Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. 649 z ind. 1 do 649 z ind. 5.

Jaki jest cel udzielenia gwarancji?

Celem udzielenia gwarancji jest zabezpieczenie wykonawcy przed utratą płynności finansowej zamawiającego i tym samym zabezpieczenie wynagrodzenia należnego wykonawcy za wykonane przez niego roboty.

Rodzaje gwarancji

Zabezpieczeniem wypłaty wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane może być gwarancja bankowa lub gwarancja ubezpieczeniowa udzielona przez podmiot trzeci. Gwarancją może być także akredytywa bankowa lub poręczenie banku udzielone wykonawcy robót budowlanych na zlecenie zamawiającego wykonanie tych robót. Gwarancji udziela więc podmiot trzeci, nie pozostający w bezpośrednim stosunku z wykonawca robót budowlanych, na odpowiednie zlecenie zamawiającego. Żądanie udzielenia gwarancji sprowadzać się więc będzie do żądania wystąpienia przez zamawiającego do podmiotu trzeciego z odpowiednim wnioskiem o odpowiednie zabezpieczenie płatności wynagrodzenia wykonawcy.

Kto może żądać udzielenia gwarancji zapłaty?

Ustawę o gwarancji zapłaty za roboty budowlane stosuje się do umów, których przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy prawo budowlane. Zgodnie z tą ustawą poprzez roboty budowlane rozumie się budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Żądanie udzielenia gwarancji może zgłosić wykonawca robót budowlanych w każdym czasie trwania umowy o roboty budowlane. Co więcej, umowa pomiędzy wykonawca a zamawiającym nie może wyłączać prawa wykonawcy do żądania udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane, a wypowiedzenie umowy o roboty budowlane z powodu zażądania przez wykonawcę udzielenia gwarancji jest bezskuteczne.

Z powyższych uwag wynika, że wykonawca może w każdym czasie zażądać udzielenia mu gwarancji (żądać wystąpienia przez zamawiającego z wnioskiem o udzielenie gwarancji przez podmiot trzeci) a żądanie to nie może spowodować wypowiedzenia umowy przez zamawiającego. W umowie o roboty budowlane zawieranej pomiędzy zamawiającym a wykonawcą nie można natomiast wyłączyć prawa do żądania gwarancji przez wykonawcę.

Górna wysokość udzielonej gwarancji

Wykonawca może żądać udzielenia gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, zaakceptowanych na piśmie przez inwestora. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonawca żądał zabezpieczenia do wysokości połowy wynagrodzenia. W takiej jednak sytuacji może on żądać dodatkowego zabezpieczenia, jednakże do wysokości nie większej niż wynikająca z umowy wysokość należnego wykonawcy wynagrodzenia.

Koszt udzielenia gwarancji

Co do zasady, koszt udzielenia gwarancji spoczywa na zamawiającym, który zleca gwarancję podmiotowi trzeciemu (najczęściej będą to banki). Jeżeli jednak zamawiający, który zlecił udzielenie gwarancji, dokonał terminowej zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane, może wówczas żądać od wykonawcy zwrotu odpowiedniej części kosztów zlecenia gwarancji.

A gdy zamawiający nie udzieli gwarancji?

Jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia.

Brak żądanej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. Inwestor nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania robót budowlanych, jeżeli wykonawca (generalny wykonawca) był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących inwestora. Jednakże w wypadku takim inwestor może odliczyć to, co wykonawca (generalny wykonawca) oszczędził z powodu niewykonania robót budowlanych.

Pamiętaj, że:

  • wykonawca może zażądać gwarancji w każdym czasie,

  • wypowiedzenie umowy z powodu żądania udzielenia gwarancji jest bezskuteczne

Podstawa prawna:

Zobacz także

  • Kiedy można budować w granicy ?

    Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznyc...

 

Komentarze: Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  • Koordynator OIUGZ 2011-03-17 15:00:39

    Re: Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

    Widac, ze artykul jest sponsorowany i nakierowany w jednoznacznym celu. Nie Ustawa , art. 649.1 nie gwarantuje terminowej zaplaty - a tylko gwarantuje prawo uzyskania gwarancji zaplaty OD INWESTORA nie generalnego !!!! Tak jest ona TYLKO DOBRA dla wybranych: Wykonawcow i podwykonacow, ale TYLKO TYCHJ ktorzy maja zawarte umowy o roboty budowlane !~!! a dodatkowo ten zapis daje w sumie TYM WYBEANCOM PODWOJNE GWARANCJE, bo juz je maja z wczesniejszych zapisow..., z art. 647.1 kc. Ale i tak niewielu moze skorzystac z tego dobrodziejstwa, bo juz Inwestorzy sie bronia twierdzac, ze "nie znaja danego podwykonawcy" gdyz w zapisach umownych z Generalnym jest artykul zabraniajacy uzywania do realizacji podwykonawcow.... wiec faktycznie ich nie powinno byc. co nie jest awykle prawda....

  • koordynator OIUGZ 2011-01-13 20:20:33

    Re: Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

    w kazdej to w kazdej - po odbiorze tez, jesli nie zostal zaplacony....

  • Koordynator Obywa 2011-01-05 17:55:51

    Re: Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

    MOze, ale.... ale musi miec podpisana umowe o roboty budowlane, a tych jest moze 15 % w Procesie budoalnym. Dodatkowo moze skorzystac z art. 647.1 kc, a tym samym uzyskac podwojne zabezpieczenie !!!! Tak dba polski ustawodawca o rownosc wobec prawa ???!!! Tyle, ze srodowisko jest martwe !!! i akceptuje te sytuacje, zamiast sie zebrac i zaskarzyc te zapisy prawne, niekonstytucyjne z art. 32 Konstytucji do Rzecznika Praw Obywatelskich, lub jeszcze lepiej bezposrednio do Trybunalu Kosntytucyjnego. Ale, ale.... tak widocznie wszystkim jest lepiej, bo jakby byly dobre zapisy, na by sie narzekalo ????!!!

  • lexus 2009-11-09 10:30:48

    Re: Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

    "wykonawca może zażądać gwarancji w każdym czasie" Czyli po odbiorze robót i wystawieniu faktury też? Na jakiej podstawie autor dopisał sobie "trwania umowy o roboty budowlane" ???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
  • Janina

    ocena usługi:

    Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
  • J.M

    ocena usługi:

    Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane