NA CERTYFIKAT KSIĘGOWEGO. ZAINTERESOWANYCH PROSZĘ O KONTAKT NA MAILA t.edyta@poczta.fm