Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Płatnik 2018 – w styczniu i lutym sprawdź obowiązkowe zgłoszenia i wyślij raporty PIT

(fot. )

Styczeń 2018 r. to miesiąc, w którym płatnicy podatków powinni skontrolować stan posiadanych oświadczeń wpływających na zasady i wysokość pobieranych zaliczek na podatek PIT za pracowników. Z końcem lutego upływa natomiast termin sporządzenia formularzy PIT-4R, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1R oraz PIT-8AR. Dla tych wszystkich, którzy nie zdecydują się na ich wysyłkę do fiskusa w formie elektronicznej, termin skraca się i kończy ostatniego dnia stycznia 2018 r.

Zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy w 2018 r. wynikają z oświadczeń składanych przez zatrudnianych w trakcie roku. Płatnik winien sprawdzić, czy zatrudniony:

●        na podstawie umowy o pracę chce odliczenia od podatku 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu jego wynagrodzenie będzie wypłacane w wyższej kwocie - wymaga to złożenia oświadczenia na druku PIT-2,

●        rozliczać się będzie łącznie z małżonkiem zarabiającym w innym przedziale skali podatkowej lub jako samotny rodzic – pozwala to na dodatkowe odliczenie od podatku kolejnej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek lub stosowanie niższego niż zakładanego pierwotnie dla podatnika przedziału skali podatkowej,

●        posiada dzieci objęte opieką dziennego opiekuna lub uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola – w celu otrzymania nieopodatkowanego świadczenia do 1.000 zł rocznie,

●        posiada informacje, jakie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można otrzymać w kwotach brutto, 

●        złożył oświadczenie o miejscu zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy – celem zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów,

●        złożył oświadczenie w celu pobierania zaliczki na podatek według wyższego progu skali podatkowej (32%),

●        złożył oświadczenie o zaprzestaniu stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi i pochodnymi.

Kontrola powyższych oświadczeń już na początku roku pozwala na ustalenie jednolitych zasad obliczania zaliczki na podatek dochodowy przez wszystkie miesiące 2018 roku. W przypadku zmiany sytuacji faktycznej, to na pracowniku ciążyć będzie obowiązek aktualizacji oświadczeń i poinformowania płatnika o zmianach. Dzięki programowi e-pity Płatnika powyższe oświadczenia wypełnić można na przygotowanych wzorach oraz przy użyciu przyjaznego, łatwego w obsłudze interfejsu.

W styczniu i lutym przypada również termin wysyłki informacji podsumowujących rozliczenia wynagrodzeń i zaliczek na podatek dochodowy. Trafić one muszą do właściwych urzędów skarbowych w terminie do końca stycznia, o ile tylko płatnik nie korzysta z wysyłki elektronicznej. Jeżeli jednak pracodawca skorzysta z e-pity Płatnika i przygotowane druki zostaną dostarczone do organów skarbowych elektroniczne, to termin ten wydłuża się do końca lutego 2018 r.
Elektronicznie wysyłać można poniższe druki:

●        PIT-11 (w wersji nr 23), będący informacją o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

●        PIT-R -  (w wersji nr 18), będący informacją o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,

●        PIT-8C – (w wersji nr 8), będący Informacją o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o, niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

●        IFT-1R – w wersji nr 13, będący informacją o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Do końca stycznia natomiast, wysyłać należy do właściwych dla płatnika organów skarbowych formularze: PIT-4R lub PIT-8AR.

Pamiętać należy również o przygotowaniu z końcem lutego 2018 r. informacji podsumowujących dla podatników. Płatnik, który dokonywał wypłat na rzecz osób fizycznych, od których pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, przygotowuje i przesyła PIT-11 (w wersji 23), PIT-R (w wersji 18), PIT-8C (w wersji 8) lub IFT-1R (w wersji 13). 

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: Płatnik 2018 – w styczniu i lutym sprawdź obowiązkowe zgłoszenia i wyślij raporty PIT

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane