Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odprawa rentowa i emerytalna

    Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.

Komu przysługuje odprawa emerytalno-rentowa?

Odprawa ta została ustanowiona jako świadczenie, które przysługuje wszystkim pracownikom. Nie ma znaczenia staż pracy pracownika u danego pracodawcy. Jedynym warunkiem jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na emeryturę bądź rentę. Nie ma nadto znaczenia, czy mamy do czynienia z rentą stałą, czy też okresową.

Przesłankami nabycia prawa do np. odprawy rentowej są: rozwiązanie stosunku pracy, przyznanie prawa do renty i związek funkcjonalny między nimi.

Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury lub renty może mieć charakter przyczynowy (rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia), czasowy (rozwiązanie stosunku pracy zbiega się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia niezależnie od przyczyny rozwiązania stosunku pracy), bądź czasowo-przyczynowy (przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury bądź renty i rozwiązanie następuje w chwili przyznania świadczenia). Między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do świadczenia może zachodzić także związek funkcjonalny, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków uprawniających do emerytury lub renty inwalidzkiej, ale nabycie prawa do jednego z tych świadczeń i przyznanie świadczenia po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy.

Jakiemu pracownikowi nie przysługuje odprawa rentowa lub emerytalna?

Prawa do odprawy emerytalno-rentowej nie nabywa pracownik, który spełnił warunki do nabycia prawa do emerytury lub renty już po ustaniu stosunku pracy. Odprawa taka nie przysługuje także pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę rodzinną.

W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje odprawa emerytalno-rentowa?

Kodeks pracy stanowi, iż pracownikowi przysługuje ona w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jest to minimalna wysokość odprawy.

W art. 92[1] § 1 K.p. został ustalony minimalny standard uprawnień płacowych pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Przewidziana w tym przepisie odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem powszechnym, ustawowo gwarantowanym, a jej wysokość odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu za pracę pracownika i jest niezależna od posiadanego przez uprawnionego stażu zatrudnienia. Jest to świadczenie, które każdy pracownik powinien otrzymać raz w życiu, gdy traci swój status pracowniczy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. W układach zbiorowych pracy i regulaminach wynagradzania można jednak ukształtować zasady nabywania prawa do tego świadczenia i ustalania jego wysokości w sposób korzystniejszy dla pracowników od wynikającego z powołanego przepisu. Układy zbiorowe pracy bądź regulaminy pracy mogą zatem oczywiście gwarantować odprawy w innej, większej wysokości.

Wypłata odprawy emerytalno-rentowej należy do obowiązków pracodawcy.

Czy pracownikowi należy się odprawa bez względu na podstawę rozwiązania stosunku pracy?

Ustanie stosunku pracy pracownika musi pozostawać w związku z jego przejściem na rentę lub emeryturę. Sam sposób, w jaki stosunek pracy ustał, nie ma znaczenia. Rozwiązanie może nastąpić na mocy porozumienia stron, wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną ze stron, a nawet upływ czasu, na jaki była zawarta umowa na czas określony. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy stosunek pracy ustał na podstawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę, które nastąpiło z winy pracownika.

Odprawę emerytalno-rentową ma wypłacić każdy pracodawca, bez względu na wielkość zatrudnienia.

Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową kilka razy?

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Fakt wypłacenia odprawy musi zostać odnotowany w świadectwie pracy wydanym pracownikowi. Jest to niezbędne, gdyż staje się podstawą do ustalenia uprawnień pracowniczych. Pracownik, który otrzymał odprawę emerytalno-rentową u jednego pracodawcy, nie może jej otrzymać u innego. Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców, to tylko jeden z nich jest zobowiązany do wypłacenia odprawy emerytalno-rentowej - wypłacał odprawę będzie pierwszy pracodawca, z którym zatrudniony rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.

Nie można otrzymać zarówno odprawy rentowej, jak i emerytalnej. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy uznał jednak, że jednorazowość odprawy jest zachowana, gdy pracownik wcześniej nie otrzymał odprawy emerytalnej, a wysokość odprawy emerytalnej zostanie zmniejszona o odprawę pobraną w związku z przejściem na rentę w poprzednim zatrudnieniu.

Przyjmuje się jednak, że jeżeli pracownik otrzymał odprawę z jednego tytułu (odprawę rentową lub emerytaną), to nie pozbawia go to możliwości otrzymania tej odprawy z zupełnie innego tytułu.

 

Pamiętaj, że:

  • Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
  • Warunkiem otrzymania przez praownka odprawy rentowej lub emerytalnej jest spełnianie przez niego warunków uprawninających do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury.

 

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Odprawa rentowa i emerytalna

  • alef 2014-03-12 23:54:35

    Re: Odprawa rentowa i emerytalna

    A czy taka odprawa przysługuje również osobie ztrudnionej na 7/8 etatu?

  • PAPCIO 2010-01-27 06:23:57

    Re: Odprawa rentowa i emerytalna

    renta a minimum socjalne jak to się ma do wysokości wypłacanych rent przez ZUS przy nie kwestionowanym zajęciu komorniczym tak by godnie przeżyć w PAŃSTWIE PRAWA?

  • # 2010-01-26 23:03:52

    Re: Odprawa rentowa i emerytalna

    A kto wypłaci odprawę pracodawcy,który odchodzi na emeryturę lub nabył prawo do renty z tytułu choroby czy inwalidztwa?

  • basia 2010-01-26 15:30:56

    Re: Odprawa rentowa i emerytalna

    a jak sie ma odprawa do przejscia na emeryturę z zasiłku dla bezrobotnych?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 9
  • 6
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane