Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

(fot. )

Jak co roku, polscy obywatele mają obowiązek sporządzić rozliczenie podatkowe z tytułu wynagrodzeń za 2017 r. Dotyczyć one powinny zarówno wynagrodzeń krajowych, jak i uzyskiwanych z zagranicy - przez polskich rezydentów. Przepisy podatkowe zmuszają do złożenia deklaracji PIT również zarabiających w Polsce obcokrajowców.

To, jaki rodzaj deklaracji należy przygotować i w jakim terminie ją złożyć, wynika z rodzaju przychodów oraz rezydencji podatkowej. Najwcześniej, bo do końca stycznia, rozliczenia przygotować muszą podatnicy rozliczający się na PIT-28, czyli opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych PIT-16A, rozliczający kartę podatkową oraz PIT-19A, stosowany przez duchownych rozliczających się w formie zryczałtowanej.

Do końca kwietnia 2018 r. złożyć natomiast należy, następujące deklaracje:

·       PIT-37 – z tytułu zarobków z umów o pracę, zlecenie i wszelkich innych, które rozliczane są przez zakłady pracy lub przez innych płatników odpowiedzialnych za obliczenie, pobranie i zapłatę podatku za otrzymujących wynagrodzenie,

·       PIT-36 – z tytułu działalności gospodarczej rozliczanej opodatkowanej według skali podatkowej oraz z innych zarobków uzyskiwanych i rozliczanych przed organami skarbowymi samodzielnie - bez pośrednictwa płatnika,

·       PIT-39 – z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz praw własnościowych do nieruchomości,

·       PIT-38 – z tytułu przychodów z kapitałów pieniężnych,

·       PIT-36L – z tytułu przychodów opodatkowanych liniowo, według stawki 19%

·       PIT-OP – przeznaczoną wyłącznie dla emerytów rozliczanych przez organy ubezpieczeniowe, którzy decydują się przekazać 1% zapłaconego do Skarbu Państwa podatku na działalność charytatywną.

Podatnicy mogą być zobowiązani do złożenia kilku deklaracji PIT jednocześnie, np. PIT-36 z tytułu  prowadzenia firmy oraz PIT-39 ze względu na sprzedaż nieruchomości. Jeśli natomiast uzyskiwali w 2017 r. zarobki bez pośrednictwa płatnika i za jego pośrednictwem, to w miejsce PIT-37, składają jeden PIT-36, na którym rozliczają całość takich przychodów.

Dodatkowo, podatnicy wykazujący ulgi podatkowe dołączyć powinni do swoich zeznań - PIT/O, rozliczający ulgę mieszkaniową - PIT/D, korzystający z przeznaczenia przychodów na własne cele mieszkaniowe – PIT-2K, rozliczający zarobki małoletniego – PIT/M,  ustalający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej – PIT/DS, a uzyskujący zarobki z zagranicy - PIT-ZG.

 

Natomiast z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy dołączają do swoich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 oraz załączniki:

·       PIT/B,

·       PIT-28/A (wyłącznie rozliczający się na PIT-28) – składają prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem lub uzyskujący przychody z najmu lub sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych z własnego gospodarstwa,

·       PIT-28/B (wyłącznie rozliczający się na PIT-28), który składa się w celu rozliczenia spółek cywilnej lub jawnej,

·       PIT/TP – składają ustalający wartości transakcji między osobami powiązanymi w firmach i spółkach,

·       PIT/CFC – w związku z przychodami uzyskiwanymi w ramach prowadzonej firmy z zagranicznej spółki kontrolowanej,

·       PIT/BR – w związku z korzystaniem z ulgi na badanie lub rozwój,

·       SSE/A, SSE-R, SSE-R/A – w związku z udziałami w specjalnych strefach ekonomicznych.

Załączniki przygotowuje się wyłącznie, jeśli podatnik korzysta z pól w danym załączniku wymienionych. Jeśli pozostawałyby one wszystkie puste,  dany załącznik można pominąć.

Wszystkie powyższe deklaracje i załączniki na formularzach obowiązujących za 2017 r. można wypełnić w programie e-pity.pl Program posiada intuicyjny kreator, który przeprowadzi podatnika przez rozliczenia roczne w taki sposób, by obowiązki podatkowe stały się jeszcze prostsze niż w latach poprzednich.

Rozlicz się sam lub z pomocą informacji od Płatnika

Deklaracje podatkowe przygotować należy w oparciu o dane, o przychodach rozliczanych samodzielnie – bez pośrednictwa płatników, jak i przy pomocy informacji zawartych w informacjach PIT-11, PIT-R i PIT-8C. Jeżeli płatnicy nie przekażą podatnikowi do końca lutego danych o rozliczanych za ich pośrednictwem przychodach, podatnik w przypadku nieudanej próby uzyskania tych informacji i kontaktu z rozliczającym jego zarobki powinien samodzielnie starać się ustalić, jaka była ich wartość. W deklaracji PIT, należy w takim przypadku wskazać co najmniej hipotetyczną kwotę przychodów. Nie można natomiast takich kwot pomijać.

Podobnie w deklaracji PIT wpisać należy kwoty niższe niż tzw. kwota wolna od podatku, czyli niższe niż 6.600 zł. Rozliczenia podatkowego dokonuje się nawet, gdy wynagrodzenia za 2017 r. okazały się stosunkowo niskie.

W deklaracji podatkowej nie trzeba natomiast wykazywać wynagrodzeń zwolnionych z podatku (np. większości diet i zwrotów za podróże służbowe). Podobnie postąpić można w przypadku zarobków z zagranicy (np. z Wielkiej Brytanii czy Irlandii) o ile przepisy podatkowe nakazują stosować do nich tzw. zasadę zwolnienia z progresją, a poza nimi w Polsce podatnik nie otrzymywał innych wynagrodzeń podlegających rozliczeniu podatkowemu PIT.     

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane