Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Rozliczanie obrotu wewnątrzwspólnotowego w VAT

Zobacz także:
Strona 1 z 5

1 maja 2004 r. zniesiono granice celne między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Od tej daty wymiana towarowa między naszym krajem a innymi państwami członkowskimi nie odbywa się na zasadzie eksportu i importu, ale jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Regulacje związane z dostawami i nabyciami towarów wzbudzają jednak szereg wątpliwości, z którymi borykają się podatnicy. 

Kiedy występuje WDT? 

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) ma miejsce wtedy, kiedy towary zostają wysyłane z Polski do innego państwa członkowskiego. Podatnik dokonujący dostawy powinien wcześniej zarejestrować się jako podatnik unijny oraz posługiwać się numerem dla transakcji wewnątrzwspólnotowych (czyli swoim numerem NIP poprzedzonym kodem PL). Aby daną transakcję można było uznać za WDT, nabywca towarów powinien być podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju albo osobą prawną nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby tych transakcji na terytorium tego państwa członkowskiego (pewne wyjątki dotyczą niektórych wyrobów akcyzowych oraz nowych środków transportu).

Kiedy można zastosować stawkę 0% od WDT?

Jeśli podatnik posiada dokumenty określone przez ustawę o VAT oraz spełnił wszystkie warunki określone w ustawie (w art. 42 ustawy), to może do dokonanej dostawy zastosować stawkę 0%. Nabywca towaru dokona zaś samoopodatkowania na terytorium własnego kraju z tytułu WNT. Wiele wątpliwości budzi natomiast możliwość zastosowania stawki 0% do zaliczek otrzymywanych w związku z dostawami wewnątrzwspólnotowymi. 

Czy zaliczki można opodatkować stawką 0% bez składania zabezpieczenia? 

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jeżeli jednak przed upływem powyższego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Przykład: 

  • Podatnik wysłał towar z Polski do Francji 16 lutego 2006 r. Jeśli do dnia 15 marca nie wystawi faktury, obowiązek podatkowy powstanie w tym dniu. Jeżeli zaś faktura zostanie wystawiona np. 20. lutego, obowiązek podatkowy powstanie z dniem wystawienia faktury.

Do końca maja 2005 r. obowiązywała zasada, zgodnie z którą otrzymanie całości lub części ceny przed dokonaniem dostawy powodowało, że obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie tej kwoty. Zasada ta miała jednak zastosowanie tylko pod warunkiem, że podatnik przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym. Ponieważ rozwiązanie takie powodowało znaczne komplikacje, podatnicy zwykle nie przedstawiali zabezpieczenia i nie wykazywali obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki.

Stan prawny zmienił się od 1 czerwca 2005 r. Jednak część podatników w dalszym ciągu unika opodatkowywania zaliczek, sądząc, że niezbędne jest złożenie zabezpieczenia majątkowego. Tymczasem zabezpieczenie jest niezbędne tylko wtedy, kiedy podatnik chciałby wliczyć obrót z tytułu zaliczki do obrotu, który umożliwia otrzymanie zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni [Art. 87 ust. 3a ustawy, obowiązujący od 1 czerwca 2005 r.]. Brak zabezpieczenia oznacza ewentualny dłuższy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym, ale nie pozbawia podatnika do wykazania tego obrotu w deklaracji. Jeśli podatnik zdecyduje się na złożenie zabezpieczenia, powinno ono odpowiadać kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby dostawa nastąpiła na terytorium kraju (zabezpieczenie obowiązuje do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających WDT).  

Przykład: 

  • Podatnik otrzymał w lutym 2006 r. zaliczkę na WDT w wysokości 80% wartości towaru (np. po przeliczeniu na złote w wysokości 80.000 zł). Dostawa została dokonana dopiero w marcu 2006 r., jednak podatnik może opodatkować otrzymaną zaliczkę stawką 0% już w rozliczeniu za luty. Rozważmy dwie sytuacje, zakładając dodatkowo, że:

    • podatnik dokonał sprzedaży krajowej w wysokości 100.000 zł netto + 22.000 zł VAT,

    • nabył środki trwałe za kwotę 180.000 zł netto + 39.600 zł VAT,

    • nabył towary pozostałe za kwotę 140.000 zł netto + 30.800 zł VAT. 

Sytuacja 1: Podatnik przedstawia zabezpieczenie różnicy podatku:            

Wysokość zabezpieczenia wynosi 17.600 zł (80.000 zł x 22%) - przy założeniu, że sprzedaż danego towaru na terytorium kraju podlega opodatkowaniu stawką 22%). 

<>

 

Komentarze: Rozliczanie obrotu wewnątrzwspólnotowego w VAT

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Magda

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
  • Artur

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • D.Schaffner

    ocena usługi:

    Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
  • Formiga

    ocena usługi:

    Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
  • mirek

    ocena usługi:

    Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
  • gabriela

    ocena usługi:

    porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
  • Łukasz

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Zbigniew

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane