Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

Jak, kiedy i czy można skorygować deklarację podatkową?

Zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację

W rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, pod pojęciem deklaracji rozumie się również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zagadnienie prawa do korekty deklaracji będzie więc dotyczyć wszystkich rodzajów obowiązkowych danych przekazywanych naczelnikom urzędów skarbowych.

Artykuł nie znajduje zastosowania do podatków powstających poprzez doręczenie decyzji. Podatnicy tych podatków nie mają prawa do skorygowania ich deklaracji, których skutkiem będzie zmiana wysokości zobowiązania podatkowego. Są oni zobowiązani do złożenia informacji na dany podatek (np. informacja na podatek od nieruchomości, rolny, leśny od osób fizycznych) lub zeznań (podatek od spadków i darowizn). Jest to forma zgłoszenia obowiązku podatkowego. Dane zawarte w tych dokumentach są podstawą do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Ich złożenie jest realizacją ciążącego na podatniku obowiązku wynikającego z poszczególnych ustaw podatkowych. Na podstawie tych deklaracji organ podatkowy wydaje decyzję wymierzającą podatek. Do momentu powstania zobowiązania (doręczenia tych decyzji), podatnik jest zobowiązany do informowania organu podatkowego o wszystkich okolicznościach mających wpływ na wysokość podatku. Obowiązek ten podatnik realizuje najczęściej, zmieniając dane zawarte we wcześniej złożonych deklaracjach. Korekty te dokonywane są w związku z realizacją - wynikającego z ustawy regulującej dany podatek - obowiązku dostarczenia niezbędnych danych do ustalenia kwoty podatku. Po wymierzeniu podatku i doręczeniu decyzji podatnik, który kwestionuje jego wysokość, nie może dokonać tego w drodze korekty wcześniej złożonej deklaracji, ale jedynie poprzez odwołanie od decyzji lub jej wzruszenie w trybach nadzwyczajnych (art. 240 i 247 o.p.). Złożenie "korekty" deklaracji po doręczeniu decyzji ustalającej wysokość zobowiązania powinno być traktowane w zależności od okoliczności sprawy (które powinny być wyjaśnione przez organ podatkowy) jako odwołanie od decyzji albo wniosek o jej uchylenie, zmianę lub stwierdzenie nieważności. Nie jest to w każdym razie korekta, o której mowa w cytowanym wyżej przepisie. Taki wniosek z wykazaniem danych innych niż w złożonej wcześniej deklaracji skutkuje uruchomieniem postępowania zmierzającego do ustalenia podatku w prawidłowej wysokości.

W jaki sposób dokonać korekty?

Należy złożyć ten sam rodzaj deklaracji o odpowiednio zmienionej treści wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uzasadnienie jest w tym przypadku szczególnie istotne, gdyż jego brak powoduje nieważność korekty.

Kiedy można dokonać korekty?

Zawsze, pod warunkiem, że w sprawie zobowiązania podatkowego związanego ze złożoną uprzednio deklaracją nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola podatkowa.

Czy w przypadku skorygowania zaniżonego uprzednio zobowiązania podatkowego, podatnik będzie musiał płacić odsetki?

Jeżeli upłynął termin płatności podatku – tak, gdyż powstanie zaległość podatkowa. W przeciwnym razie podatnik nie będzie musiał płacić odsetek, gdyż nie będzie po temu żadnej podstawy prawnej.

Czy korekta deklaracji wyklucza ewentualną odpowiedzialność karną?

Zagadnienie to jest niestety nader złożone i nie sposób udzielić na takie pytanie prostej odpowiedzi. Analiza tej kwestii znajduje się w omówieniu tematu "narażenie na uszczuplenie".

Podstawa prawna:

  • Ordynacja podatkowa art. 81 i 81b.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ren 2014-03-20 18:48:49

    Złożyłam już deklarację PIT 37. 15 marca (wysłał 13go marca)otrzymałam od byłego pracodawcy PIT11, którego w tym zeznaniu nie wykazałam, bo go nie miałam. Notabene, ten pracodawca nigdy mi żadnej pensji nie wypłacił. Czy mam składać korektę deklaracji PIT37 uwzględniejąc PITa od tego pracodawcy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika