Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Artykuł zawiera:

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pracownicy borykają się jednak z podstawowymi problemami co do niechęci udzielania urlopów przez pracodawców jak również co do niedogodności terminu udzielonego urlopu. Urlopy powinny być bowiem udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Tymczasem pracownik ma pewien wpływ na to kiedy chce skorzystać z części swojego urlopu i pracodawca nie ma możliwości, aby mu w tym przeszkodzić. Taką instytucję zna kodeks pracy. Jest to tzw. urlop na żądanie. Jakie są przesłanki urlopu na żądanie? Z jakim wyprzedzeniem pracownik powinien zgłosić żądanie? Czy żądanie pracownika powinno być uzasadnione?

Artykuł zablokowany

Dostęp do treści na 1 godzinę cena: 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne Artykuły

 

Komentarze: Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?

  • Great article, ju 2014-10-19 02:08:29

    Great article, just what I was looking for.

    Great article, just what I was looking for.

  • Great article, ju 2014-10-19 02:08:27

    Great article, just what I was looking for.

    Great article, just what I was looking for.

  • Great article, ju 2014-10-19 02:06:52

    Great article, just what I was looking for.

    Great article, just what I was looking for.

  • Excellent article 2014-10-18 22:36:59

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

  • Excellent article 2014-10-18 22:36:57

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

  • Excellent article 2014-10-18 22:36:55

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

    Excellent article. I will be going through a few of these issues as well..

  • Hi there all, her 2014-10-18 18:40:34

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

  • Hi there all, her 2014-10-18 18:40:31

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

  • Hi there all, her 2014-10-18 18:40:26

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

    Hi there all, here every person is sharing these kinds of know-how, so it's nice to read this weblog, and I used to pay a quick visit this blog every day.

  • These are truly f 2014-10-18 18:04:08

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

  • These are truly f 2014-10-18 18:04:06

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

  • These are truly f 2014-10-18 18:04:03

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

    These are truly fantastic ideas in concerning blogging. You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

  • I pay a quick vis 2014-10-18 12:55:05

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

  • I pay a quick vis 2014-10-18 12:55:03

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

  • I pay a quick vis 2014-10-18 12:55:01

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

    I pay a quick visit every day a few web pages and blogs to read content, except this website gives feature based content.

  • If you would like 2014-10-18 12:47:01

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

  • If you would like 2014-10-18 12:47:00

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

  • If you would like 2014-10-18 12:46:58

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

    If you would like to get much from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

  • Its like you read 2014-10-18 10:32:02

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

  • Its like you read 2014-10-18 10:31:59

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

  • Its like you read 2014-10-18 10:31:56

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic

    Its like you read my thoughts! You appear to understand so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you just can do with some p.c. to power the message house a little bit, however other than that, this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

  • This design is st 2014-10-18 08:28:59

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  • This design is st 2014-10-18 08:28:56

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  • This design is st 2014-10-18 08:28:53

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you

    This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  • Link exchange is 2014-10-15 13:56:36

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

  • Link exchange is 2014-10-15 13:56:33

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

  • Link exchange is 2014-10-15 13:56:29

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

    Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.

  • Hi there! I'm at 2014-10-12 02:01:05

    Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!http://forum.kompas.com/showthread.php?t=318604

    Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!http://forum.kompas.com/showthread.php?t=318604