Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

STRESZCZENIE: Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Są sytuacje kiedy można budować obiekty po samym tylko zgłoszeniu tego faktu we właściwym organie, a niekiedy nawet bez konieczności tego zgłoszenia. Kiedy należy zgłosić budowę obiektu? Czy możliwe jest prowadzenie robót budowlanych nawet bez zgłoszenia? Kiedy nie jest wymagane ani uzyskanie pozwolenia na budowę, ani zgłoszenie w odpowiednim organie? Jaka powinna być treść zgłoszenia? W jakim terminie należy dokonać zgłoszenia? Czy braki formalne powodują konieczność wstrzymania prac? Czy ktoś może sprzeciwić się Twoim planom, czyli Twojemu zgłoszeniu? Jakiemu organowi należy zgłosić budowę lub obiektu? Czy organ budowlany pomimo postanowień ustawy może wymagać pozwolenia na budowę zamiast zgłoszenia?

FRAGMENT ARTYKUŁU:   1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, 2) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, 3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych, 4) wprowadzenie, (...)

Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

UWAGA! TYLKO TERAZ BEZPŁATNY DOSTĘP DO ZASOBÓW e-prawnik.pl
DLA FIRM sprawdź

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści na 1 godzinę cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 24 godziny cena 11,70zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 1 miesiąc cena 30,75zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EP

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drog± elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Podobne Opinie Prawne

  • Odbiór domu wybudowanego niezgodnie z pozwoleniem

    W roku 1994 zacząłem budowę domu, ukończyłem w 2006 roku. Budynek mój stoi 1,35m od granicy działki budowlanej (bez zabudowy) sąsiada. Posiadam wszystkie dokumenty i zezwolenie na budowę. Ze względu (...)

  • Zgłoszenie budowy ogrodzenia

    Inwestor dokonał zgłoszenia budowy ogrodzenia w trybie art. 30 ust. 3 Prawa budowlanego. Na załączonej do zgłoszenia mapie geodezyjnej kolorem czerwonym zakreślił wszystkie granice działki (z każdej (...)

  • Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

    Na podstawie zgłoszeń wzniesiono kilka obiektów. W wyniku kontroli okazało się, że na te rodzaje obiektów wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, oraz, że plan zagospodarowania przestrzennego (...)

  • Budynek gospodarczy a pozwolenie na budowę

    Posiadam działkę rolniczą. W zeszłym roku pozwoliłem szwagrowi na budowę budynku gospodarczego na tej działce. Ponieważ miał mieć mniej niż 25m2, nie wymagane było pozwolenie, a jedynie zgłoszenie. (...)

  • Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

    W 2002 roku kupiłem działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, którego budowa zgodnie ze wszystkimi uzgodnieniami, dokumentami i zezwoleniami rozpoczęła się w 1998 roku. Po roku w 1999 (...)

 

Komentarze: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

  • fukiel 2011-08-21 14:05:49

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Chcę postawić altanke ala wiata na wyjsciu z pokoju na taras o kubaturze około 10 m2. mieszkam w budynku czterorodzinnym i jest to mieszkanie własnościowe. W tej chwili gdy padają deszcze to woda zacina mi na drzwi balkonowe. Czy muszę miec pozwolenie czy wystarczy samo zgłoszenie u zarządcy budynku chciałbym zaznaczyć że jest to mała wspólnota mieszkaniowa.

  • Kot Mariusz 2011-06-18 19:59:44

    Re:Pomoc prawna

    Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.Otóż pięć lat temu dostałem od brata w akcie notarialnym działkę budowlaną.Wszystko było by ok gdyby na tej działce nie była zaczęta budowa.Najgorsze jest to że plany na budowę powstały 16 lat temu i były robione na mojego tatę,który od 2 lat nie żyje.Rozpoczętą budowę dokończyłem ,ale teraz nie wiem co mam z tym zrobić.takze zwracam się z prośbą o pomoc.

  • IRENEUSZ ŚLIWA Z 2011-05-03 19:27:32

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Witam! mam pytanie.Chcę postawić drewniany domek na działce o pow.2000m2.O wym.5m na 5m.parterowy na klockach betonowych we własnym zakresie.mam z gminy kupiony wypis i wyryw.Czy musze mieć pozwolenie z gminy.działka jest na wsi.jezeli tak to jakie musze spełnić wymogi.

  • Rafał 2010-03-30 17:25:06

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Witam mam pytanie czy na budowę domku drewnianego na własnej działce o powierzchni 35 m2 muszę mieć pozwolenie na budowę , Działka znajduje się na wsi poza miastem

  • Marcin 2009-12-05 16:07:57

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Witam serdecznie mam pytanie czy bez planów i zgody na budowę moge na mojej działce znajdującej się poza miastem postawić 2 budynki gospodarcze każdy do 35 m2 ?? i czy mogą one somsiadować ze sobą ścianami. Proszę bardzo o odpowiedz .

  • REGI 2009-11-27 18:19:49

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    CZY WYMIANA INSTALACJI GAZOWEJ W BUDYNKU O KUBATURZE 1000 M^3 WYMAGA ZGŁOSZENIA CZY POZWOLENIA...JAK W OGÓLE JEST Z GAZEM?

  • Agnieszka Wolska 2009-11-17 08:46:43

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Witam, prosze o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji. Chodzi o dużą inwestycje celu publicznego na realizacje której została wydana decyzja o lokalizacji celu publicznego wydana przez wojewodę. 1. Czy na podstawie tej decyzji przed wydaniem pozwolenia na budowę na całość można wystąpić o pozwolenie na budowe tylko na przebudowę na przykład wodociągu, kanalizacji czy sieci elektroenergetycznej??? 2. Czy na przebudowę wodociagu, kanalizacji i inych urzadzeń przy zmianie ich trasy wymagane jest pozwolenie na budowe czy wystarczy zgłoszenie bo różnie jest to interpretowane przez urzedników. Często za przebudowe na zgłoszenie uznają tylko te prace w wyniku których trasa sieci nie ulega zmianie. Bedę wdzięczna za pomoc. Z góry dziekuję

  • B.C. 2009-09-06 20:21:31

    Re: Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym

    Czy przeniesienie placyka gospodarczego na którym są pojemniki na śmieci w inne miejsce wymaga zgłoszenia


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 3
  • 1
  • 7
  • 4
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • ulan.

    2014-04-15

    Nie miałam zaufania do wyjaśnienia mojej sprawy drogą internetową,jednak ryzyko opłaciło się bo zaoszczędziłam czas ,rozwiałam wszelkie wątpliwości,wiem jakie mam podjąć dalsze kroki i w razie problemów zwrócę się znowu do firmy po poradę.
  • Krzysztof Górecki

    2014-04-16

    Witam , jestem zadowolony z przygotowanej mi opinii , nie ukrywam że byłbym zainteresowany wykonaniem pisma procesowego jakim byłby pozew przeciwegzekucyjny . Proszę o o ewentualną wycenę tej usługi .Z góry serdecznie dziękuję
  • anna.lewińska

    2014-04-15

    Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.

Porady prawne

  • Pozwolenie na budowę domu

    Jaki dom mogę zbudować na własnościowej działce rekreacyjnej bez pozwolenia na budowę?

  • Odnowienie komina - zgłoszenie czy pozwolenie

    Nabyłem stary dom, w którym usytuowany jest równie stary komin. Kominiarz zaopiniował, że cały ciąg kominowy trzeba wyremontować. Czy "odnowienie" komina wymaga jakiegokolwiek (...)

  • Budowa domku rekreacyjnego

    Jak wielki domek mieszkalny (rekreacyjny) można postawić na działce budowlanej bez zgody gminy (bądź innych władz), bez pozwolenia na budowę?

  • Remont placu manewrowego

    Czy wg prawa budowlanego konieczne jest uzyskanie pozwolenia od Urzędu Miasta i wykonanie projektu budowlanego w celu powiększenia i remontu istniejącego placu manewrowego (...)

  • Pozwolenie wonoprawne

    Czy dokonując przekształceń w gospodarce wodnej potrzebuję pozwolenia budowlanego?

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane