Komisja uruchamia rejestr lobbystów: pora się zarejestrować!

Komisja Europejska uruchomiła 23 czerwca br. w Internecie rejestr przedstawicieli grup interesów. Do zarejestrowania się zachęcani są wszyscy przedstawiciele grup interesów, których celem jest wywieranie wpływu na procesy kształtowania polityki i podejmowania decyzji przez instytucje europejskie. Przy rejestracji zostaną oni poproszeni o podanie pewnych informacji, co ma służyć zwiększeniu przejrzystości stosunków między lobbystami i Komisją.

„Lobbing jest niezbędny. Ciągle zwiększa się też jego zakres. Dlatego nieodzowne jest wprowadzenie odpowiednich uregulowań. Cieszę się, że sami lobbyści zgadzają się z tą koniecznością, sygnalizując gotowość do ochrony swojej własnej reputacji i wykazując chęć wsparcia nas w wysiłkach na rzecz zachowania legalności naszych stosunków. Przedstawiciele grup interesów działający w dobrej wierze mają teraz wyjątkową szansę na udowodnienie swojego zaangażowania w praktyce poprzez wpisanie się do rejestru Komisji" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Siim Kallas.

Porady prawne

Organizacje, które wpiszą się do rejestru, będą musiały podać, kogo reprezentują, jakie są ich cele i zadania oraz którymi obszarami polityki są szczególnie zainteresowane. Ponadto będą mogły opisać swoje podstawowe działania związane z reprezentowaniem interesów oraz tworzeniem sieci kontaktów. Będą również musiały przedstawić informacje finansowe, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do motywacji związanej z lobbingiem. Organizacje prowadzące lobbing w imieniu osób trzecich będą proszone o ujawnienie swoich klientów.

Przy rejestracji przedstawiciele grup interesów muszą podpisać się pod kodeksem postępowania przyjętym przez Komisję Europejską. W kodeksie tym określono podstawowe zasady, takie jak otwartość, szczerość i uczciwość, jakimi lobbyści powinni się kierować w kontaktach z Komisją Europejską. Sformułowano w nim także siedem jasnych zasad postępowania, których przestrzegania oczekuje się od przedstawicieli grup interesów.

Komisarz Kallas dodał: „Komisja zaproponowała wspólny rejestr dla instytucji UE i wyraża zadowolenie z faktu, że Parlament Europejski popiera tę inicjatywę, proponując utworzenie wspólnej grupy roboczej w celu jak najszybszego ustanowienia takiego rejestru. Komisja będzie konstruktywnie uczestniczyła w realizacji tego pomysłu".

Wielojęzyczny rejestr będzie ogólnie dostępny w Internecie, możliwe będzie także przeszukiwanie całej jego zawartości.

Adres internetowy rejestru: www.ec.europa.eu/transparency/regrin

Strona internetowa poświęcona europejskiej inicjatywie na rzecz przejrzystości:

http://ec.europa.eu/commission_barroso/kallas/transparency_en.htm

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika