Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


VAT-7 – praktyczne omówienie formularza

(fot. )

Obecnie aktualny jest formularz VAT-7 numer 17, który można sprawdzić na każdej stronie formularza. Na pierwszej stronie jest to liczba w prawym dolnym rogu, w nawiasie przy numerze oznaczającym deklarację – VAT-7. Formularz obowiązuje od sierpnia 2016 roku i można pobrać go, bądź też wypełnić online na dedykowanej stronie internetowej pod adresem http://vat-7.pl/.

Dane identyfikacyjne

Rozpoczynając pracę, łatwo pominąć pole numer 1 – „Identyfikator podatkowy NIP” podatnika, ponieważ znajduje się ono nad tytułem formularza. Pamiętajmy więc o prawidłowym wypełnieniu numeru identyfikacyjnego. Tutaj przypomnieć można od razu o punkcie „B”, czyli danych identyfikacyjnych podatnika – wpisując informacje, trzeba dokładnie sprawdzić, czego wymaga formularz. W przypadku firm uzupełniany jest np. numer REGON, a osoby fizyczne wpisują nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia.

Jeszcze przed rozpoczęciem wypełniania danych finansowych pod samym tytułem należy wskazać okres, którego dotyczy deklaracja VAT-7 – tutaj miesiąc oraz rok.

Miejsce i cel składania deklaracji

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące określania urzędu właściwego do rozliczania VAT. Obecnie usunięte zostały sprzeczności pomiędzy ordynacją podatkową i zasadami ogólnymi, a VAT. Co to oznacza w praktyce? Urzędem właściwym będzie urząd w miejscu, w którym firma ma siedzibę, natomiast w przypadku osób fizycznych (prowadzących działalność gospodarczą) miejsce zamieszkania podatnika. Nie ma już więc sytuacji, kiedy do określenia urzędu właściwego ważne jest miejsce wykonywania czynności.

Bardzo ważne jest oznaczenie czy składamy deklarację za dany okres po raz pierwszy, czy jest to korekta wcześniej złożonej deklaracji. W tym celu powinniśmy zaznaczyć odpowiedni kwadrat.

 

Rozliczenie podatku należnego

W części C druku VAT-7 podatnik wskazuje wszelkie transakcje w danym okresie rozliczeniowym, których dotyczy obowiązek opodatkowania. Punkty 1-3 jasno wskazują, że należy określić wyłącznie podstawę opodatkowania, tak samo punkty 7 i 8 oraz 13. Pola „podatek należny” są szare, a co za tym idzie, nie są wypełniane przez podatnika. Tutaj warto zauważyć, iż podstawę opodatkowania podajemy w złotówkach (nawet w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju).

Rozliczenie podatku naliczonego

Ta część deklaracji ma na celu zmniejszenie zobowiązania wykazanego w poprzedniej części C.  Tutaj wskazywane są kwoty nadwyżek oraz podatków naliczonych.

Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu

Jest to jedna z najważniejszych części formularza VAT-7, ponieważ podsumowuje wszystkie wcześniej wprowadzone dane i wskazuje czy podatnik ma, a jeśli tak, to w jakiej wysokości podatek do zapłacenia, czy też należy mu się zwrot.

e-file

Autor:
e-file
Firma e-file tworzy funkcjonalne aplikacje wspierające biznes oraz komunikację z urzędami: oprogramowanie do wypełniania e-deklaracji i e-formularzy, aplikacje webowe, systemy do przechowywania i zarządzania danymi oraz inne rozwiązania z dziedziny e-government. Do produktów e-file należy m.in. aplikacja e-pity, cenione narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych; program fillUp, pozwalający na szybkie i proste wypełnianie formularzy oraz e-pity Płatnika, ułatwiające płatnikom PIT przygotowanie i wysyłkę informacji o wpłaconych do urzędu skarbowego zaliczkach.

 

Komentarze: VAT-7 – praktyczne omówienie formularza

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Wszystkie moje oczekiwania wobec e-prawnik.pl zostały spełnione. Polecam.
 • Dark

  ocena usługi:

  Dziękuje bardzo za pomoc w sprawie zasiedzenia Porada prawna zadowala mnie w całkowitym stopniu jest jasna i zrozumiała.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!
 • Ewa

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z porady e-prawnik. Nigdy nie zawiodłam się na Ich profesjonalności. Porady jasne, proste, przejrzyste, zrozumiałe. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z jakimkolwiek problemem prawnym. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam z Waszych usług. Bardzo dziękuję.


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane