Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

Strona 1 z 5

Koszty uzyskania przychodu w 2007 roku

Nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu negatywnym, określonym w art. 23 ustawy o PIT i analogicznie art. 16 ustawy o CIT (art. 15 ust.1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). W przepisach pojawiło się nieznane do tej pory sformułowanie „w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”. Należy jednak uznać, że powyższe określenia są jedynie dostosowaniem przepisów do dotychczasowego orzecznictwa NSA i nie wprowadzają żadnych rewolucyjnych zmian w zakresie rozliczania kosztów. Z powyższego przepisu wynika po prostu ogólna zasada, zgodnie z którą przychód nie zawsze musi wystąpić, aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów podatkowych (czyli, mówiąc inaczej, związek między kosztami a przychodami nie musi być bezpośredni, ale może być również pośredni).  

Przykład: 

 • Podatnik poniósł wydatki na zawarcie umowy z kontrahentem, któremu spłonął zakład produkcyjny. Z powodu pożaru kontrahent wycofał się z wcześniejszych ustaleń. Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych poniesione wydatki, jeżeli wykaże, że mogły się one przyczynić do powstania przychodu, który jednak nie powstał z przyczyn niezależnych od podatnika.

Potrącalność kosztów w czasie - osoby prawne

Kwestia potrącalności kosztów w czasie to niezwykle istotne zagadnienia z punktu widzenia właściwego określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Błędne ujęcie kosztów może bowiem prowadzić do zaniżenia podatku i konieczności zapłaty odsetek za zwłokę, a także poniesienia sankcji karnoskarbowych.

Na wstępie należy zauważyć, że ustawodawca rozróżnia poniesienie kosztu oraz potrącenie kosztu. Przez „poniesienie kosztu” należy rozumieć jego zarachowanie w księgach, natomiast przez „potrącalność” - moment ujęcia danego kosztu jako kosztu podatkowego. Pojęcia te zostaną wyjaśnione poniżej.

Po raz pierwszy ustawodawca postanowił zdefiniować moment poniesienia kosztu. Z założenia miało się to przyczynić do zbliżania przepisów podatkowych do bilansowych. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

Od 1.01.2007 r., w przypadku podatników podatku CIT (ale również osób fizycznych, które prowadzą księgi rachunkowe, o czym niżej), „poniesienie” nie oznacza fizycznej zapłaty, lecz zaksięgowanie w księgach rachunkowych. Nowe przepisy stawiają zatem na memoriałowe, a nie kasowe ujęcie kosztów. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 uor). Dlatego też należy odróżnić „dzień, na który ujęto koszt w księgach” od dnia „w którym ujęto koszt w księgach”.

Przykład:  

 • Spółka z o.o. otrzymała w dniu 5 lutego 2007 r. fakturę dotyczącą stycznia 2007 r. Ponieważ styczeń nie został jeszcze zamknięty, spółka ma możliwość, zgodnie z zasadą memoriału, ująć tę fakturę w styczniu (np. w dacie wystawienia, 24 stycznia). Koszt jest poniesiony w dniu 24 stycznia 2007 r.   

Przykład: 

 • Spółka z o.o. otrzymała w dniu 2 maja 2007 r. fakturę wystawioną w dniu 25 lutego 2007 r. Ponieważ miesiąc luty został już zamknięty, spółka nie ma możliwości ujęcia tej faktury w miesiącu lutym, lecz ujmie ją w dacie otrzymania. Koszt jest poniesiony w dniu 2 maja 2007 r.

Definicja poniesienia kosztu może jednak wywołać pewne komplikacje, zwłaszcza w aspekcie kosztów bezpośrednich (zob. niżej). 

<>

 

Komentarze: Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

 • Andrzej

  ocena usługi:

  Cena mogłaby być niższa ale opinia prawna to rekompensuje pozdrawiam
 • Jola

  ocena usługi:

  Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź, jeżeli zajdzie konieczność na pewno skorzystam ponownie.
 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane