Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odprawa pośmiertna

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Odprawa pośmiertna jest przejawem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. 

Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, które nie są związane z wykonywaniem pracy przez pracownika. Pracodawca wypłaca ją rodzinie zmarłego pracownika (jeżeli śmierć pracownika nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy).

Czy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odprawy pośmiertnej, gdy pracownik zmarł po ustaniu stosunku pracy?

Pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną także wtedy, gdy śmierć pracownika nastąpiła w okresie pobierania przez niego zasiłku z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, nawet po rozwiązaniu stosunku pracy.

Komu z rodziny pracownika może zostać wypłacona odprawa pośmiertna?

Odprawa pośmiertna to świadczenie, które przysługuje ściśle określonym członkom rodziny zmarłego pracownika. Osoby, którym pracodawca może wypłacić odprawę, to:

 • małżonek pracownika,
 • członkowie rodziny pracownika, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku małżonka zmarłego pracownika, prawo to odprawy pośmiertnej posiada on z samego tytułu pozostawania ze zmarłym pracownikiem w związku małżeńskim.

W jakiej wysokości powinna zostać wypłacona odprawa pośmiertna?

Odprawa pośmiertna przysługuje bez względu na staż pracy zmarłego pracownika. Od stażu pracy tego pracownika uzależniony jest jednak jej wymiar.

I tak, zgodnie z kodeksem pracy, wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi równowartość:

 • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
 • sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Do okresu zatrudnienia wlicza się przy tym pracownikowi też okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23[1] K.p. (tj. wskutek przejścia zakładu pracy), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Generalnie odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny.

Jeżeli jednak po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny, który jest uprawniony do odprawy pośmiertnej, to przysługuje mu odprawa w wysokości połowy należnej kwoty.

Odprawa pośmiertna nie przysługuje wspomnianym wcześniej członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna, która by im przysługiwała. Jeżeli jednak odszkodowanie to jest niższe od odprawy, to pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę, która stanowi różnicę między odszkodowaniem a odprawą.

Pamiętaj, że:

 • Ewentualne spory o odprawy pośmiertne podlegają właściwości sądów pracy i należą do kategorii sporów o roszczenia związane ze stosunkiem pracy.

 

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Odprawa pośmiertna

 • Zofia 2013-05-09 16:45:06

  Re: Odprawa pośmiertna

  CZ ODPROWA PSMIERTNA MOZE BYC WYPOLCONA, JEZELI OSOBA ZAGINELA I NIE ZNALEZIONO CIALA,DOTYCZYOSOBY ,KTORA PRZEBYWOLA NA SATKU ,NA MORZU, W PRACY,PO 15 LATACH WYDANO AKT ZGONU,SPRAWA DOTYCZY ARMATORA Z ZAGRANICY. DOTEJ PORY ,ARMATOR,NIE POMOGL MI I MOJEMU SYNOWI , ASPRAWA PRZEWLEKA SIE ,Z POWODU ,ZE NIE STAC MNIE NA ADWOKATA ZAGRANICA,.AIE TO DLUGA ISTORIA Prosze o odp i czy porada jest platna.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane