Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Potrącenie wierzytelności

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Strona 1 z 2

Jakie wierzytelności mogą ulec potrąceniu?

Potrącenie (kompensacja)  jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem są pieniądze (czyli wierzytelności pieniężne) lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku. Obydwie wierzytelności muszą być już wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Oznacza to, że nie mogą ulec potrąceniu wierzytelności, z których jedna opiewa np. na jabłka, a druga na konkretny model samochodu (rzecz oznaczona co do tożsamości). Nie mogą ulec także potrąceniu wierzytelności pieniężne, z których jedna jest wymagalna, a termin wymagalności drugiej jeszcze nie nastąpił. Wierzytelności będące przedmiotem potrącenia poddane zostają działaniu rachunkowemu, którego rezultatem jest wzajemne zniesienie tych wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej (por. wyrok SN z 6 września 1983 r., IV CR 260/83, OSNC 1984, nr 4, poz. 59). Duże znaczenie gospodarcze potrącenia polega również na tym, że uchylając obowiązek realnego wykonania zobowiązań, ogranicza ono potrzebę przemieszczania środków pieniężnych, przez co oszczędza kosztów, ryzyka i przyspiesza obrót.

Na mocy szczególnych przepisów, wierzytelności, które według zasad ogólnych mogą ulec potrąceniu, są wyłączone spod tego uprawnienia. Nie mogą bowiem ulec umorzeniu przez potrącenie wierzytelności:

  • nie ulegające zajęciu - tj. wyłączone spod egzekucji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego
  • o dostarczanie środków utrzymania
  • wynikające z czynów niedozwolonych
  • co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne - np. art 39 Prawa o postępowaniu układowym lub art. 87 kodeksu pracy, ograniczający możliwość potrącenia z wynagrodzenia za pracę.

Mogą natomiast ulec potrąceniu wierzytelności, których termin wymagalności został odroczony przez sąd albo przez wierzyciela, który odroczenia udzielił bezpłatnie.

Czy wierzytelności przedawnione mogą ulec potrąceniu?

W wyniku przedawnienia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeknie się tego prawa. Jednakże przedawnienie wierzytelności nie wyłącza prawa do dokonania potrącenia. Będzie ono możliwe wówczas, gdy w pierwszej chwili, gdy potrącenie było dopuszczalne, wierzytelność ta jeszcze się nie przedawniła. Jeżeli więc w jakimkolwiek momencie w przeszłości, obydwie wierzytelności stały się wymagalne, a dopiero później jakakolwiek z nich uległa przedawnieniu, dopuszczalne jest dokonanie potrącenia.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Potrącenie wierzytelności

  • Labrador 2013-10-18 08:44:02

    Re: Potrącenie wierzytelności

    Sad zasadzil odszkodowanie z czynu niedozwolonego w 2012 r z odsetkami od 2010 -data wniesienia pozwu o odszkodowanie. skazanie nastąpiło w 2008 z art 286 /1 kk za wprowadzenie w blad kupujących przez jednego z małżonków sprzedających co do wartosci nieruchomosci. /paranoja, ale stalo sie/Jednocześnie kupujacy byli winni od 2001 roku  z tytulu pozyczki kwotę niższa od zasadzonej, ale z odsetkami umownymi na dzień  odszkodowania łącznie przewyzszajacymi kwotę odszkodowania.  Drugi z małżonków sprzedających nie był skazany. Sad potrącił odszkodowanie w dacie sprzedazy, ktora miała miejsce w 1999r i ono zniwelowalo pożyczkę. Sad w uzasadnieniu stwierdził, ze nalezy nas potraktować jak złodzieja, który kradnac juz wie ze te pieniądze mu sie nie należą.  Skąd sprzedajacy , i w odniesieniu do czego mogą wiedzieć, ze sprzedają za drogo, w dodatku o ile za drogo. Cała sprawa ma wiele wątków, a to dlatego, ze oskarżenie było spowodowane obrona dłużników przed egzekucja z prawomocnego wyroku, kiedy komornik zajął nieruchomosciami, ktora była przedmiotem wcześniejszej sprzedazy biegły wyliczył wartość nieruchomosci znacznie poniżej ceny zawartej w akcie notarialnym, licytacja osiągnęła kwotę dwoch trzecich ceny. Wówczas jednak dłużnik skierował pretensje nie do wyceny komornika ale do nas, ze 8 lat temu wstecz sprzedaliśmy im ta nieruchomosc za drogo, oszukalismy ich wprowadzając w blad co do wartosci.  Prokuratura normalnie nie zajmuje sie takimi sprawami, ale  wyjątkowo "wzięli w obronę dłużnika". Zdaniem mojego adwokata obowiązuje art 455 kc i odszkodowanie powinno być potracone z aktualnej w tym czasie sumy pożyczki wraz z odsetkami. Nadmienie, ze dla potrzeb sprawy karnej prokurator powolal bieglego, ktory wyliczyl wartosc nieruchomosci jeszcze nizej niz biegly komornika. Biegły ten juz po wyroku poprawił swoj nieszczesny operat, gdyż dostarczylismy mu szereg dokumentów zatajonych przez sprzedającego i prokuratora. W trakcie procesu o odszkodowanie dostarczlismy go sadowi, uznał go za prywatny i pominął ten dowód. Prokurator, ani nikt nie maja najmnieszego zamiaru zmienic swojego stanowiska, wszystko odnoszą do pierwotnie zle wyliczonej zanizonej wyceny, w której pominięto budynek magazynowy i inne nakłady, wy uczono tylko grunt i to w sposób mocno zanizony, przyjmując nieprawdziwe dane odnośnie pozwolenia na budowę i przeznaczenia terenu. Na dzień dzisiejszy juz wiadomo wszystkim, ze to były błędne założenia, dlatego tez biegły poprawił swoj operat, ktorego juz nikt nie chce uwzglednic. Wychodzi na to, ze budynek kupujacy otrzymują w prezencie w majestacie prawa. To kto tu jest zlodziejem?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 7
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane