Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

Money.pl/Bartek Chochołowski
(fot. Money.pl/Bartek Chochołowski)
Strona 1 z 2

Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje się także zagadnieniami związanymi z kupnem samochodu, gdyż formalności jakich należy dopełnić po zakupie są takie same, jak w przypadku darowizny.

W jakiej formie darowizna?

Co do zasady, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w odpowiedniej formie, czyli w formie aktu notarialnego. Niezachowanie przez darczyńcę przy składaniu oświadczenia o zobowiązaniu się do przysporzenia obdarowanemu korzyści majątkowej formy aktu notarialnego pociąga w zasadzie nieważność umowy, jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego dla oświadczenia darczyńcy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (czyli w praktyce, kiedy nasz przykładowy samochód został już wydany obdarowanemu).

Umowa sprzedaży samochodu powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Nie dlatego, że przepisy tego wymagają wprost, ale z tej przyczyny, iż w kolejnych czynnościach, których trzeba będzie dokonać przed różnymi organami, konieczne będzie przedstawienie dowodu własności samochodu, czyli w tym wypadku umowy sprzedaży samochodu, tzn. nabywca musi takowy posiadać przy rejestrowaniu pojazdu.

Jaki i ile podatku?

Jeżeli nabyłeś samochód na podstawie umowy sprzedaży, Ty jako nabywca masz obowiązek uiścić odpowiedni podatek" od czynności cywilnoprawnych. Czynności tej powinieneś dokonać w swoim Urzędzie Skarbowym, czyli we właściwym miejscowo ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Musisz w pierwszej kolejności wypełnić odpowiedni formularz oraz w kasie swojego US opłacić podatek. Podatek obliczasz samodzielnie, pamiętając, iż powinien on wynosić 2% kwoty, za jaką kupiłeś samochód. Pamiętaj jednak, że kwota ta powinna być co najmniej zbliżona do rynkowej. Lepiej więc nie zaniżać kwoty zakupu, a sam podatek obliczyć według tzw. cen rynkowych, bądź tych, jakie przyjmuje urząd skarbowy. W US możesz skorzystać z wykazu cen samochodów.

Kiedy dostałeś samochód w darowiźnie, także masz obowiązek jako obdarowany uiścić podatek. Tym razem ma to być podatek od darowizny. Według jakich stawek, o tym przeczytasz w naszym serwisie.

Co dalej z samochodem?

Skoro jesteś już jego właścicielem, czas na wykonanie obowiązków. W pierwszej kolejności należy dokonać przerejestrowania samochodu.

Aktualny dowód rejestracyjny samochodu jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu. Dopuszczenie do ruchu natomiast możliwe jest wtedy, gdy samochód jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne. Bardzo istotne jest to, iż właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Gdzie dokonać rejestracji?

Rejestracja zostanie dokonana tylko na Twój wniosek. Oznacza to, że jako nowy właściciel musisz udać się do urzędu miejskiego (do wydziału komunikacji) i tam dokonać wszelkich formalności. Oczywiście formalności tych należy dokonywać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (w przypadku przedsiębiorcy siedzibę), gdyż do rejestracji pojazdu właściwy jest starosta.
Rejestracji pojazdu, którego właścicielem jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne, może dokonać starosta właściwy ze względu na siedzibę zakładu lub jednostki, na wniosek kierownika zakładu lub wydzielonej jednostki organizacyjnej upoważnionego przez właściciela.

Jakie dokumenty są potrzebne do dokonania rejestracji?

Udając się do urzędu gminy w celu zarejestrowania (właściwie przerejestrowania) samochodu konieczne jest przedstawienie kilku dokumentów:

 • dowodu własności samochodu (gdy otrzymałeś go w darowiźnie – umowa darowizny, gdy samochód kupiłeś – umowa kupna),
 • kartę pojazdu, jeżeli pojazd ją posiadał,
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane,
 • dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany (a w sytuacji, gdy go otrzymałeś w darowiźnie lub kupiłeś od innego właściciela musiał być),
 • dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE i jest rejestrowany po raz pierwszy oraz zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub brak takiego obowiązku, jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

 • As 2017-06-01 12:37:22

  Re: Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Moja mama chciała mi kupić auto. Postanowiliśmy, że kupi je na siebie i podaruje mi w formie darowizny. Czy jeśli przekazanie darowizny nastąpi niezwłocznie po zakupie auta, to czy mama jako "chwilowy" właściciel musi dokonać jakichkolwiek czynności - opłata podatku od czynności cywilno prawnych, przerejestrowanie auta w urzędzie itd? Czy to ja jako końcowy aktualny właściciel dokonuję tych czynności?

 • Jacek Michalak 2015-11-16 11:25:07

  Re: Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Witam, podarowałem córce auto warte ok. 50.000 zł . Stało się to 01.04. br do tej pory córka nie przerejestrowała samochodu. Czy będzie obciążona jakimiś karami za zwłoke.

 • Gerhard 2015-09-27 16:20:13

  Re: Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Posiadam 6 -letni samochod Renault Megane z silnikiem 1600 chce go podarowac swoim rodzicom w Polsce ( mieszkam w Niemczech )gdyz sprzedaz go tutaj za male pieniazki nie wchodzi w rachube za duzo do niego wsadzilem wiec lepiej podarowac rodzinie jak sprzedac jakich formalnosci musze dokonac i jak wysoka bedzie akcyza.-dziekuje

 • Tomek 2012-06-27 08:41:23

  Re: Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Witam chcem oddac tacie auto moje (za darmo) co musze zrobic? Umowe spisac? czy co? Wtedy tez on nie musi placic podatku od wzbogacenia? I musimy to zalatwic nottarialnie u notariusza? jakie to sa koszty dziekuje i pozdrawiam


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 0
 • 2
 • 6
 • 7
 • 1
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Andrzej

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Bezbłędnie funkcjonująca i jasno zorganizowana strona internetowa. Honorarium przystępne dla każdego. Solidna i godna najwyższego polecenia Firma. Z serdecznym podziękowaniem za szybko i klarownie udzielone porady oraz wyrazami uznania dla pracy Zespołu Prawników.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybka i jasna odpowiedz.Dziękuję i zdecydowanie POLECAM
 • Ewelina

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo.Polecam!
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło pomyślnie, polecam - szybciej i wygodniej niż umawianie się z prawnikiem.
 • barbara

  ocena usługi:

  dziękuję za szybką odpowiedź, jasne wytłumaczenie sprawy i wskazanie dalszych możliwości postępowania.Dziękuję. Polecam Państwa firmę. Barbara
 • Justyna

  ocena usługi:

 • Mariusz

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Rzeczowo ,konkretnie na temat zdecydowanie polecam
 • Eva

  ocena usługi:

  Super polecam
 • Bronisław

  ocena usługi:

  opinia satysfakcjonująca i merytoryczna
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  POLECAM!!! Wszystkim którzy mają problemową sprawę i nie wiedzą jak się do niej zabrać lub po której stronie sporu jest prawo. W moim przypadku, w szybkim terminie i rozsądnej cenie otrzymałam wyczerpującą poradę, w której znalazłam wszystko czego potrzebowałam. Dodatkowo poradzono mi co powinnam zrobić i co mówi o moim przypadku kodeks. Dziękuję zespołowi e-prawnik.pl za nakreślenie jasno mojej sprawy. Polecam wszystkim a same na pewno skorzystam z usług serwisu w przyszłości.
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Miło sprawnie fachowo Dziękuje :)
 • JERZY

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z odpowiedzi Dziekuje
 • Stanisław

  ocena usługi:

  Opinia spełniła moje oczekiwania. Usługa e-prawników godna polecenia. Szybko, tanio, wyczerpująco.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane