Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 3

Jakie są zasady przyznawania urlopów macierzyńskich?

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  1)   20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2)   31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  3)   33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  4)   35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  5)   37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, okres urlopu macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.

Co najmniej 2 tygodnie urlopu mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po urodzeniu dziecka urlop macierzyński przysługuje w wysokości nie wykorzystanej przed porodem, aż do wyczerpania wymiaru urlopu.

Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze analogicznym do sytuacji jak gdyby urodziła ona dziecko. A zatem do 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 31 w przypadku przyjęcia dwójki dzieci oraz kolejne 2 tygodnie na każde przyjęte na wychowanie dziecko; nie więcej jednak jak 37 tygodni lub do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku zaś dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Dodatkowy urlop macierzyński:

Ustawa nowelizująca z dnia 6 grudnia 2008 r. wprowadziła nową, dotychczas nieznaną w polskim prawie pracy instytucję dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on od dnia 1 stycznia 2010 r., a jego wymiar jest na przestrzeni lat 2010–2014 jest stopniowo podwyższany.

Obecnie, to jest od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:

-  do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

-  do 6 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Od 1 stycznia 2014 r. okresy te zostaną zwiększone o kolejne 2 tygodnie wynosząc odpowiednio 6 oraz 8 tygodni dodatkowego urlopu wychowawczego.

Dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Może się na niego zdecydować zarówno matka-pracownica jak i ojciec opiekujący się dzieckiem. Urlop udzielany jest wyłącznie na pisemny wniosek osoby chcącej skorzystać z tego uprawnienia. Wniosek w tej kwestii należy złożyć nie później niż 7 dni od dnia rozpoczęcia korzystania z urlopu, a pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić.  Dodatkowy urlop macierzyński nie może być jednak dzielony pomiędzy rodziców ani wykonywany przez nich wspólnie w tym samym okresie.

Od roku 2010 z instytucji dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą korzystać również osoby które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub które przyjęły dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.

W okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica lub pracownik, objęci są taka samą ochroną jak osoby przebywające na normalnym urlopie macierzyńskim lub urlopie na prawach urlopu macierzyńskiego.

W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego możliwe jest łączenie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy z opieką nad dzieckiem. Zatrudnienie takie może być wykonywane wyłącznie na rzecz pracodawcy udzielającego urlopu i w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Urlop udzielany jest na tę część dobowego wymiaru czasu pracy, w którym pracownica nie wykonuje pracy.

Należy jednak pamiętać, że z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie może korzystać rodzic w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.

W szczególnych sytuacjach wymiar urlopu jest inny:

 • w przypadku urodzenia martwego dziecka lub w razie zgonu dziecka w okresie pierwszych 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Gdy zgon dziecka nastąpił po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

 • w przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala,

 • w sytuacji, gdy matka rezygnuje z wychowania dziecka i oddaje je innej osobie do adopcji lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego

<>

 

Komentarze: Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

 • Asta 2015-03-10 23:00:40

  Re: Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

  Jeżeli jestem na umowie o pracę do dnia porodu to czy mogę po porodzie ubiegać się o płatny urlop macierzyński na rok czasu?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 9
 • 5
 • 5
 • 1
 • 8
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Radek

  ocena usługi:

 • Marcin

  ocena usługi:

  pelen profesjonalizm
 • Marcin

  ocena usługi:

  pelen profesjonalizm
 • Adriana

  ocena usługi:

 • PIOTR

  ocena usługi:

  Opinia przydatna, cena też nie wygórowana. Polecam wszystkim
 • Marek

  ocena usługi:

  Dziekuje za opinie.Pozwolila skierowac moja sprawe w dobrym kierunku. Rozwiala moje watpliwosci.Zdecydowanie polecam.
 • Lech

  ocena usługi:

  Prawo to gra niuansów a że jest to mój pierwszy kontakt z tą dziedziną wiedzy dziękuję za wprowadzenie : ciekawe i pouczające! L.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Żałuję, że wcześniej nie skorzystałam z usług e-prawnik. W odpowiedzi na moje zapytanie, otrzymałam klarowne wyjaśnienie i wskazane drogi postępowania wraz z uzasadnieniem. GORĄCO POLECAM
 • Bożena

  ocena usługi:

  Rozwiała moje wątpliwości, mimo że napisana językiem prawniczym i nie dla każdego może być zrozumiała. Na pewno w przyszłości skorzystam z usług.
 • Hanna

  ocena usługi:

  Opinie bardzo pomocne, napisane prostym językiem aby można było wszystko dobrze zrozumieć.
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Barbara

  ocena usługi:

  Wyczerpująca, fachowa opinia, jestem bardzo zadowolona. Polecam.
 • Jarosław

  ocena usługi:

  Warto polecić i wyróżnić firmę profesjonalną. Odpowiedzi na pytania a nie zapełnianie stron bełkotem. Szanujmy taką pracę.
 • Marcin

  ocena usługi:

  Pelen profesjonalizm problem doglebnie przeanalizowany i rzeczowa odpowiedz .Bardzo polecam
 • Marzena

  ocena usługi:

  Opinia zrozumiała i wyczerpująca. Rozwiała w pełni moje wątpliwości. Polecam. Marzena
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Krzysztof

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane