Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

Money.pl/ Maciej Miskiewicz
(fot. Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Pracownikowi przysługuje z mocy ustawy prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien zostać wykorzystany w naturze i pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. W praktyce zdarzają się jednak wyjątki, kiedy w czasie przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym jego obecność w zakładzie pracy staje się nieodzowna. Jest to jedyny przypadek, kiedy pracownik nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego, mimo że ma do niego prawo.

O terminie wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika decydują wspólnie pracodawca i pracownik. Ustalenia te najczęściej znajdują się w planie urlopów. Terminy urlopów wypoczynkowych określone w planie urlopów nie mają jednak charakteru bezwzględnego i mogą zostać zmienione z inicjatywy pracownika bądź pracodawcy.

Przesłanki odwołania pracownika z urlopu

Możliwość odwołania pracownika z urlopu przez pracodawcę uzależniona została od szeregu warunków. Po pierwsze obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna, a nieobecność pracownika w zakładzie pracy mogłaby spowodować poważne zakłócenia w procesie pracy. Po drugie przyczyna powodująca konieczność obecności pracownika w zakładzie pracy była niemożliwa do przewidzenia w chwili rozpoczęcia przez pracownika odbywania urlopu wypoczynkowego. Jeżeli spełnione są powyższe przesłanki, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Forma odwołania pracownika z urlopu

W celu odwołania pracownika z urlopu pracodawca powinien przesłać pracownikowi zawiadomienie z urlopu wypoczynkowego. W przypadku zaś, gdy zgłoszenie" się pracownika do zakładu pracy powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, pracodawca może skorzystać z innej formy komunikacji z pracownikiem w celu odwołania pracownika z urlopu (telefon, faks, mail).

Po otrzymaniu przez pracownika odwołania z urlopu pracownik ma obowiązek stawić się w zakładzie pracy. Pracownik nie może sprzeciwić się czyniącemu zadość wskazanym wymogom odwołaniu z urlopu i nie stanowi przesłanki dla nieuczynieniu mu zadość bezpodstawność odwołania pracownika z urlopu. Również w przypadku bezpodstawności odwołania z urlopu pracownik powinien bowiem stawić się w zakładzie pracy, jednakże w takim przypadku przysługuje mu roszczenie o odszkodowanie mające na celu naprawienie szkody poniesionej w wyniku bezpodstawnego odwołania z urlopu. Podstawę tego roszczenia stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Niestawienie się pracownika w zakładzie pracy w terminie wskazanym w odwołaniu go z urlopu wypoczynkowego stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych poprzez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Naruszenie obowiązków pracowniczych stanowi zaś przesłankę dla pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika - na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Zwrot kosztów odwołania pracownika z urlopu

Zwykle odwołanie z urlopu pracownika wiąże się dla niego z kosztami przerwania urlopu i wcześniejszego stawienia się w zakładzie pracy. Koszty te powstaną przede wszystkim w sytuacji, kiedy pracownik wyjechał na urlop wypoczynkowy do miejscowości turystycznej i musiał z góry opłacić koszty najmu pokoju hotelowego oraz koszty biletu powrotnego. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego ponosi pracodawca. Przepisy te ograniczają jednak zakres odpowiedzialności pracodawcy tylko do kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego. W praktyce rodzą się wątpliwości, które koszty mogą zostać zaliczone do kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego, a które nie zostaną do nich zaliczone. W doktrynie prawa nie budzi wątpliwości, że podlegają zwrotowi przez pracodawcę koszty opłaconego, a nie wykorzystanego przez pracownika pobytu w hotelu, domu wczasowym itp. oraz koszty podróży z miejsca spędzania urlopu do miejscowości, gdzie mieści się zakład pracy. Koszty te powinny zostać przez pracownika udokumentowane, przy czym nieudokumentowanie poniesienia kosztów podróży nie pozbawia pracownika możliwości uzyskania ich zwrotu, jednakże zwrot zostanie dokonany według norm obowiązujących, zgodnie z przepisami ustalonymi prze ministra właściwego do spraw pracy przy podróżach służbowych.

Wątpliwości w praktyce budzi też zasadność domagania się przez pracownika pokrycia kosztów związanych z przerwaniem urlopu wypoczynkowego rodziny pracownika przebywającej wspólnie z nim.

Poglądy doktryny w tej kwestii są podzielone i część doktryny odrzuca możliwość domagania sie przez pracownika zwrotu przez pracodawcę kosztów przerwania urlopu wypoczynkowego przez rodzinę pracownika. Pozostała część doktryny dopuszcza możliwość domagania sie przez pracownika zwrotu przez pracodawcę kosztów przerwania urlopu wypoczynkowego przez rodzinę pracownika, ale pod pewnymi warunkami. Koszty te będą zasadne, jeżeli w związku z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego rodzina pracownika również została zmuszona do przerwania urlopu wypoczynkowego. Jeśli natomiast, pomimo odwołania pracownika z urlopu, jego rodzina nie była zmuszona wrócić wraz z odwołanym pracownikiem, to nie ma podstaw do zwrotu przez pracodawcę kosztów przerwania przez rodzinę pracownika urlopu wypoczynkowego.

Należy też zwrócić uwagę, że koszty odwołania z urlopu wypoczynkowego nie obejmują poniesionej przez pracownika straty w związku z nieosiągnięciem dochodu z dodatkowej pracy, której pracownik podjął się na czas urlopu.

Podstawa prawna:

Zobacz także

 

Komentarze: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

 • Kornel 2013-10-28 20:07:16

  Re: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  No właśnie. Ja byłem na urlopie w październiku (bo w sezonie niestety nie udało się wyjechać). Jemy z żoną obiad na Krupówkach i nagle dzwoni mój szef. Że mam wracać, że jutro muszę być w pracy, bo sytuacja kryzysowa, bo jak nie wrócę teraz to w ogóle mogę nie wracać... no i wróciłem. nawet nie dostałem zwrotu za powrót. Coś doradzicie co robić?

 • Jan 2013-09-29 22:37:16

  Re: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  Miłosz, poszukaj informacji na stronie rady pracowników. Tam na bieżąco wrzucają różne artykuły, na pewno znajdziesz coś o urlopach itd. Jest chyba nawet jeden specjalny dział poświęcony temu zagadnieniu.

 • Miłosz 2013-09-28 19:46:43

  Re: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  No właśnie ja miałem problem. Pojechałem w sierpniu z rodziną nad morze, a po 3 dniach dzwoni do mnie szef, że któryś z kolegów przyniósł L4 i ja mam wracać bo nie ma kto pracować. Powiedział jeszcze, że jeżeli nie wrócę to w ogóle nie mam po co wracać... no i wróciłem. Żona zła, dzieci złe, bo pogodę mieliśmy fajną. A szef nawet kosztów powrotu mi nie zwrócił. Czy to jest w ogóle zgodne z kodeksem pracy?

 • KUBA 2011-05-18 23:14:13

  Re: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  a co jak w styczniu planuje urlop i pracownik wykupi wczasy z rodziną a w lato mu odmówią?? trzeba byc tepym kretynem zeby cos takiego pisac

 • Katarzyna Kamińsk 2009-09-20 16:52:26

  Re: Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  Witam! Uzyskałam zgodę na urlop wypoczynkowy, potwierdzony podpisami dwóch osób, zastępujących mnie w tym czasie, i kierownika. Mój urlop powinien się rozpocząć 21 września. W chwili obecnej, jedna z zastępujących mnie osób przebywa na zwolnieniu lekarskim, które kończy się 25 września. Kierownik, mimo że został powiadomiony o zwolnieniu lekarskim koleżanki nie poruszył tematu mojego urlopu, bądź jego odwołania. Wiem od innych pracowników, że nie chce pozwolić mi na ten urlop, jednak ze mną na ten temat nie rozmawiał. Czy w takim przypadku mogę przyjąć, że nie został spełniony warunek odwołania mnie z urlopu, a mianowicie: przyczyna powodująca konieczność obecności pracownika w zakładzie pracy była niemożliwa do przewidzenia w chwili rozpoczęcia przez pracownika odbywania urlopu wypoczynkowego? Czy w razie telefonu od szefa mam podstawy ubiegać się o odszkodowanie? I najważniejsze - czy mam obowiązek odebrać taki telefon? Zaznaczam, że nie posiadam telefonu służbowego, jedynie prywatny. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna Kamińska


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane