Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Forma właściwa pełnomocnictw zagranicznych

Jarosław Szewczyk
Jarosław Szewczyk

Praktyka transakcyjna angażująca podmioty zagraniczne mierzy się z trudnością, jaką jest uzyskanie odpowiednich pełnomocnictw. Chodzi o treść, jak i o właściwą formę sporządzonego dokumentu (fr. validité formelle). Z reguły, kwestia zakresu (treści) nie stwarza większych problemów. Pełnomocnictwo jako dokument „umocowujący” pełnomocnika do złożenia określonego oświadczenia woli stwarza jedynie uprawnienie do podjęcia określonych czynności. Zazwyczaj zatem nie ma problemów z uzgodnieniem takiego zakresu pełnomocnictwa, który byłby komfortowy zarówno dla mocodawcy jak i pełnomocnika.

Dylemat powstaje wtedy, gdy okazuje się, że dla danego pełnomocnictwa wymagana jest forma szczególna. Pierwsze pytanie, które się w takiej sytuacji rodzi dotyczy tego, jakie jest prawo właściwe dla stosunku pełnomocnictwa? Następnie, czy prawo właściwe dla stosunku pełnomocnictwa ma jakiś wpływ na formę, w której powinno być ono udzielone? Po dokonaniu ustaleń w zakresie prawa właściwego oraz wymogów dotyczących formy udzielanego pełnomocnictwa (zob. art. 23 i 25 ustaw z dnia 4 lutego 2011 r. prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. 2011, Nr 80, poz. 432) powstaje kłopot polegający na tym, jak ocenić czy dane pełnomocnictwo zostało skutecznie udzielone i jak tę kwestię wykazać?

Jeżeli czynność, którą ma podjąć pełnomocnik będzie dokonywana w Polsce, optymalnym rozwiązaniem jest z reguły poddanie pełnomocnictwa prawu polskiemu, sporządzenie go w formie przewidzianej przez przepisy obowiązujące w Polsce i przez uprawniony do tego podmiot (z reguły notariusza). Jeżeli jednak mocodawca nie może przyjechać do Polski pełnomocnictwo musi zostać udzielone zagranicą. W takim przypadku właściwie brak jest niezawodnego sposobu na wykazanie skuteczność udzielonego pełnomocnictwa.

Uzyskanie stosownego apostille nie pozwala na stwierdzenie, iż dane pełnomocnictwo udzielone zostało we właściwej formie. Zgodnie z art. 3 Konwencji Haskiej, apostille służy wyłącznie poświadczeniu autentyczności podpisu, charakteru, w jakim działała osoba, która podpisała dokument, oraz w razie potrzeby tożsamości pieczęci lub stempla. Warto podkreślić, iż uzyskanie klauzuli apostille nie daje gwarancji, iż pełnomocnictwo udzielone zostało ważnie, tj. we właściwej formie. Apostille poświadcza jednak, iż dokument podpisała osoba pełniąca określone funkcje publiczne. Zakładając, iż osoba ta sprawdziła, czy wszystkie warunki formalne obowiązujące w kraju sporządzenia pełnomocnictwa zostały spełnione, można uznać, iż klauzula apostille ustanawia swoiste (choć bardzo wątpliwe) domniemanie faktyczne ważności sporządzonego dokumentu. Domniemanie to jest jednak oparte na założeniu, iż osoba podpisująca dokument dołożyła należytej staranności i sprawdziła, czy spełnione zostały określone warunki formalne obowiązujące w państwie sporządzenia dokumentu pełnomocnictwa.

Spełnienie warunków formalnych obowiązujących w państwie, w którym udzielane jest pełnomocnictwo schodzi na dalszy plan, jeżeli możliwe jest zachowanie warunków formalnych przewidzianych przez prawo polskie. Należy jednak pamiętać, iż zagranicą nie ma polskich notariuszy, stąd też jedyną możliwością jest uzyskanie tzw. „formy równoważnej”. Nie we wszystkich krajach notariusze posiadają jednak identyczny status i nie zawsze możliwe będzie sporządzenie dokumentu zagranicą w formie, która mogłaby zostać uznana za formę równoważną aktowi notarialnemu czy formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Warto dodać, iż jak się powszechnie przyjmuje, odpowiednikiem polskiego notariusza nie jest tzw. notary public, działający w krajach systemu common law. Dokument sporządzony przez notary public może być co najwyżej uznany za dokument prywatny z podpisami notarialnie (urzędowo) poświadczonymi. Podsumowując - każdy przypadek należy oceniać odrębnie, szczególną uwagę zaś należy zwracać wtedy, gdy pełnomocnictwo (w zakresie formy) poddane jest prawu polskiemu, ale mimo to sporządzane jest zagranicą. Z obserwacji wynika, iż brak znajomości reguł rządzących międzynarodowym obrotem prawnym prowadzi do wyboru rozwiązań najbezpieczniejszych, tj. uzyskiwania „najwyższej” możliwej do uzyskania formy oraz stosownych klauzul apostille. Postępowanie takie nie zawsze daje pewność uzyskania odpowiedniej formy. W związku z powyższym, w każdym przypadku, w którym pełnomocnictwo jest udzielane zagranicą należy uważnie analizować to, czy i jakie warunki powinny zostać spełnione, aby pełnomocnictwo zostało ważnie udzielone.

 

Komentarze: Forma właściwa pełnomocnictw zagranicznych

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane