Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak przekazać 1% podatku za 2017 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Podatnik ma prawo wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1% podatku należnego wynikającego ze złożonego zeznania rocznego PIT.

Jak wybrać OPP do przekazania jej 1% podatku?

 Wyboru OPP dokonuje się spośród podmiotów wskazanych w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku.

O tym, jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz o zasadach jego prowadzenia, decydują przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Nierezydenci składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego wybierają OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy. Nierezydent to osoba, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.

Jakie są warunki przekazania kwoty 1% podatku należnego na rzecz OPP?

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, przekazuje na rzecz jednej OPP, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę nieprzekraczającą 1% podatku należnego wynikającego:

  • z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia albo
  • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Za "wniosek" uważa się wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym bądź w jego korekcie (jeżeli zostanie złożona w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania) jednej OPP poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz kwoty do przekazania na rzecz tej OPP, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.

Za "wniosek" uważa się również wskazanie przez podatnika, o którym mowa w art. 34 ust. 9, w oświadczeniu sporządzonym według ustalonego wzoru, jednej organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Oświadczenie składa się urzędowi skarbowemu, o którym mowa w art. 45 ust. 1b, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. 


Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2017 roku określono wzór oświadczenia PIT-OP o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP) (Dz. U. z 2017 roku poz. 539). Jest on przeznaczony dla tych podatników podatku PIT, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd skarbowy przekaże wybranej organizacji 1% podatku. 

Warunkiem przekazania kwoty 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. 

Przykład:

Podatnik złożył zeznanie roczne, w którym nie wskazał OPP, której ma być przekazany 1% jego podatku. W maju złożył korektę ww. zeznania, w której taką OPP wskazał (korekta dotyczyła tylko i wyłącznie wniosku o przekazanie 1% podatku dla OPP). W takiej sytuacji, jeśli korekta zeznania jest złożona w terminie miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek taką korektę przyjąć i uwzględniając wniosek podatnika, przekazać 1% dla wskazanej przez niego OPP. 

Jak naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz OPP kwotę 1% podatku za 2017 r.?

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwotę 1% podatku należnego na rzecz OPP w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy podany przez OPP. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby OPP, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje OPP zbiorczą informację o:

  • danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu oraz
  • wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
  • przeznaczeniu kwoty przez OPP (cel szczegółowy)

- jeśli podatnik w zeznaniu podatkowym bądź w korekcie zeznania wyraził zgodę na przekazanie OPP tych danych lub wskazał cel szczegółowy.

Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz OPP, jeżeli organizacja nie podała rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku czy podała go nieprawidłowo, albo organizacja OPP, została usunięta z wykazu prowadzonego zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego. Kwota ta nie zostanie również przekazana, gdy podatnik we wniosku o przekazanie 1% poda numer wpisu do KRS, którego nie zawiera wskazany wyżej wykaz. 

Jeśli podatnik w swoim wniosku poda kwotę, która przekracza wysokość 1% jego podatku należnego, to naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz wybranej OPP kwotę w prawidłowej wysokości.

Podatnik może w składanym zeznaniu podatkowym (lub jego korekcie) podać w części "Informacje Uzupełniające" cel szczegółowy, na który ma zostać przeznaczony 1% podatku przekazany na rzecz OPP. Informacje o podanym celu szczegółowym naczelnik urzędu skarbowego prześle OPP we wrześniu roku następującego po roku podatkowym jako uszczegółowienie przekazanych kwot. 

Przykład:

Podatnik złożył w kwietniu zeznanie roczne wskazując OPP w celu przekazania 1% podatku, wpłacając równocześnie w pełnej wysokości kwotę podatku należnego. Następnie 20 czerwca złożył korektę zeznania. Złożenie korekty po upływie miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego nie przesądza o braku prawa podatnika do przekazania 1% podatku na rzecz OPP. Późniejsze złożenie korekty zeznania ma skutek tylko taki, że naczelnik urzędu skarbowego przekaże kwotę 1% podatku z zeznania pierwotnego (a nie z korekty tego zeznania). Ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem wykazanym w zeznaniu pierwotnym i korekcie, a mającą wpływ na wysokość przekazanej OPP kwoty, naczelnik potrąci z nadpłaty przysługującej podatnikowi. 

 
Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zm.) - art. 45c;
  • ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 2157) - art. 21b ust. 2.


 

Komentarze: Jak przekazać 1% podatku za 2017 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego?

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane