Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


VAT-7 – praktyczne omówienie formularza

(fot. )

Obecnie aktualny jest formularz VAT-7 numer 17, który można sprawdzić na każdej stronie formularza. Na pierwszej stronie jest to liczba w prawym dolnym rogu, w nawiasie przy numerze oznaczającym deklarację – VAT-7. Formularz obowiązuje od sierpnia 2016 roku i można pobrać go, bądź też wypełnić online na dedykowanej stronie internetowej pod adresem http://vat-7.pl/.

Dane identyfikacyjne

Rozpoczynając pracę, łatwo pominąć pole numer 1 – „Identyfikator podatkowy NIP” podatnika, ponieważ znajduje się ono nad tytułem formularza. Pamiętajmy więc o prawidłowym wypełnieniu numeru identyfikacyjnego. Tutaj przypomnieć można od razu o punkcie „B”, czyli danych identyfikacyjnych podatnika – wpisując informacje, trzeba dokładnie sprawdzić, czego wymaga formularz. W przypadku firm uzupełniany jest np. numer REGON, a osoby fizyczne wpisują nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia.

Jeszcze przed rozpoczęciem wypełniania danych finansowych pod samym tytułem należy wskazać okres, którego dotyczy deklaracja VAT-7 – tutaj miesiąc oraz rok.

Miejsce i cel składania deklaracji

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące określania urzędu właściwego do rozliczania VAT. Obecnie usunięte zostały sprzeczności pomiędzy ordynacją podatkową i zasadami ogólnymi, a VAT. Co to oznacza w praktyce? Urzędem właściwym będzie urząd w miejscu, w którym firma ma siedzibę, natomiast w przypadku osób fizycznych (prowadzących działalność gospodarczą) miejsce zamieszkania podatnika. Nie ma już więc sytuacji, kiedy do określenia urzędu właściwego ważne jest miejsce wykonywania czynności.

Bardzo ważne jest oznaczenie czy składamy deklarację za dany okres po raz pierwszy, czy jest to korekta wcześniej złożonej deklaracji. W tym celu powinniśmy zaznaczyć odpowiedni kwadrat.

 

Rozliczenie podatku należnego

W części C druku VAT-7 podatnik wskazuje wszelkie transakcje w danym okresie rozliczeniowym, których dotyczy obowiązek opodatkowania. Punkty 1-3 jasno wskazują, że należy określić wyłącznie podstawę opodatkowania, tak samo punkty 7 i 8 oraz 13. Pola „podatek należny” są szare, a co za tym idzie, nie są wypełniane przez podatnika. Tutaj warto zauważyć, iż podstawę opodatkowania podajemy w złotówkach (nawet w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju).

Rozliczenie podatku naliczonego

Ta część deklaracji ma na celu zmniejszenie zobowiązania wykazanego w poprzedniej części C.  Tutaj wskazywane są kwoty nadwyżek oraz podatków naliczonych.

Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu

Jest to jedna z najważniejszych części formularza VAT-7, ponieważ podsumowuje wszystkie wcześniej wprowadzone dane i wskazuje czy podatnik ma, a jeśli tak, to w jakiej wysokości podatek do zapłacenia, czy też należy mu się zwrot.

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: VAT-7 – praktyczne omówienie formularza

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 6
 • 0
 • 5
 • 6
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Karol

  ocena usługi:

  Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
 • Adam

  ocena usługi:

  Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
 • Kuba

  ocena usługi:

  Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
 • Basia

  ocena usługi:

  Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
 • Barbara C.

  ocena usługi:

  Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
 • Henryk

  ocena usługi:

  Szybko i konkretna porada - dzięki.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
 • Lukasz

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

  dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
 • Zuzanna

  ocena usługi:

 • Henryk

  ocena usługi:

  Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
 • Barbara

  ocena usługi:

  Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
 • Andrzej Kauf

  ocena usługi:

  Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
 • Ewa

  ocena usługi:

  Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
 • A.Patyk

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z usługi
 • anna

  ocena usługi:

 • WDnet Studio

  ocena usługi:

  Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane