Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

I znowu zmiany w prawie pracy. Co zmieniło się z dniem 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy?

Strona 4 z 4

Generalnie wzmożona została ochrona pracowników wykonujących pracę w nocy. Ustawodawca postanowił, iż czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, a pracodawca ma obowiązek sporządzić wykaz takich prac (określa je w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami). Pracownik otrzymał od ustawodawcy oręż na wypadek, gdyby pracodawca nie był skłonny stosować się do tych przepisów. Mianowicie na pisemny wniosek pracownika, pracodawca informuje właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Konieczność wypłaty dodatku za pracę w porze nocnej nie uległa zmianie. Pracownikowi takiemu przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Możliwe jest jednak - tylko w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy - aby dodatek ten był zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Jakie urlopy?

Co do wymiaru przysługującego pracownikom urlopu, to zmiana jest niewielka, aczkolwiek znacząca. Od 1 stycznia nie ma już rozróżnienia, na podstawie którego pracownikowi po roku pracy przysługiwało 18 dni urlopu, po 6 latach pracy 20, a po 10 latacch 26 dni. Ustawodawca zdecydował się tylko na dwie wielkości wymiaru, co oznacza korzyść dla pracowników zatrudnionych poniżej nawet 6 lat pracy. Pracownikowi teraz przysługiwać będzie 20 dni urlopu, jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 26 dni - jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do pracowników, którzy do dnia wejścia w życie ustawy, czyli do dnia 1 stycznia 2004 r. nie nabyli prawa kolejnego urlopu, stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art. 153 Kodeksu pracy w brzmieniu sprzed zmian. Obowiązuje więc w tym wypadku zasada, zgodnie z którą pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pracy, w wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast z upływem roku pracy pracownikowi przysługuje prawo do pozostałej części urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku., a do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wprost o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop

Nie ma już wątpliwości, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

a urlop wychowawczy...

... przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Pracownik taki ma prawo do urlopu w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Nie będzie od 1 stycznia przeszkód, by rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego jednocześnie korzystali z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jednak ustawodawca pozostawia furtkę dla pracownika, gdyż w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Przepisy przejściowe

Ustawodawca w dobrej wierze stara się nie narobić w przepisach bałaganu (stąd szereg regulacji przejściowych) czy skutecznie? Warto pokusić się o samodzielną ocenę...

Ustawodawca nałożył więc na pracodawców obowiązek poinformowania na piśmie pracowników, z którymi zostały zawarte umowy o pracę przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej (czyli przed 1 stycznia 2004 r.), w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy (w praktyce do dnia 1 lipca 2004 r.) o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych takich jak obowiązująca dobowa i tygodniowa norma czasu pracy, częstotliwość wypłaty wynagrodzenia za pracę, urlop wypoczynkowy oraz długość okresu wypowiedzenia umowy. W przypadku gdyby pracodawca nie miał obowiązku ustalenia regulaminu pracy - informacja ma dotyczyć dodatkowo pory nocnej, miejsca, terminu i czasu wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętego sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Wyżej opisane zmiany, które zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2004 r. nie wyczerpują wszystkich dokonanych innowacji w kodeksie pracy. Celem tego artykułu jest bowiem zaledwie wskazanie na pewne nowości, regulacje stanowiące istotne novum w prawie pracy, tym bardziej, że obrały one zupełnie inny kierunek od tych, które wchodziły w życie fazami 29 listopada 2002 i 1 stycznia 2003 r. Mam nadzieję, że zostały naszkicowane na tyle wyraźnie i kompetentnie, że ukazał nam się przejrzysty obraz nowego prawa pracy. Ponownie zmienionego, ponownie „lepszego“.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: I znowu zmiany w prawie pracy. Co zmieniło się z dniem 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy?

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 3
  • 4
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

  • Data zawarcia umowy

    Z pracownikiem była zawarta umowa na czas określony do dnia 31.07.br. Pracodawca ponownie z w/w pracą zawiera umowę na czas określony (2 lata). Czy ponowną umowę o (...)

  • Wybór przedstawiciela załogi

    Czy są jakieś obowiązujące procedury wyboru przedstawicela załogi, z którym pracodawca powinien uzgadniać zmiany w wewnątrzzakładowym prawie pracy? Jeśli nie, to (...)

  • Składniki umowy o pracę

    Co po 1 stycznia 2004 r. powinno znaleźć się w umowie o pracę poza sprawami, które były do tej pory (chodzi mi o np. wymiar urlopu, godziny pracy, wszystkie składniki (...)

  • Termin rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem

    Czy w prawidłowym terminie rozwiązano ze mną umowy o pracę? Czy nie powinno to nastąpić 31.03.2004 r., a nie jak nastąpiło z dniem 01.03.2004 r.? Czy jeśli umowa (...)

  • Zmiana harmonogramu czasu pracy

    Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Zatrudniam do 20 pracowników. Pracownik ma wyznaczony dzień jako dzień wolny od pracy czwartek. Zwrócił sią (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane