Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Jak, kiedy i czy można skorygować deklarację podatkową?

Zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację

W rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, pod pojęciem deklaracji rozumie się również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zagadnienie prawa do korekty deklaracji będzie więc dotyczyć wszystkich rodzajów obowiązkowych danych przekazywanych naczelnikom urzędów skarbowych.

Artykuł nie znajduje zastosowania do podatków powstających poprzez doręczenie decyzji. Podatnicy tych podatków nie mają prawa do skorygowania ich deklaracji, których skutkiem będzie zmiana wysokości zobowiązania podatkowego. Są oni zobowiązani do złożenia informacji na dany podatek (np. informacja na podatek od nieruchomości, rolny, leśny od osób fizycznych) lub zeznań (podatek od spadków i darowizn). Jest to forma zgłoszenia obowiązku podatkowego. Dane zawarte w tych dokumentach są podstawą do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Ich złożenie jest realizacją ciążącego na podatniku obowiązku wynikającego z poszczególnych ustaw podatkowych. Na podstawie tych deklaracji organ podatkowy wydaje decyzję wymierzającą podatek. Do momentu powstania zobowiązania (doręczenia tych decyzji), podatnik jest zobowiązany do informowania organu podatkowego o wszystkich okolicznościach mających wpływ na wysokość podatku. Obowiązek ten podatnik realizuje najczęściej, zmieniając dane zawarte we wcześniej złożonych deklaracjach. Korekty te dokonywane są w związku z realizacją - wynikającego z ustawy regulującej dany podatek - obowiązku dostarczenia niezbędnych danych do ustalenia kwoty podatku. Po wymierzeniu podatku i doręczeniu decyzji podatnik, który kwestionuje jego wysokość, nie może dokonać tego w drodze korekty wcześniej złożonej deklaracji, ale jedynie poprzez odwołanie od decyzji lub jej wzruszenie w trybach nadzwyczajnych (art. 240 i 247 o.p.). Złożenie "korekty" deklaracji po doręczeniu decyzji ustalającej wysokość zobowiązania powinno być traktowane w zależności od okoliczności sprawy (które powinny być wyjaśnione przez organ podatkowy) jako odwołanie od decyzji albo wniosek o jej uchylenie, zmianę lub stwierdzenie nieważności. Nie jest to w każdym razie korekta, o której mowa w cytowanym wyżej przepisie. Taki wniosek z wykazaniem danych innych niż w złożonej wcześniej deklaracji skutkuje uruchomieniem postępowania zmierzającego do ustalenia podatku w prawidłowej wysokości.

W jaki sposób dokonać korekty?

Należy złożyć ten sam rodzaj deklaracji o odpowiednio zmienionej treści wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uzasadnienie jest w tym przypadku szczególnie istotne, gdyż jego brak powoduje nieważność korekty.

Kiedy można dokonać korekty?

Zawsze, pod warunkiem, że w sprawie zobowiązania podatkowego związanego ze złożoną uprzednio deklaracją nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola podatkowa.

Czy w przypadku skorygowania zaniżonego uprzednio zobowiązania podatkowego, podatnik będzie musiał płacić odsetki?

Jeżeli upłynął termin płatności podatku – tak, gdyż powstanie zaległość podatkowa. W przeciwnym razie podatnik nie będzie musiał płacić odsetek, gdyż nie będzie po temu żadnej podstawy prawnej.

Czy korekta deklaracji wyklucza ewentualną odpowiedzialność karną?

Zagadnienie to jest niestety nader złożone i nie sposób udzielić na takie pytanie prostej odpowiedzi. Analiza tej kwestii znajduje się w omówieniu tematu "narażenie na uszczuplenie".

Podstawa prawna:

  • Ordynacja podatkowa art. 81 i 81b.

Zobacz także:

  • Ordynacja podatkowa (art. 272 - 344)

    Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst pierwotny: Dz. U. 1997 r. Nr 137 poz. 926; tekst jednolity: Dz. U. 2005 (...)

  • fotKorekta zeznania podatkowego

    Na czym polega korekta deklaracji? Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym (...)

 

Komentarze: Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

  • Ren 2012-03-20 18:48:49

    Re: Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

    Złożyłam już deklarację PIT 37. 15 marca (wysłał 13go marca)otrzymałam od byłego pracodawcy PIT11, którego w tym zeznaniu nie wykazałam, bo go nie miałam. Notabene, ten pracodawca nigdy mi żadnej pensji nie wypłacił. Czy mam składać korektę deklaracji PIT37 uwzględniejąc PITa od tego pracodawcy?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 5
  • 1
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane