Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Płatnik 2018 – w styczniu i lutym sprawdź obowiązkowe zgłoszenia i wyślij raporty PIT

(fot. )

Styczeń 2018 r. to miesiąc, w którym płatnicy podatków powinni skontrolować stan posiadanych oświadczeń wpływających na zasady i wysokość pobieranych zaliczek na podatek PIT za pracowników. Z końcem lutego upływa natomiast termin sporządzenia formularzy PIT-4R, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1R oraz PIT-8AR. Dla tych wszystkich, którzy nie zdecydują się na ich wysyłkę do fiskusa w formie elektronicznej, termin skraca się i kończy ostatniego dnia stycznia 2018 r.

Zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy w 2018 r. wynikają z oświadczeń składanych przez zatrudnianych w trakcie roku. Płatnik winien sprawdzić, czy zatrudniony:

●        na podstawie umowy o pracę chce odliczenia od podatku 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu jego wynagrodzenie będzie wypłacane w wyższej kwocie - wymaga to złożenia oświadczenia na druku PIT-2,

●        rozliczać się będzie łącznie z małżonkiem zarabiającym w innym przedziale skali podatkowej lub jako samotny rodzic – pozwala to na dodatkowe odliczenie od podatku kolejnej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek lub stosowanie niższego niż zakładanego pierwotnie dla podatnika przedziału skali podatkowej,

●        posiada dzieci objęte opieką dziennego opiekuna lub uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola – w celu otrzymania nieopodatkowanego świadczenia do 1.000 zł rocznie,

●        posiada informacje, jakie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można otrzymać w kwotach brutto, 

●        złożył oświadczenie o miejscu zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy – celem zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów,

●        złożył oświadczenie w celu pobierania zaliczki na podatek według wyższego progu skali podatkowej (32%),

●        złożył oświadczenie o zaprzestaniu stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi i pochodnymi.

Kontrola powyższych oświadczeń już na początku roku pozwala na ustalenie jednolitych zasad obliczania zaliczki na podatek dochodowy przez wszystkie miesiące 2018 roku. W przypadku zmiany sytuacji faktycznej, to na pracowniku ciążyć będzie obowiązek aktualizacji oświadczeń i poinformowania płatnika o zmianach. Dzięki programowi e-pity Płatnika powyższe oświadczenia wypełnić można na przygotowanych wzorach oraz przy użyciu przyjaznego, łatwego w obsłudze interfejsu.

W styczniu i lutym przypada również termin wysyłki informacji podsumowujących rozliczenia wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Trafić one muszą do właściwych urzędów skarbowych w terminie do końca stycznia, o ile tylko płatnik nie korzysta z wysyłki elektronicznej. Jeżeli jednak pracodawca skorzysta z e-pity Płatnika i przygotowane druki zostaną dostarczone do organów skarbowych elektroniczne, to termin ten wydłuża się do końca lutego 2018 r.
Elektronicznie wysyłać można poniższe druki:

●        PIT-11 (w wersji nr 23), będący informacją o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

●        PIT-R -  (w wersji nr 18), będący informacją o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,

●        PIT-8C – (w wersji nr 8), będący Informacją o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o, niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

●        IFT-1R – w wersji nr 13, będący informacją o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Do końca stycznia natomiast, wysyłać należy do właściwych dla płatnika organów skarbowych formularze: PIT-4R lub PIT-8AR.

Pamiętać należy również o przygotowaniu z końcem lutego 2018 r. informacji podsumowujących dla podatników. Płatnik, który dokonywał wypłat na rzecz osób fizycznych, od których pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, przygotowuje i przesyła PIT-11 (w wersji 23), PIT-R (w wersji 18), PIT-8C (w wersji 8) lub IFT-1R (w wersji 13). 

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: Płatnik 2018 – w styczniu i lutym sprawdź obowiązkowe zgłoszenia i wyślij raporty PIT

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane