Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wolontariat zamiast praktyki

Na praktykach nie dla wszystkich chętnych starcza miejsca. Ograniczone możliwości mają też młodsi studenci. Nie oznacza to jednak, że są skazani na roznoszenie ulotek lub udzielanie korepetycji – ciekawsza może być praca w organizacjach pozarządowych.

W Polsce działa ponad 40 tysięcy organizacji pozarządowych (licząc tylko stowarzyszenia i fundacje). Jeśli przyjąć rozszerzoną definicję III sektora, uwzględniającą również kościoły, ochotniczą straż pożarną, organizacje społeczne, itp. – liczba ta wzrosłaby do niemal 100 tysięcy. Są wśród nich zarówno te najbardziej znane, jak: Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej czy Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, jak i mniejsze, działające na lokalną skalę, z klubami osiedlowymi włącznie. Osoby, które tam pracują można podzielić na dwie grupy: zatrudnione na umowę, czyli otrzymujące wynagrodzenie (mniejsza grupa) oraz wolontariusze (znacznie większa grupa).

Wolontariat to – według Centrum Wolontariatu – „bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”. Z badań prowadzonych rok temu przez firmę SMG/KRC wynika, że ponad 3 miliony Polaków w 2002 roku poświęciło swój czas na pracę społeczną w organizacjach pozarządowych. Oczywiście, niektórzy z nich przez jeden dzień zbierali datki na WOŚP, a inni przez dwanaście miesięcy regularnie przychodzili do pracy. Ale i tak daje to znaczną większą liczbę, niż liczba praktykantów.

Mogą robić wszystko
Wolontariusze w organizacjach pozarządowych mogą pełnić wiele ról – począwszy od pomocy w sprawach biurowych, na zarządzaniu organizacją kończąc. Wszystko zależy od konkretnej organizacji i osoby. Z punktu widzenia późniejszej pozycji na rynku pracy, szczególnie cennych jest kilka obszarów, w których wolontariusze mogą pracować. Pracodawca na pewno doceni kandydata, który zarządzał organizacją, ale oczywiście trzeba mieć świadomość, że bardzo młodzi ludzie mają małe szanse na kierownicze stanowiska – chyba, że w nowych, samodzielnie założonych organizacjach. Ich wadą jest jednak to, że nowe instytucje nie są prestiżowe.

Warto jednak zwrócić uwagę na inne pola działalności, cenione przez rynek. W organizacjach pozarządowych istnieje stałe zapotrzebowanie na informatyków – potrzeba przede wszystkim osób do tworzenia i prowadzenia stron internetowych.

W dobrej sytuacji będą również osoby, zajmujące się sprawami logistyczno-organizacyjnymi, np. odpowiadające za organizację konferencji, szkoleń czy kampanii informacyjnych – takie doświadczenia mogą być przydatne przy ubieganiu się o pracę w agencjach PR czy działach marketingu.

Wiele dużych fundacji i stowarzyszeń organizuje szkolenia dla przedstawicieli mniejszych instytucji, działaczy lokalnych, itp. Wprawdzie wykłady i warsztaty na ogół prowadzą osoby bardziej doświadczone, ale również i funkcja trenera jest możliwa do uzyskania przez studenta (to może się wiązać nawet z jakimś wynagrodzeniem).

Załatwiać pieniądze
Organizacje pozarządowe utrzymują się w dużej części z grantów, dotacji czy innych środków finansowych, które uzyskuje się w drodze konkursu. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest napisanie wniosku, który określa planowane działania, cele i korzyści, a także biznesplan. Umiejętności nabyte przy przygotowywaniu projektów przydatne mogą być w niemal każdej firmie.

Gorszą pozycję na rynku pracy będą mieli ci, którzy nie zajmowali się niczym konkretnym, a byli „od wszystkiego”. Jednak i takie umiejętności mogą okazać się przydatne i cenne, zwłaszcza, jeśli wolontariat potraktować nie tylko jako pracę przez część wakacji, ale jako regularną współpracę z organizacją pozarządową.

Zainteresowani pracą w charakterze wolontariuszy mają kilka możliwości znalezienia odpowiedniej organizacji pozarządowej. Mogą nie tylko kontaktować się bezpośrednio z wybranymi organizacjami, ale i zgłosić się do działającego w kilku miejscach w Polsce Centrum Wolontariatu (www.wolontariat.org.pl) lub też skorzystać z serwisu www.ngo.pl, gdzie znaleźć można oferty dla wolontariuszy.

http://www.pracuj.pl/

 

Komentarze: Wolontariat zamiast praktyki

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane