Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


,,Trzynastka” - co warto wiedzieć o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu.

Anna Jasielska-Papierkowska
Anna Jasielska-Papierkowska

W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego kwartału 2016 roku, warto przypomnieć pracownikom sfery budżetowej o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu, zwanym potocznie ,,trzynastką”, które to wynagrodzenie wypłacane jest nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Ustawodawca wyznaczył maksymalny termin, co nie znaczy, że pracodawca musi czekać z wypłatą „trzynastki” do wskazanego terminu, gdyż może świadczenie to wypłacić wcześniej niż 31 marca.

Podstawy wypłaty tego świadczenia reguluje ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej z dnia 12 grudnia 1997 r (tj. z dnia 18 lipca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1144).

Zgodnie z tą ustawą, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który natomiast nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi, co najmniej 6 miesięcy.  Wyżej wymieniona ustawa w art. 2 ust. 3 zawiera dodatkowo zamknięty katalog przypadków, w których pracownik nabywa prawo do „trzynastki” pomimo nieprzepracowania 6 miesięcy.

Podkreślenia wymaga fakt, że prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nabywa pracownik, który efektywnie przepracował w danym zakładzie pracy, co najmniej sześć miesięcy. Nie chodzi tutaj o pozostawanie w stosunku pracy, ale faktyczną obecność w pracy i faktyczne świadczenie pracy. Zgodnie z poglądem znajdującym odzwierciedlenie w orzecznictwie, „przepracowanie”, o którym mowa w art. 2 ust. 1. ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, oznacza faktyczne (efektywne) wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy (uchwały Sądu Najwyższego z: 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03, OSNP nr 2/2004, poz. 26; 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05, OSNP nr 7-8/2006, poz. 109; 7 lipca 2011 r., sygn. akt III PZP 3/11, OSNP nr 1-2/2012, poz. 3).

Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 7 lipca 2011 r. III PZP 3/11, zwrócił uwagę, że okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jeśli więc pracownik pracował tylko 6 miesięcy, a w ich trakcie przebywał na zwolnieniu lekarskim, to okres zwolnienia obniża wymiar 6 miesięcy wymagany do uzyskania uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, stąd też w tym przypadku nie jest należne pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Aby zweryfikować uprawnienie pracownika do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, sięgnąć należy do regulacji z art. 114 kodeksu cywilnego, zgodnie, z którym miesiąc liczyć należy, jako 30 dni. W związku z tym minimalny staż warunkujący nabycie trzynastej pensji wynosi, więc 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). W celu ustalenia, czy pracownik przepracował efektywnie wymagane 180 dni w poprzednim roku kalendarzowym, możemy od liczby dni kalendarzowych pozostawania w zatrudnieniu w poszczególnych miesiącach konkretnego roku kalendarzowego odjąć dni nieprzepracowane podlegające wyłączeniu, a wyniki zsumować.

Dodatkowe roczne wynagrodzenia, traktowane jest jak normalne wynagrodzenie za pracę, a co za tym idzie podlega ono dokładnie takiej samej ochronie jak normalne, bieżące wynagrodzenie za pracę.

Prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia, przedawnia się z upływem 3 lat licząc od 31 marca danego roku kalendarzowego.Wyjątkowo bieg przedawnienia trzynastki dla pracownika sfery budżetowej, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy liczy się od dnia ustania zatrudnienia. 

Kancelaria Radcowska Radca Prawny Mariusz Boruch

Autor:
Anna Jasielska-Papierkowska ,

 

Komentarze: ,,Trzynastka” - co warto wiedzieć o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu.

 • zuza 2016-03-30 20:57:29

  Re: ,,Trzynastka? - co warto wiedzieć o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu.

  Taki artykuł to proponuje pisać w styczniu kiedy faktycznie trzeba przygotować "13".


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane