Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?

(fot. )
Strona 1 z 3

 

Zalety i wady wyboru metody kwartalnego rozliczenia 

W praktyce metoda kwartalnego systemu rozliczeń bez stosowania metody kasowej ma znacznie więcej zwolenników niż metoda kasowa.

Co prawda obowiązek podatkowy nie powstaje w tej metodzie na szczególnych zasadach, ale termin zapłaty podatku można "przesunąć" poprzez rzadsze rozliczanie się z fiskusem (np. podatek za styczeń będzie zapłacony dopiero w kwietniu). Niewątpliwie zaletą omawianej metody jest brak ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego – podatnika obowiązują te same zasady co pozostałych podatników, z tą różnicą, że rozliczenie następuje kwartalnie. Ponieważ moment powstania obowiązku podatkowego nie jest uzależniony od zapłaty, zaś prawo do odliczenia podatku nie ma związku z zapłatą należności kontrahentowi, podatnik nie musi rozbudowywać swojej ewidencji o żadne dodatkowe dane. Poprzez rzadsze składanie deklaracji ogranicza się również biurokrację w przedsiębiorstwie.   

Należy jednak pamiętać, że metoda ta może okazać się niekorzystna dla podatników, którzy zwykle otrzymują zwroty podatku z urzędu skarbowego. Termin zwrotu liczony jest bowiem od złożenia deklaracji, co przy czterech deklaracjach w trakcie roku oznacza późniejszy zwrot niż przy deklaracjach miesięcznych. 

Podatek naliczony u podatnika rozliczającego się kwartalnie 

Decydujące znaczenie kwartału otrzymania faktury 

Małemu podatnikowi rozliczającemu się kwartalnie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, które związane są z czynnościami opodatkowanymi. O tym, co wchodzi w skład sumy podatku naliczonego, była mowa w jednym z poprzednich artykułów poświęconych małemu podatnikowi.

Co do zasady prawo do odliczenia podatku powstanie w rozliczeniu za kwartał, w którym mały podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (szczególne momenty odliczenia będą obowiązywać w wypadkach wskazanych w przepisach – zob. niżej). 

Podatnika rozliczającego się kwartalnie nie obowiązuje zasada dotycząca podatnika stosującego metodę kasową, która uzależnia prawo do odliczenia podatku od zapłaty należności.  

Przykład:

Podatnik rozliczający się kwartalnie otrzymał fakturę w lutym 2012 r. Prawo do odliczenia podatku z tej faktury podatnik nabywa w I kwartale i nie ma tutaj znaczenia okoliczność, czy faktura została zapłacona.

Wybór okresu rozliczeniowego oraz prawo do odliczenia podatku poprzez korektę deklaracji podatkowej

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych powyżej, wówczas może odliczyć podatek w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Możliwość ta w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie oznacza również mniej uciążliwości ewidencyjno-formalnych. Jeśli bowiem dla przykładu podatnik „znajdzie” w czerwcu fakturę otrzymaną w styczniu, to nie musi składać korekty deklaracji za I kwartał, ponieważ może odliczyć podatek w deklaracji za II kwartał. Gdyby podobna sytuacja spotkała podatnika rozliczającego się miesięcznie, musiałby on dokonać korekty, gdyby chciał odzyskać podatek.   

Jeżeli podatnik rozliczający się kwartalnie nie dokona obniżenia podatku w kwartale otrzymania faktury, ani też w kwartale następnym, to ma prawo dokonać odliczenia jedynie przez korektę deklaracji. Korekty dokonuje się za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło to prawo.   

Przykład:  

Podatnik rozliczający się kwartalnie otrzymał fakturę w styczniu 2012 r. i nie odliczył podatku ani za I ani za II kwartał 2012 r. Podatnik może do końca 2016 r. skorygować deklarację za I kwartał 2016 r. i uwzględnić nieodliczony wcześniej podatek.

Szczególne momenty odliczenia podatku 

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnik może odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Ustawodawca przewiduje jednak szczególne momenty, w których powstaje prawo do odliczenia podatku, do których podatnik rozliczający się kwartalnie również ma obowiązek się stosować.

<>

 

Komentarze: Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane