Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

matipl/CC/Flickr
(fot. matipl/CC/Flickr)
Strona 1 z 2

Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia pojazdów oraz jaka jest procedura uzyskania odszkodowania od zarządcy drogi bądź jego ubezpieczyciela. Obecnie w Polsce mamy tendencję wzrostową w ilości wniosków o wypłatę odszkodowania kierowanych do zarządców dróg. Z jednej strony wynika to z coraz większej świadomości kierowców w zakresie przysługujących im praw. Z drugiej strony wynika to także z coraz większej przychylności sądów w stosunku do poszkodowanych kierowców. W sprawie z powództwa Bożeny J. Sąd Najwyższy przyznał poszkodowanej oprócz odszkodowania za uszkodzenie pojazdu także zadośćuczynienie za dolegliwości zdrowotne oraz stres (syg. akt II CK 719/04). W ostatnim czasie sąd w Krakowie przyznał 100 tys. zł żonie kierowcy, który zginął, gdy po wjeździe w dziurę nie zapanował nad pojazdem i zderzył się czołowo z innym samochodem. Pozwanym był zarząd dróg wojewódzkich. Nie należy więc obawiać się wystąpienia na drogę sądową, w przypadku, gdy zarząd dróg bądź jego ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania.

Zasady odpowiedzialności za szkodę

  

Po pierwsze należy zdefiniować podstawę odpowiedzialności zarządcy drogi oraz zakres tej odpowiedzialności. W tym przypadku należy odwołać się do Kodeksu cywilnego, który jest podstawowym aktem prawnym regulującym odpowiedzialność odszkodowawczą. Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego ten kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Zarządca drogi zobowiązany jest do utrzymania jej w należytym stanie technicznym. Wszelkie uszkodzenia w nawierzchni drogi powinny być bezzwłocznie usuwane, a nie usuniecie ich bez zbędnej zwłoki stanowi właśnie naruszenie obowiązku utrzymania drogi w należytym stanie. Stanowi to więc działanie (a właściwie zaniechanie), z którego wyniknęła szkoda.

Odpowiedzialność zarządcy drogi oparta jest więc na zasadzie winy. Jest to szczególny rodzaj zawinienia w postaci niedbalstwa. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie winy na poszkodowanym spoczywa określony obowiązek dowodowy, a mianowicie ma on udowodnić zaistnienie trzech przesłanek:

 • wskazanie zawinionego działania sprawcy szkody,

 • wskazania szkody,

 • związku przyczynowego pomiędzy szkodą, a działaniem sprawcy.

Wykazanie winy zarządcy drogi

 

Zawinione działanie (zaniechanie) sprawcy szkody (zarządcy drogi) najłatwiej udowodnić poprzez wskazanie na skutki jego działania (zaniechania) w postaci uszkodzeń drogi. W tym celu najlepiej sporządzić dokumentację fotograficzną miejsca, gdzie droga była uszkodzona z dokładnym opisem uszkodzenia. Najskuteczniejszym jednak sposobem wykazania winy zarządcy drogi, a w praktyce rodzącym najmniej wątpliwości jest protokół sporządzony przez przybyły na miejsce patrol policji bądź straży miejskiej. W przypadku jego sporządzenia zarządcy drogi trudno będzie bronić się stwierdzeniem, że uszkodzenie drogi nie miało miejsca (zwłaszcza w sytuacji, gdy pomiędzy dniem wystąpienia szkody, a dniem jej zgłoszenia droga została naprawiona. Protokół policyjny może więc być skutecznym dowodem, który poszkodowany będzie mógł wykorzystać przy ewentualnym dochodzeniem odszkodowania przed sądem. Kłopot z wyegzekwowaniem odszkodowania może powstać w sytuacji, gdy droga była oznakowana znakami ostrzegającymi o uszkodzeniu nawierzchni. W takim przypadku zarządcy drogi często kwestionują swoją odpowiedzialność powołując się na brak swojej winy i zarzucając kierowcy niedostosowanie prędkości do warunków istniejących na drodze.

Szkoda

Należy także wykazać szkodę i jej wysokość. Dowodem na powstanie szkody mogą być zdjęcia uszkodzonego pojazdu, protokół sporządzony przez policję bądź straż miejską przybyłą na miejsce zdarzenia. Wysokość szkody najłatwiej wykazać poprzez kosztorys przygotowany przez warsztat samochodowy. Dopiero w momencie, gdy zarządca drogi, bądź jego ubezpieczyciel zakwestionuje wysokość szkody wskazaną w kosztorysie konieczne będzie powołanie biegłego, który wyceni wysokość szkody.

<>

 

Komentarze: Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

 • jerzy 2012-06-20 08:24:03

  Re: Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

  mam zniszczone zawieszenie, a poruszam sie po takich drogach co jest gorsze od drogi brukowej , a dziure trudno ominac , gdzie sie udac i kto za to odpowiada .

 • Dave 2011-01-13 07:27:42

  Re: Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

  Witam. Niedawno uszkodziłem sobie pojazd wpadając w wyrwę w jezdni. Uszkodzeniu uległo przednie zawieszenie. Na miejsce wezwałem policję aby zrobili notkę. Po oględzinach samochodu stwierdzili jednoznacznie uszkodzenie pojazdu. Oczywiście obowiązkowo alkomacik :)Po sporządzeniu wszystkich dokumentów zostałem powiadomiony przez policjantów dokładnie jaka to jest droga i kto nią zarządza. Autko stoi obecnie w warsztacie gdzie mechanik wycenił naprawę na 500zł. Za dwa dni je dostanę i koszty pokrywam sam. Ze stronki Zarządu dróg wojewódzkich ściągnąłem druk do wypełnienia do którego dołączam zdjęcia i fakturę za poniesione koszty naprawy samochodu. Zobaczymy jak się do tego odniosą. Jeśli nie wypłacą i odszkodowania to pozostanie mi tylko droga sądowa. W końcu to 500zł drogą nie chodzi. Pozdrawiam.

 • pecherski 2010-02-22 23:22:12

  Re: Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

  Wszystko pięknie, ale jak udowodnić zniszczenie podwozia (tu ogólnie wahac ze, końcówki drążków itp. itd.) przez codzienne dojazdy po rozlatującej się drodze, gdy konkretna awaria nastąpi już z dala od feralnej drogi?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane