W sprawie koniecznych zmian w ustawie o radiofonii i telewizji...

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie koniecznych zmian w ustawie o radiofonii i telewizji - 30 czerwca 2008 r. - z następującym pismem: 

"Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi w sprawie niezgodności z Konstytucją RP art. 38a ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531 ze zm.).

Przedmiotowy przepis został wprowadzony do ustawy o radiofonii i telewizji w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) w celu dostosowania ustaw regulujących kwestie koncesjonowania poszczególnych sfer działalności gospodarczej do przepisów zawartych w ustawie o swobodzie gospodarczej.

Porady prawne

Art. 38a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531 ze zm.) stanowi generalną zasadę, iż uprawnienia wynikające z koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego są niezbywalne, z zastrzeżeniem ust. 3-5.

Treść ust. 3 w/w przepisu wskazuje, iż uprawnienia wynikające z koncesji, za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mogą przejść na inny podmiot w przypadku łączenia, podziału albo innego rodzaju przekształceń spółek handlowych. Odmowa wyrażenia zgody następuje tylko wówczas, gdy:

1) nadawca osiągnie pozycję dominującą w dziedzinie środków masowego przekazu na danym rynku właściwym w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

2) nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

Z brzmienia przepisu wynika więc, że przejście uprawnień z koncesji jest dopuszczalne tylko w przypadku przekształceń dokonywanych przez spółki prawa handlowego, a nie istnieją żadne prawne możliwości przejścia uprawnień wynikających z koncesji udzielonej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na spółkę powstałą w wyniku wniesienia aportem tejże jednoosobowej działalności.

Takie uregulowanie, zdaniem Rzecznika, stawia Koncesjonariuszy - osoby fizyczne w nierównej sytuacji w stosunku do spółek prawa handlowego i daje podstawy do uznania, iż przepis ten narusza konstytucyjną zasadę swobody gospodarczej oraz równości wobec prawa. Na marginesie należy podkreślić, iż problem ten dotyczy obecnie grupy 12 nadawców radiowych oraz, choć w mniejszym stopniu, bo z wyłączeniem konieczności konkurowania o dotychczasową koncesję z innymi zainteresowanymi, także licznej grupy nadawców programów przeznaczonych do rozprowadzania w sieciach kablowych.

W zaistniałej sytaucji, uprzejmie proszę Pana Ministra o zapoznanie się z przedstawioną sprawą i rozważenie możliwości podjęcia prac zmierzających do zmiany art. 38a ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji oraz o nadesłanie informacji o zajętym stanowisku."

Źródło: www.rpo.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika