Konsultacje społeczne nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych!

24 lipca br. Minister Infrastruktury skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Podstawową przesłanką proponowanej nowelizacji jest eliminacja głównych barier inwestycyjnych oraz wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu zainteresowania samorządów uzyskaniem finansowego wsparcia w ramach programu i wpłyną na lepsze zarządzanie posiadanym przez gminy potencjałem.

Zakłada się wprowadzenie do ustawy możliwości pozyskania przez gminy (przy pomocy finansowej z budżetu państwa) mieszkań komunalnych, nie posiadających statusu lokali socjalnych, a także zwiększenie maksymalnego poziomu finansowego wsparcia, o jakie mogą ubiegać się wnioskodawcy. Możliwy także byłby zakup i refinansowanie kosztów zakupu lokali i całych budynków mieszkalnych. Pozostałe zmiany uwzględniają wnioski z dotychczasowych doświadczeń, związanych z wdrażaniem ustawy i mają na celu poprawienie niektórych rozwiązań przyjętych w jej obecnym brzmieniu.

Najważniejsze projektowane zmiany:

1. Możliwość pozyskiwania w ramach ustawy lokali komunalnych nie stanowiących lokali socjalnych
Gminy uzyskałyby możliwość pozyskiwania, przy pomocy finansowej z budżetu państwa, także mieszkań komunalnych nie posiadających statusu lokali socjalnych. Możliwe byłoby także uzyskanie przez gminy finansowego wsparcia na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu lokali mieszkalnych pełniących rolę mieszkań komunalnych, w ramach inwestycji prowadzonej przez towarzystwo budownictwa społecznego. W obu przypadkach warunkiem uzyskania wsparcia byłoby odowiednie zwiększenie przez gminę liczby i powierzchni lokali socjalnych na bazie posiadanego już zasobu mieszkaniowego (zachowany cel istniejącego programu wsparcia).

2. Podwyższenie maksymalnego poziomu finansowego wsparcia
Propozycja podwyższenia maksymalnego poziomu finansowego wsparcia z budżetu państwa z 20-40 % kosztów w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia do odpowiednio 30-50 % tych kosztów, jest odpowiedzią na postulaty środowisk samorządowych. Powinno to przyczynić się do wzrostu zainteresowania samorządów pozyskiwaniem lokali i pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb najuboższych.

Porady prawne


3. Rezygnacja z finansowania w ramach programu budowy uzbrojenia terenu
Realizując tego rodzaju inwestycje gminy mogą korzystać z równolegle funkcjonującego programu preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

4. Możliwość zakupu w ramach ustawy całych budynków mieszkalnych
Obecnie przepisy ustawy ograniczają zakup przez gminę lokali socjalnych w jednym budynku w liczbie większej niż połowa wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w tym budynku. Ograniczenie takie nie jest konieczne w przypadku projektowanego wprowadzenia do ustawy możliwości zakupu mieszkań komunalnych. Proponuje się gminom możliwość zakupu całego budynku, z zachowaniem dotychczasowego ograniczenia dotyczącego liczby lokali socjalnych znajdujących się w budynku.

5. Refinansowanie kosztów zakupu lokalu (budynku) mieszkalnego
Gminy otrzymałyby możliwość uzyskania refundacji kosztów zakupu lokalu (budynku) dokonanego przed upływem 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o finansowe wsparcie. Dotychczas barierą w korzystaniu z możliwości zakupu lokali na rynku wtórnym jest tryb ustawowy wymagający uprzedniego złożenia wniosku i zawarcia umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (w chwili, gdy gmina uzyska możliwość zakupu lokalu i uzyskania finansowego wsparcia na podstawie ustawy, oferta sprzedającego może już być nieaktualna).

Założeniem programu realizowanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych była eliminacja w okresie najbliższych lat podstawowych deficytów ilościowych tych zasobów, szacowanych na poziomie 100 tys. lokali socjalnych/mieszkań chronionych i 20 tys. nowych miejsc w noclegowniach/domach dla bezdomnych. Działanie ustawy koresponduje z funkcjonowaniem ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika