Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

Strona 1 z 2

Problematyka równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia, szkolenia zawodowego, awansu zawodowego i warunków pracy jest uregulowana w Dyrektywie nr 207 z dnia 9 lutego 1976 r. (OJ Nr L 39/1976 r.).

Co to jest zasada równego traktowania?

Dyrektywa ustala definicję zasady równego traktowania, która oznacza wyeliminowanie wszelkiej dyskryminacji opartej na kryterium płci, zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej poprzez odniesienie się do stanu cywilnego lub rodzinnego.

Wyeliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć obejmować musi sferę warunków dostępu do zawodów lub stanowisk pracy, niezależnie od sektora i rodzaju działalności, oraz wszystkie szczeble hierarchii zawodowej. Dyrektywa upoważnia jednak państwa członkowskie do wyłączenia z zakresu jej stosowania tych rodzajów działalności zawodowej, przy których płeć pracownika odgrywa rolę decydującą (jest czynnikiem determinującym danej pracy).

Dyrektywa nie narusza przy tym przepisów ochronnych dla kobiet, zwłaszcza dotyczących ciąży i ochrony macierzyństwa. Celem Dyrektywy jest również każdego rodzaju działanie mające na celu promowanie równości szans kobiet i mężczyzn.

Jak Państwa powinny wprowadzić tą Dyrektywę?

W celu wyeliminowania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć Dyrektywa nakazuje wszystkim państwom członkowskim by zadbały o to, aby:

 • wszelkie ustawy, rozporządzenia i regulacje administracyjne sprzeczne z tą zasadą zostały usunięte z systemu prawa,

 • wszelkie ustalenia wynikające postanowień układów zbiorowych pracy, indywidualnych umów o pracę, a także przepisów wewnątrzzakładowych, lub zasad obowiązujących w zatrudnieniu w wolnych zawodach sprzeczne z zasadą równości traktowania powinny być unieważnione lub poprawione.

Państwa Członkowskie powinny położyć szczególny nacisk na ochronę pracowników przed zwolnieniem przez pracodawcę w reakcji na skargę pracowników lub na przedsięwzięcie przez nich jakichkolwiek legalnych procedur w celu ochrony zasady równego traktowania.

Jakie szczególne zasady równego traktowania zawarto w Dyrektywie?

Zastosowanie zawartej w Dyrektywie zasady równego traktowania polega między innymi na równym dostępie pracowników do wszelkich typów i poziomów kształcenia zawodowego, przygotowania zawodowego, a także dostępu do przekwalifikowania. Jeżeli jakieś regulacje będą sprzeczne z tą zasadą, to należy je odpowiednio zmienić, lub będą traktowane jako nieważne.

Dyrektywa ma również na celu zapewnienie równego traktowania pod względem zapewnienia odpowiednich warunków pracy – w tym również w przypadku zwolnień, środki, jakie otrzymują mężczyźni i kobiety powinny być takie same bez dyskryminowania ze względu na płeć.

Na kim spoczywa ciężar dowodu?

We wcześniejszej regulacji pracownik - jako osoba pokrzywdzona - musiał udowodnić przed sądem naruszenie przez pracodawcę zasady równej płacy za równą pracę. Nowa Dyrektywa Nr 97/80/WE zmieniła tę zasadę - obecnie to pracodawca musi udowodnić, że nie dopuścił się dyskryminacji pracownika. Celem wprowadzenia tej Dyrektywy było zapewnienie by środki podejmowane w celu ochrony zasady równego traktowania były skuteczniejsze i umożliwiały każdemu, kto uważa, że jego prawo do równego traktowania jest niewykonywane, łatwiejszy dostęp do odpowiednich organów.

Czy pracownicy pracujący na własny rachunek są również chronieni przed dyskryminacją?

Tak. Ochrona ta przewidziana jest w Dyrektywie z dnia 11 grudnia 1986 r. dotyczącej zasady równego traktowania
pracowników pracujących na własny rachunek (OJ Nr L 359/1986). Zakres zastosowania tej Dyrektywy obejmuje zarówno osoby prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek, włączając w to rolników i wolne zawody, jak i ich małżonków, którzy, nie będąc pracownikami ani partnerami, uczestniczą w wykonywaniu takiej działalności.

Tutaj również równe traktowanie zdefiniowano jako brak dyskryminacji na podstawie płci, zarówno pośredniej, jak i bezpośredniej, poprzez odniesienie się do stanu cywilnego, bądź rodzinnego.

<>

 

Komentarze: Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 7
 • 4
 • 7
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane