Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

Strona 1 z 4

Rejestracja podatników „VAT czynnych”

Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów odnośnie rejestracji toczy się właśnie o prawo do odliczenia podatku przez podatnika, który zapomniał wypełnić obowiązek zarejestrowania się (będzie o tym mowa w dalszej części artykułu).

Podmioty będące podatnikami (tzn. wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą)  są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT). Jak więc widać, podatnik nie może wykonywać czynności podlegających opodatkowaniu podatnikiem bez wcześniejszej rejestracji. Termin na dokonanie zgłoszenia jest terminem nieprzywracalnym, co oznacza, że podatnik nie może złożyć wniosku o jego przywrócenie, jeżeli z różnych powodów nie dokonana rejestracji.

Co ważne, niedokonanie rejestracji nie oznacza wcale, że dany podmiot nie stanie się podatnikiem podatku VAT. Pomimo upływu terminu, ma on obowiązek zarejestrować się, nawet z opóźnieniem oraz opodatkować wszystkie czynności, które wykonał bez rejestracji. Brak rejestracji może jednak pociągnąć za sobą dotkliwe sankcje, w szczególności brak prawa do odliczenia podatku (o czym będzie mowa niżej).

W przypadku:

  1. osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie (gdzie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne),

  2. osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione wyżej przypadkach,

- zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Podatnik po dokonaniu zgłoszenia rejestracyjnego zostaje zarejestrowany jako „VAT czynny”. Oznacza to m.in., że jest podatnikiem płacącym VAT, niekorzystającym ze zwolnienia oraz uprawnionym do wystawiania faktur VAT i odliczania podatku.

Zgłoszenia rejestracyjnego dokonuje się na formularzu VAT-R.

Rejestracja podatników „VAT zwolnionych"

Pewna grupa podmiotów może złożyć zgłoszenie rejestracyjne, chociaż nie ma takiego obowiązku. Chodzi tutaj o: 

  1. podmioty zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub

  2. podmioty wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy o VAT

W pierwszym przypadku chodzi o podatników zwolnionych podmiotowo. Zgodnie z przepisami, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości tej sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku VAT oraz    odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Powyższe zwolnienie stosuje się również do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, ww. kwoty.

W drugim przypadku mowa jest o zwolnieniu przedmiotowym. Wykonanie pewnych czynności korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, niezależnie od obrotu oraz od statusu podatnika. Dla przykładu, zwolnieniu od podatku korzysta m.in. sprzedaż towarów używanych, nawet dokonywana przez podatnika czynnego. Innym przykładem jest wykonywanie czynności wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy (np. działalności szkoleniowej).

Podmioty zwolnione mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne; wówczas na formularzu VAT-R  zaznaczają, iż wykonują (będą wykonywać) czynności zwolnione. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje takiego podatnika jako podatnika „VAT-zwolnionego”

Należy jednak zwrócić uwagę, iż obligatoryjna jest rejestracja podatnika zwolnionego, jeżeli uprzednio był zarejestrowany jako podatnik czynny (zob. niżej). 

Zmiany wykonywanych czynności a rejestracja

Zmiany wykonywanych czynności mogą polegać na: 

  1. rozpoczęciu dokonywania sprzedaży opodatkowanej przez podatników zwolnionych,

  2. rozpoczęciu dokonywania czynności zwolnionych przez podatników czynnych

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam
  • agronet1

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i rzetelna.Także ekspresowa.W pełni wyjaśniła mój problem. Polecam.Wiesław
  • andrzej

    ocena usługi:

    Korzystalem z porad e-prawnikow 2 razy.Jestem zadowolony z ich uslug.Konkretnie i profesjonalnie. Polecilem znajomym.Dziekuje
  • Mikola

    ocena usługi:

    Opinię otrzymałam ekspresowo, była b.fachowa,rzetelna, rozwiała moje wątpliwości.Wyjaśnienie było mi bardo pomocne,bo pozwoliło mi uświadomić, że przepisy prawne dot. mojego problemu nie są spójne i nie ma sensu je stosować jeśli nie są w konsekwencji skuteczne.(umowa najmu okazjonalnego dla cudzoziemca).
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia Bardzo rzetelna, fachowa.Oszczędność czasu, pieniędzy.. Dziękuję i polecam!!!
  • Basia

    ocena usługi:

    Porada udzielona ekspresowo, bardzo przydatna i wyczerpujaca.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Szeroka a zarazem konkretna opinia. Gorąco polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię,polecam wszystkim będącym w kłopotach.Szybka,profesjonalna odpowiedź z uzasadnieniem.Oszczędność czasu i pieniędzy.Nie bójcie się,tam naprawdę pracują ludzie którzy się znają na tym co robią. Mariusz
  • Marzanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną opinię, pomoże mi ona w dalszym załatwianiu moich spraw. Będę Was polecać moim znajomym. Pozdrawiam Marzanna
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam. Małgorzata.
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.