Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

(fot. )

Jak co roku, polscy obywatele mają obowiązek sporządzić rozliczenie podatkowe z tytułu wynagrodzeń za 2017 r. Dotyczyć one powinny zarówno wynagrodzeń krajowych, jak i uzyskiwanych z zagranicy - przez polskich rezydentów. Przepisy podatkowe zmuszają do złożenia deklaracji PIT również zarabiających w Polsce obcokrajowców.

To, jaki rodzaj deklaracji należy przygotować i w jakim terminie ją złożyć, wynika z rodzaju przychodów oraz rezydencji podatkowej. Najwcześniej, bo do końca stycznia, rozliczenia przygotować muszą podatnicy rozliczający się na PIT-28, czyli opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych PIT-16A, rozliczający kartę podatkową oraz PIT-19A, stosowany przez duchownych rozliczających się w formie zryczałtowanej.

Do końca kwietnia 2018 r. złożyć natomiast należy, następujące deklaracje:

·       PIT-37 – z tytułu zarobków z umów o pracę, zlecenie i wszelkich innych, które rozliczane są przez zakłady pracy lub przez innych płatników odpowiedzialnych za obliczenie, pobranie i zapłatę podatku za otrzymujących wynagrodzenie,

·       PIT-36 – z tytułu działalności gospodarczej rozliczanej opodatkowanej według skali podatkowej oraz z innych zarobków uzyskiwanych i rozliczanych przed organami skarbowymi samodzielnie - bez pośrednictwa płatnika,

·       PIT-39 – z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz praw własnościowych do nieruchomości,

·       PIT-38 – z tytułu przychodów z kapitałów pieniężnych,

·       PIT-36L – z tytułu przychodów opodatkowanych liniowo, według stawki 19%

·       PIT-OP – przeznaczoną wyłącznie dla emerytów rozliczanych przez organy ubezpieczeniowe, którzy decydują się przekazać 1% zapłaconego do Skarbu Państwa podatku na działalność charytatywną.

Podatnicy mogą być zobowiązani do złożenia kilku deklaracji PIT jednocześnie, np. PIT-36 z tytułu  prowadzenia firmy oraz PIT-39 ze względu na sprzedaż nieruchomości. Jeśli natomiast uzyskiwali w 2017 r. zarobki bez pośrednictwa płatnika i za jego pośrednictwem, to w miejsce PIT-37, składają jeden PIT-36, na którym rozliczają całość takich przychodów.

Dodatkowo, podatnicy wykazujący ulgi podatkowe dołączyć powinni do swoich zeznań - PIT/O, rozliczający ulgę mieszkaniową - PIT/D, korzystający z przeznaczenia przychodów na własne cele mieszkaniowe – PIT-2K, rozliczający zarobki małoletniego – PIT/M,  ustalający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej – PIT/DS, a uzyskujący zarobki z zagranicy - PIT-ZG.

 

Natomiast z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy dołączają do swoich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 oraz załączniki:

·       PIT/B,

·       PIT-28/A (wyłącznie rozliczający się na PIT-28) – składają prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem lub uzyskujący przychody z najmu lub sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych z własnego gospodarstwa,

·       PIT-28/B (wyłącznie rozliczający się na PIT-28), który składa się w celu rozliczenia spółek cywilnej lub jawnej,

·       PIT/TP – składają ustalający wartości transakcji między osobami powiązanymi w firmach i spółkach,

·       PIT/CFC – w związku z przychodami uzyskiwanymi w ramach prowadzonej firmy z zagranicznej spółki kontrolowanej,

·       PIT/BR – w związku z korzystaniem z ulgi na badanie lub rozwój,

·       SSE/A, SSE-R, SSE-R/A – w związku z udziałami w specjalnych strefach ekonomicznych.

Załączniki przygotowuje się wyłącznie, jeśli podatnik korzysta z pól w danym załączniku wymienionych. Jeśli pozostawałyby one wszystkie puste,  dany załącznik można pominąć.

Wszystkie powyższe deklaracje i załączniki na formularzach obowiązujących za 2017 r. można wypełnić w programie e-pity.pl Program posiada intuicyjny kreator, który przeprowadzi podatnika przez rozliczenia roczne w taki sposób, by obowiązki podatkowe stały się jeszcze prostsze niż w latach poprzednich.

Rozlicz się sam lub z pomocą informacji od Płatnika

Deklaracje podatkowe przygotować należy w oparciu o dane, o przychodach rozliczanych samodzielnie – bez pośrednictwa płatników, jak i przy pomocy informacji zawartych w informacjach PIT-11, PIT-R i PIT-8C. Jeżeli płatnicy nie przekażą podatnikowi do końca lutego danych o rozliczanych za ich pośrednictwem przychodach, podatnik w przypadku nieudanej próby uzyskania tych informacji i kontaktu z rozliczającym jego zarobki powinien samodzielnie starać się ustalić, jaka była ich wartość. W deklaracji PIT, należy w takim przypadku wskazać co najmniej hipotetyczną kwotę przychodów. Nie można natomiast takich kwot pomijać.

Podobnie w deklaracji PIT wpisać należy kwoty niższe niż tzw. kwota wolna od podatku, czyli niższe niż 6.600 zł. Rozliczenia podatkowego dokonuje się nawet, gdy wynagrodzenia za 2017 r. okazały się stosunkowo niskie.

W deklaracji podatkowej nie trzeba natomiast wykazywać wynagrodzeń zwolnionych z podatku (np. większości diet i zwrotów za podróże służbowe). Podobnie postąpić można w przypadku zarobków z zagranicy (np. z Wielkiej Brytanii czy Irlandii) o ile przepisy podatkowe nakazują stosować do nich tzw. zasadę zwolnienia z progresją, a poza nimi w Polsce podatnik nie otrzymywał innych wynagrodzeń podlegających rozliczeniu podatkowemu PIT.     

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane