Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Opodatkowanie dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Strona 1 z 2

Ile wynosi podatek od dywidend i udziału w zyskach osób prawnych?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym. Podatek ten pobiera płatnik. Przychodów tych i kosztów ich uzyskania nie uwzględnia się, zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na ogólnych zasadach.

Kiedy te dochody są zwolnione z podatku?

Dochody te są jednak zwolnione z podatku, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli spełnione będą łącznie warunki:

  • wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP,

  • uzyskującym dochody z dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w RP lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

  • spółka, o której mowa powyżej musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej świadczenie (od 2009 roku wymagana wysokość udziałów/akcji będzie wynosić 10%),

  • odbiorcą dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w RP lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo jej zagraniczny zakład.

W myśl z art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ww. zwolnienie z podatku przysługuje, jeżeli spółka uzyskująca dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada wysokość udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy. Jeżeli jednak warunek ten nie zostanie spełniony, spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 19% w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia.

Obowiązki płatników

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, płatnicy dokonujący wypłat dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mają obowiązek pobrać zryczałtowany podatek i odprowadzić do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano: 

  • w przypadku podatnika mającego siedzibę w Polsce - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika oraz w tym terminie przekazać podatnikowi informację o wysokości pobranego podatku CIT-7,

  • w przypadku podatnika mającego siedzibę poza granicami RP – na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych oraz w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłaty przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację IFT-2/IFT-2R; jeśli podatnik wystąpi do płatnika z pisemnym wnioskiem, to płatnik zobowiązany jest sporządzić i dostarczyć płatnikowi i urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku taką informację; informację taką sporządza się również, gdy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawą płatnik nie pobiera podatku.

W terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26 ustawy są zobowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg siedziby podatnika, a w przypadku nierezydentów do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczne deklaracje (CIT-6R).

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Opodatkowanie dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Opodatkowanie dywidendy

    Jeśli spółka z o.o. jest akcjonariuszem spółki akcyjnej i ta wypłaca jej dywidendę, to jak wygląda zaliczenie tej dywidendy w spółce z o.o. - do jakiego kapitału (...)

  • Przekazanie dywidendy podmiotom zagranicznym

    Jakiego rodzaju podmiotom i po spełnieniu jakich warunków przekazuje się dywidendę bez pomniejszania jej o podatek dochodowy od przychodu - chodzi mi o udziałowców zagranicznych.

  • Pobór i zapłata podatku od dywidendy

    Jeśli spółka jawna jest akcjonariuszem spółki akcyjnej, to jak wygląda zapłata podatku od dywidendy? Czy spółka jawna ma zaliczyć przychód z tego tytułu do swoich (...)

  • Zeznanie roczne PIT-37 a dochód z dywidendy

    Jestem udziałowcem spółki z o.o. Spółka wypłaca udziałowcom dywidendę. Czy wypłaconą przez spółkę dywidendę należy rozliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37?

  • Likwidacja spółki z o.o. a przychód wspólników

    Spółka z o.o. ulega likwidacji. Czy wypłata środków pieniężnych z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki z o.o. wspólnikowi (osoba prawna z Niemiec) podlega (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane