Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przyspieszy rozstrzygnięcie

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowaniaadministracyjnego i niektórych innych ustaw wprowadziła szereg istotnych zmian w procedurze administracyjnej, w tym służących usprawnieniu oraz przyspieszeniu procedur administracyjnych.

Szybkie załatwianie spraw to jedno z podstawowych oczekiwań wobecnowoczesnej administracji. Wydłużający się czas trwania postępowań nierzadkodezorganizuje plany, zaś w przypadku przedsiębiorców może oznaczać odkładanie w czasie inwestycji czy nawet rezygnację z nich. Nowelizacja wprowadziła więc kilka rozwiązań, które mają pozwolić szybciej uzyskać ostateczną decyzję organu administracji. Przewiduje np., że wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest opcjonalny – bez korzystania z niego można teraz złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Kiedy można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy?

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zastępuje odwołanie od decyzji w tych sprawach, w których nie ma organu wyższego stopnia nad organem I instancji. Chodzi przede wszystkim o decyzje wydawane w I instancji przez ministrów w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.). Kategoria ta obejmuje nie tylko członków Rady Ministrów, ale też kierowników urzędów centralnych i urzędy im równorzędne. Przykładowo wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy moż­na złożyć w przypadku decyzji wydanych w I instancji przez: Ministra Roz­woju i Finansów, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Komisję Nadzoru Finansowego czy Prezesa Urzędu Komunikacji Elektro­nicznej. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przysługuje także od decyzji wydanych w pierwszej instancji przez Samorządowe Kolegium Od­woławcze (SKO).

Dotąd, jeśli decyzja wydana np. przez Ministra Rozwoju i Finansów nie satysfakcjonowała strony, to aby zaskarżyć ją do sądu administracyjnego (WSA), trzeba było w­pierw złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero decyzja rozstrzygająca ten wniosek, np. utrzymująca w mocy „pierwszą” decyzję, mogła być zaskarżona do WSA.

Od 1 czerwca 2017 r. wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest opcjonalny. Skorzystanie z niego nie jest już warunkiem wniesienia skargi do WSA na decyzję ministra lub SKO. SKO działa najczęściej jako organ odwoławczy (wydaje decyzję dopiero w II instancji). Sytuacje, gdy SKO jest organem I instancji są rzadkie, dotyczą np. stwierdzenia nieważności decyzji organów samorządowych.

Jeśli w postępowaniu uczestniczy kilka stron, to może zdarzyć się, iż jedna z nich zwróci się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, a inna – wniesie skargę do WSA na tę samą decyzję. W takiej sytuacji organ powi­nien potraktować skargę do WSA jak wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, o czym stronę, która wniosła skargę, należy niezwłocznie za­wiadomić. Oba wnioski organ powinien rozstrzygnąć łącznie – decyzją wydaną na podstawie art. 138 K.p.a.

W razie gdy złożony w terminie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wpłynie do organu już po przekazaniu skargi innej strony do WSA – organ powinien niezwłocznie zawiadomić o tym sąd. Sąd w takim przypadku zwróci organowi skargę wraz z aktami sprawy – aby organ mógł rozpoznać ją jak wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Co to oznacza dla strony?

Do strony należy decyzja, jaką drogę zaskarżenia wybrać:

 1. może wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ministra czy SKO na dotychczasowych zasadach; ma na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji; do WSA może wtedy zaskarżyć dopiero decyzję, która rozstrzygnie jej wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy;
 2. jeśli nie chce korzystać z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, to może od razu skorzystać ze skargi do WSA. Termin do jej wniesienia wynosi 30 dni od dnia otrzymania decyzji.

Pouczenie od organu

Pouczenie w decyzji wydawanej przez ministra bądź SKO powinno infor­mować zarówno o prawie do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, jak i o możliwości zaskarżenia decyzji skargą do WSA bez korzy­stania z tego prawa oraz o wysokości wpisu od skargi. Pouczenie takie może brzmieć następująco: "Od decyzji nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do Ministra Rozwoju i Finansów z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia dorę­czenia jej decyzji. Jeżeli strona nie chce skorzystać z prawa do zwrócenia się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, to może wnieść do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Rozwoju i Finansów. Wpis od skargi wynosi 200 złotych".


Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 23, z późn. zm.). 

 

Komentarze: Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...

 • Czarek 2017-07-25 17:31:43

  Re: Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...

  Artykuł nie wyjaśnia sprawy a mianowicie. Np. w SKO toczy się postępowanie o unieważnienie decyzji Wójta. W trakcie inwestor wnosi wniosek o zawieszenie postępowania. Strony postępowania składają sprzeciw. SKO wydaje postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania a na końcu dopisuje w danym postanowieniu że,,stronie służy prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy''. Czy to jest zgodne z K.p.a? Art. 142 K.p.a mówi nam co innego. Czy działanie SKO nie prowadzi do postępowania wpadkowego? aby przedłużyć postępowanie na kilka lat aż sprawa dojdzie do NSA?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane