Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Przyuczenie młodocianego do zawodu

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Kodeks pracy stanowi, że z pracownikiem młodocianym można zawierać umowę, która ma na celu jego przygotowanie zawodowe. Umowa ta musi być zawarta na piśmie i powinna określać w szczególności:

 • rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy)
 • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
 • sposób dokształcania teoretycznego,
 • wysokość wynagrodzenia.

Jak odbywa się przygotowywanie do pracy zawodowej młodocianego?

Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników, może odbywać się przez przyuczenie do wykonywania określonej pracy bądź naukę zawodu.

W tej poradzie zajmiemy się przyuczeniem młodocianego do określonej pracy.

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu.

Jakie są zasady przyuczania młodocianych do zawodu?

Przyuczenie młodocianych może być prowadzone przez:

 • pracodawcę,
 • osobę zatrudnioną u pracodawcy,
 • osobę prowadzącą zakład pracy w imieniu pracodawcy,

pod warunkiem posiadania kwalifikacji wymaganych od instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Jak długo trwa przyuczanie młodocianego?

Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy. Czas trwania, zakres oraz programy przyuczenia do wykonywania określonej pracy są ustalane przez pracodawców.
Przyuczenie do wykonywania określonej pracy kończy się egzaminem sprawdzającym.

Czas trwania, zakres oraz program przyuczenia do wykonywania określonej pracy ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wybrane treści programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub programu zapewniającego spełnienie wymagań egzaminacyjnych określonych w standardach będących podstawą przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł czeladnika w zawodach nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. 

Kto jest uprawniony do egzaminowania młodocianego?

Młodociani zatrudnieni u pracodawców nie będących rzemieślnikami składają egzamin bezpośrednio u swoich pracodawców. Młodociani zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami składają egzamin przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej (zasady egzaminu określa wówczas Związek Rzemiosła Polskiego).

Jeżeli wynik egzaminu jest pozytywny, pracodawca lub izba rzemieślnicza wydaje zaświadczenie stwierdzające nabycie umiejętności w wykonywaniu prac, których dotyczyło przyuczenie. Zaświadczenie takie określa nadto:

 • rodzaj przyuczenia,
 • czas trwania przyuczenia,
 • ocenę uzyskaną na egzaminie sprawdzającym.

W razie negatywnego wyniku egzaminu pracodawca (lub izba rzemieślnicza w odniesieniu do pracodawcy będącego rzemieślnikiem) ustala, na jaki okres należy przedłużyć przyuczenie do wykonywania określonej pracy. Okres ten nie może jednak przekroczyć 3 miesięcy.

Młodocianemu, który ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy z wynikiem pozytywnym i podjął naukę zawodu obejmującą zakres przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zalicza się okres przyuczenia do okresu praktycznej nauki zawodu.

Ile należy zapłacić młodocianemu, który odbywa przyuczenie do zawodu?

Młodocianemu odbywającemu przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski.

Pamiętaj, że:

 • młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18,
 • wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz którzy przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Przyuczenie młodocianego do zawodu

 • Asianna 2014-12-12 01:02:37

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Odbylam 17 miesiecy praktycznej nauki zawodu ale mie pozwolili mi zdawac egaminu zawodowego bo w momencie zakonczenia bylam juz pelnoletnia i tyle czasu poszlo pso pod ogon co robic gdzie sie odwolywac help

 • seba 2014-07-15 00:44:57

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Umowa sie mi skonczyla 30.06.2014 mialem 2 letnie praktyki gdy pracodawca mi kaze pracowac przez jeszcze jeden miesiac musze go przepracowac choc umowa wygasła? ://

 • Zosia 2014-04-25 18:58:46

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Dzień Dobry . Mam takie pytanie. Jestem w pierwszej klasie ZSZ fryzjer, nie zdaje i chcę zmienić szkołe,ale mój pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron tylko z mojej winy . Napisałam wypowiedzenie miesięczne i moj pracodawca podpisał ma żąda odszkodowania w wysokości 1,500 zł za to że włożył we mnie wkład pracy gdzie umowa jest podpisana przez Cech Rzemiosł . Czy ma takie prawo .?

 • DOROTA WOJTASZEK 2014-04-07 09:43:14

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  DZIEŃ DOBRY MAM WAŻNĄ SPRAWĘ ODNOŚNIE NALICZENIA MŁODOCIANEMU PRACOWNIKOWI ZA NIEOBECNOŚCI SZKOLNE CZY POTRĄCAĆ CZYNIE MOŻNA ? MOŻE NIE CHODZIĆ DO SZKOŁY I JUZ I MA DOSTAĆ TE 4% JEST NA PRZYUCZENIU

 • Aldi 2014-03-22 12:58:42

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Syn moj duzo razy opuszczał praktykę .w czerwcu kończy 3letnio ZSZ ale potem musi jeszcze chodzić do grudnia na praktykę no i egzamin końcowy .czy w tym czasie należo mu sie jeszcze alimenty i rodzinne? W czasie od czerwca do grudnia?

 • Beton 2014-02-05 08:37:54

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Chodze na te praktyki codziennie i dostaje ok 350zl miesiecznie co prawda to lakiernik samochodowy trzeba troche sie narobic.. Umowa na 36 miesiecy

 • Beton 2014-02-05 08:31:48

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Ja tego nie rozumiem .

 • Jakub 2013-09-22 21:52:29

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Witam mam takie pytanie . Zrezygnowałem ze szkoły i chciałbym isc na przuczenie do zawodu czy moge isć jezeli mam 16 lat ??

 • Jasiu 2013-06-26 21:40:59

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Witam serdecznie, mam podobny problem co Majka. Tylko,że problem w tym,że na praktyki mnie przyjęli, i mam skończone 18 lat 17.01 A niechcą mnie przyjąc, do zawodowki sie okazalo, a pracodawca nie ma problemu... Dlaczego mnie niechcą przyjąć ?

 • skieta 2013-06-05 20:47:21

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Majka wiem że ciężko musisz znaleźć kogoś kto cie przyjmnie lub pozostaje przuczenie do zawodu tylko jako dorosła osoba już

 • Majka 2013-05-06 15:19:00

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Cześć . Mam pewien problem i chciałabym aby ktoś mi poradził co mam zrobić .. W gimnazjum miałam 2 lata poślizgu i teraz dopiero będe wychodzić , chciałam iść do Szkoły Zawodowej ale mam problem z praktykami , ponieważ teraz 21 Lipca będę miała 18 lat i nie chcą mnie zbytnio przyjąć bo we Wrześniu dopiero spisuje się umowę .. Co ja mam z tym zrobić ? Powinien przyjąć mnie ktoś na praktyki czy już nie mam szans wgl ? .. Proszę o jak najszybszą odpowiedź !! :/

 • Karolinaaa . 2013-03-23 15:51:34

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Witam . Mam 18 lat i jestem na przyuczeniu do zawodu jako fryzjer . W zeszłym roku w maju rzuciłam szkołe zawodową i przeszłam na przyuczenie . Czy przyuczenie trwa również trzy lata tak jakbym chodziła do szkoły .? Ile powinnam zarabiać jeśli jestem wykorzystywana i pracuje więcej godzin niż powinnam ? . Jeśli szefowa w ogóle nie zmieniła mi umowy na przyuczenie tylko nadal jestem zatrudniona tak jakbym chodziła do szkoły , to czy mogą być z tego jakieś konsekwencje ? . Pozdrawiam ;)

 • BDK 2013-01-18 06:21:56

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Do "lukasz 2012-12-07 07:05:39" w takim razie jesteś na praktycznej nauce zawodu baranie a nie przyuczeniu.

 • lukasz 2012-12-07 07:05:39

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  ludzie ja jestem na przyuczeniu na stanowisku piekarz i trwa one 3lata i nie pierdolcie ze pare miesiecy a wyplata bez nadgodzin to 150zl

 • Jan Piechocki fir 2012-06-25 19:51:01

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  wy naprawdę jesteście tacy tempi ze zawodówki nie możecie skończyć ?? przuczenie twra 3-4 miesiace i masz egzamin we wrześniu i nie pierdolcie ! i dostajecie poł penci pracownika czyli 1000 zł

 • TOMEK 2012-06-10 22:49:06

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  młodocianego do zawodu jest 3 Miesoce

 • niewazne 2012-01-20 15:10:51

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  przyuczenie do zawodu moze trwac nawet do 3 lat nauki jako uczen lub uczennica !!!!

 • michal PDS 2012-01-03 22:06:40

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  ja mam 18 LAT MAM przyuczenie do zawodu malarza ale po przyuczeniu mam wyksztalcenie podstawowe i zmienia mi place jak chce czy tak mozna prosze o odpowiedz

 • michal PDS 2012-01-03 22:05:44

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  ja mam 18 LAT MAM przyuczenie do zawodu malarza ale po przyuczeniu mam wyksztalcenie podstawowe i zmienia mi place jak chce czy tak mozna prosze o odpowiedz

 • Marek 2011-07-05 11:33:41

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  dzień dobry mam ukończone 16 lat ale nie skończyłem gimnazjum i czy mogę przystąpić do przyuczenia do zawodu ?? Proszę o szybką odpowiedź

 • Gosia 2011-06-05 20:52:10

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  dzień dobry. mam 18 lat. chodze do szkoły zawodowej już 2 rok ale nadal jestem w 1 klasie. czy moge przystopic do przyurczenia zawodowego? w tego pracodawcy co pracuje??? może mnie zostawic na przyuczeniu?? czy nie musi? jak to wyglada?

 • Ollya 2011-03-23 18:05:17

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  witam. Uczę się jako fryzjerka w szkole policealnej.chciałabym przyuczyć się do tego zawodu.czy jest taka możliwość i jakie bym musiała spełniać warunki. Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Marian 2010-09-02 16:42:01

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Uczeń ukończył Gimnazjum, otrzymał świadectwo bez ocen ( opisowe). Na podstawie opinii z Poradni psychologicznej nie został przyjęty do ZSZ Uczeń chce odbyć naukę zawodu na stanowisku ślusarza w zakładzie pracy, nie uczęszczając na zajęcia teoretyczne.Wiem ,że jest taka możliwość, ale nie mogę znaleść przepisów, które to regulują.Jakie warunki musi spełnić , aby mógł, taką praktykę odbywać w zakładzje , jako pracownik młodociany

 • bozenia1 2010-08-21 17:42:19

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Czy po przyuczeniu zawodowym trwającym 2 lata na podstawie umowy i pozytywnym zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną - będę osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku? Czy mogę rejestrować się w biurze pracy?

 • zaniepokojona 2010-07-19 17:26:42

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Mój chłopak od września będzie uszęszczał do szkoły zawodowej. Załatwił sobie praktyki i pracodawca kazał mu przyjść na miesiąc, teraz przez wakacje. Czy musi on chodzić tam tak długo? Czy dostanie za to zapłatę? Proszę o odpowiedź.

 • monika 2010-05-29 19:19:21

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Chcę iść na sprzedawce ile to trwa i co mi się należy

 • monika 2010-05-29 19:17:49

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  witam kończę gimnazjum inie mogę dostac sizkoły bo nie mam praktyk czy mogła bym iść na przyuczeniev do zawodu??

 • Magdalena 2010-05-12 18:27:42

  Re: Przyuczenie do zawodu

  mam skonczone 18lat i ide na przyuczenie do zawodu jako cukiernik, ile powinnam złotych zarabiac miesiecznie?

 • izus 2010-04-27 12:45:21

  Re: Przyuczenie do zawodu

  Mam 18 lat. Idę na przyuczenie do zawodu jako fryzjerka ile trwa takie przyuczenie?

 • Tomik 2010-02-09 20:42:21

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Gdzie Załatwia Się Takie Przyuczenie ???

 • gacek 2010-02-02 12:42:10

  przyuczenie do zawodu

  jastem bez zawodu ide na przuczenie jako piekasz ile to trwa i co mi sie nalerzy

 • papiez 2009-12-18 22:23:07

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  To chyba mój pracodawca mię wykorzystuje i robi z kogoś głupka.

 • papiez 2009-12-18 22:21:51

  Re: Przyuczenie młodocianego do zawodu

  Witam:) To dlaczego ja muszę czekać jeszcze 1,5 roku na zakończenie przeuczenia to chyba coś nie jest fer prawda czekam na odpowiedź.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 2
 • 6
 • 6
 • 2
 • 6
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Ikar55

  ocena usługi:

  Sprawnie,szybko,wyczerpująco. Polecam
 • Dominik

  ocena usługi:

  Pierwszy raz skorzystałem i nie żałuję. Polecam wszystkim
 • Janusz

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa klienta - Janusz
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Dziękuję prawnikom biura e-prawnik za sporządzenie opinii rzetelnie i fachowo. To świetna forma uzyskania profesjonalnej porady prawnej. Usługa godna polecenia. Elżbieta
 • Antoni

  ocena usługi:

  usługa super, w pełni moim zdaniem kompletna, a nie droga, dziękuję
 • Ewa

  ocena usługi:

  Już drugi raz korzystam z usług biura e-prawnik. Jest to świetna forma uzyskania profesjonalnej i wyczerpującej opinii prawnej. Bardzo polecam. Ewa-Halina
 • Lech

  ocena usługi:

  Opinia sporzadzona rzetelnie i w/g uzgodnionego terminu. Na poszczególne zapytania w odpowiedzi jest podana podstawa prawna i odpowiedni komentarz pozwalający lepiej zrozumieć temat. Polecam korzystanie z usług kancelarii e-prawnik.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Opinia szczegółowa , zrozumiała, wyczerpująca . Polecam
 • Ewa

  ocena usługi:

  Zespół e-prawnik stara się mozliwie najbardziej dostosować do potrzeb klienta. Opinia jest zrozumiała, wyczerpująca i podparta odpowiednimi przepisami. Usługa i forma godna polecenia.
 • Danuta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam korzystanie z uslug biura e-prawnik
 • Ewa

  ocena usługi:

 • tomasz

  ocena usługi:

 • Wiesław

  ocena usługi:

  Super współpraca .Korzystam już drugi raz .Polecam.Wiesław
 • ALINA

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje zespołowi e-prawnik.pl , za szybką ,rzetelna opinię . Z całą pewnością będę korzystać z ich pomocy . Chodząc do prawników i radców prawnych , w miejscu zamieszkania, nie miałam tak konkretnych opinii . Polecam i bardzo dziękuję Alina.
 • Robert

  ocena usługi:

  Pełny profesjonalizm. Gorąco polecam. I przede wszystkim bardzo dziękuję.
 • Justyna

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalne podejście do problemu klienta. Przystępna cena. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jest wyczerpująca i warto korzystać z tego typu usługi. Cena przystępna. Korzystanie z tradycyjnych form usług prawnika jest o wiele kosztowniejsza i trwa to o wiele dłużej, a przy tym traci sie czas.Polecam !


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane