Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 3

Jakie są zasady przyznawania urlopów macierzyńskich?

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  1)   20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2)   31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  3)   33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  4)   35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  5)   37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, okres urlopu macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.

Co najmniej 2 tygodnie urlopu mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po urodzeniu dziecka urlop macierzyński przysługuje w wysokości nie wykorzystanej przed porodem, aż do wyczerpania wymiaru urlopu.

Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze analogicznym do sytuacji jak gdyby urodziła ona dziecko. A zatem do 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 31 w przypadku przyjęcia dwójki dzieci oraz kolejne 2 tygodnie na każde przyjęte na wychowanie dziecko; nie więcej jednak jak 37 tygodni lub do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku zaś dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Dodatkowy urlop macierzyński:

Ustawa nowelizująca z dnia 6 grudnia 2008 r. wprowadziła nową, dotychczas nieznaną w polskim prawie pracy instytucję dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on od dnia 1 stycznia 2010 r., a jego wymiar jest na przestrzeni lat 2010–2014 jest stopniowo podwyższany.

Obecnie, to jest od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:

-  do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

-  do 6 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Od 1 stycznia 2014 r. okresy te zostaną zwiększone o kolejne 2 tygodnie wynosząc odpowiednio 6 oraz 8 tygodni dodatkowego urlopu wychowawczego.

Dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Może się na niego zdecydować zarówno matka-pracownica jak i ojciec opiekujący się dzieckiem. Urlop udzielany jest wyłącznie na pisemny wniosek osoby chcącej skorzystać z tego uprawnienia. Wniosek w tej kwestii należy złożyć nie później niż 7 dni od dnia rozpoczęcia korzystania z urlopu, a pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić.  Dodatkowy urlop macierzyński nie może być jednak dzielony pomiędzy rodziców ani wykonywany przez nich wspólnie w tym samym okresie.

Od roku 2010 z instytucji dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą korzystać również osoby które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub które przyjęły dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.

W okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica lub pracownik, objęci są taka samą ochroną jak osoby przebywające na normalnym urlopie macierzyńskim lub urlopie na prawach urlopu macierzyńskiego.

W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego możliwe jest łączenie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy z opieką nad dzieckiem. Zatrudnienie takie może być wykonywane wyłącznie na rzecz pracodawcy udzielającego urlopu i w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Urlop udzielany jest na tę część dobowego wymiaru czasu pracy, w którym pracownica nie wykonuje pracy.

Należy jednak pamiętać, że z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie może korzystać rodzic w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.

W szczególnych sytuacjach wymiar urlopu jest inny:

 • w przypadku urodzenia martwego dziecka lub w razie zgonu dziecka w okresie pierwszych 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Gdy zgon dziecka nastąpił po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

 • w przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala,

 • w sytuacji, gdy matka rezygnuje z wychowania dziecka i oddaje je innej osobie do adopcji lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego

<>

 

Komentarze: Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

 • Asta 2015-03-10 23:00:40

  Re: Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

  Jeżeli jestem na umowie o pracę do dnia porodu to czy mogę po porodzie ubiegać się o płatny urlop macierzyński na rok czasu?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 2
 • 5
 • 0
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane