Nowa ustawa o VAT wciąż sprawia problemy

Zmiany w ustawie o VAT wciąż przysparzają problemów przedsiębiorcom. Od ich wprowadzenia minęło już sporo czasu, jednak nie wszyscy zainteresowani radzą sobie z ich właściwa interpretacją. Najwięcej problemów jest z ustaleniem właściwego terminu dostawy towaru/usługi.

Zagubieni przedsiębiorcy

Nowości dotyczące podatku VAT są zawsze źródłem nieporozumień wśród przedsiębiorców, m. in. dlatego, że zmieniają ich dotychczasowe przyzwyczajenia. I tak określenie nowych zasad dotyczących terminu powstania obowiązku podatkowego wywołało wśród nich niemałe zamieszanie. Zamieszanie, z którym wciąż nie mogą sobie poradzić. Przedsiębiorcy muszą teraz indywidualnie podchodzić do każdej transakcji, co przysparza im kłopotów.

Do końca zeszłego roku obowiązywało prawo, według którego moment powstania obowiązku podatkowego przypadał na miesiąc wystawienia dowodu sprzedaży. Nie miał większego znaczenia faktyczny moment wywiązania się kontrahenta ze zobowiązania – tzn. dostawy towaru, wykonania usługi. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje właśnie z chwilą wywiązania się ze zobowiązań wobec klienta. Jak się okazało, nie tylko przedsiębiorcy mieli problem z nowo wprowadzonymi ustaleniami. Również na podmiotach dostarczających elektronicznych usług księgowych nowe regulacje wymusiły szybką zmianę zasad działania ich serwisów. Obecnie podatnicy korzystający z usług księgowości internetowej mają ułatwione zadanie, serwisy określają moment powstania obowiązku podatkowego za nich.

Szczególne przypadki

Mimo sprecyzowania ustawy o VAT, polscy przedsiębiorcy wciąż spotykają na swej drodze sytuacje problematyczne. Należy do nich np. sprzedaż towarów/usług za pośrednictwem Internetu, a konkretnie – czasopism (prenumerat) oraz serwisów. Zainteresowani musieli uciec się do wystąpienia do dyrektora warszawskiej Izby Skarbowej o interpretację indywidualną. I tak 17 kwietnia 2014 roku orzeczono, że:

„(...), w kwestii powstania obowiązku podatkowego (...) znajduje zastosowanie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, z którego wynika, że jeżeli przed dostawą towarów podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę (…) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.”

W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwila otrzymania całości lub części zapłaty za prenumeratę. Jednocześnie należy pamiętać, że: 

fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od kontrahenta.”

Kolejnym przykładem sprawiającym kłopot jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towaru za pośrednictwem firmy spedycyjnej/kuriera. Tu sprawa była również skomplikowana i przedsiębiorcy musieli skorzystać z interpretacji indywidualnych. Ogólnie przyjęte jest, że dostawa towaru następuje w chwili przejścia na nabywcę ryzyka uszkodzenia/utraty towaru. Jeżeli zaś towar przesyłany jest za pośrednictwem np. kuriera, wówczas moment dostawy towaru następuje wraz z przekazaniem go kurierowi właśnie.

Cytaty pochodzą z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IPPP1/443-110/14-3/AP.

Artykuł przygotowany przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika