Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wypadek przy pracy - co dalej?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 1 z 4

Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone przez pracodawcę środki bezpieczeństwa w każdym zakładzie pracy może dojść do wypadku przy pracy. Żaden pracodawca nie jest w stanie wykluczyć możliwości wystąpienia wypadku przy pracy, ale znajomość obowiązujących w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy procedur pozwoli pracodawcy uniknąć dodatkowych kłopotów. Niniejszy artykuł omawia krok po kroku poszczególne czynności, których winien dokonać pracodawca i inne podmioty w związku z wystąpieniem w zakładzie pracy wypadku. Przepisy w tym zakresie pracodawca powinien znać już wcześniej, aby wdrożyć w zakładzie pracy odpowiednie procedury postępowania w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy oraz wyznaczyć wybranym pracownikom odpowiednie funkcje i umożliwić im odbycie właściwych szkoleń.

Definicja wypadku przy pracy

Definicja wypadku przy pracy zawarta jest w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

 1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

 2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

 3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Do cech niezbędnych dla uznania określonego zdarzenia za wypadek przy pracy uznaje się następujące elementy:

 1. wystąpienie urazu cielesnego bądź śmierci pracownika;

 2. wywołane przez przyczynę zewnętrzną;

 3. zdarzenie nastąpiło w związku ze świadczeniem pracy.

Obowiązki pracodawcy bezpośrednio po wystąpieniu wypadku przy pracy

W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie w miejscu, w którym miał miejsce wypadek przy pracy. Osobom poszkodowanym w wyniku wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić udzielenie pierwszej pomocy, a także na pracodawcy ciąży obowiązek wezwania odpowiednich służb celem udzielenia pomocy lekarskiej i szpitalnej.

Dalsze obowiązki pracodawcy

Jeżeli miał miejsce śmiertelny, ciężki lub zbiorowy wypadek przy pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora.

Pracodawca ma obowiązek ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości. Do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:

 1. dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych;

 2. uruchamianie bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane;

 3. dokonywanie zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.

Dokonywanie zmian w miejscu wypadku bez uzyskania zgody okręgowego inspektora pracy i prokuratora jest dopuszczalne tylko, jeżeli zachodzi konieczność ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

Pracodawcy nie wolno uruchamiać maszyn i innych urządzeń technicznych nawet po zabezpieczeniu miejsca wypadku. Pracodawca może uruchomić maszyny i inne urządzenia techniczne dopiero po dokonanym uzgodnieniu ze społecznym inspektorem pracy, po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po sporządzeniu, jeśli zachodzi potrzeba, szkicu lub fotografii miejsca wypadku. Natomiast w przypadku, gdy miał miejsce ciężki, śmiertelny bądź zbiorowy wypadek przy pracy zgodę na uruchomienie maszyn i innych urządzeń udziela pracodawca po uzgodnieniu z właściwym inspektorem pracy i prokuratorem, a w razie zaistnienia takich wypadków w zakładzie górniczym - także po uzgodnieniu z właściwym organem państwowego nadzoru górniczego.

Ustalenie przyczyn wypadku

Okoliczności i przyczyny wypadków ustala, powoływany przez pracodawcę, zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy. U pracodawcy, który nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp, albo specjalista spoza zakładu pracy.

<>

 

Komentarze: Wypadek przy pracy - co dalej?

 • Klaudia77 2017-04-10 15:16:05

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Ja miałam wypadek przy pracy i firma w której pracowałąm nie chciała wypłacic mi odszkodowania i sprawa skończyła się w sądzie. Napisałąm do kancelarii pani Wioletty Szewczak o pomoc i tak własnie otrzymałąm odszkodowanie i dużą kwotę zadośćuczynienia. Jestem szcześliwa że pani adwokat pomogla mi w tej sytuacji bo mysle że moja firma za nic by mi nie wypłaciła tego odszkodowania. Więc jesli firma sie nie poczuwa to uważam że trzeba oddać sprawę do prawnika.

 • Nina 2017-03-09 16:32:37

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  W trakcie wypadku przy pracy doznalam \"jedynie\" stłuczenia kciuka. Czy warto mi się szarpać z zakładem o odszkodowanie, czy lepiej wnioskować o nie u mojego ubezpieczyciela???

 • Rafał 2017-01-09 12:13:16

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Witam miałeś wypadek w pracy i uważasz że dostałeś za małe odszkodowanie? Skontaktuj się z nimi a my postaramy się Ci pomóc w uzyskaniu takiego odszkodowania na jakie zasługujesz Polski Instytut Odszkodowań 794639604

 • ktoś 2016-09-15 10:57:58

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  witam chciałbym uzyskac porade na temat wypadku w pracy otóż uległem wypadkowi około 7miesięcy temu pracoałem jako cieśla szalunkowy na wysokości około 5,25m dodam że pracowałem juz ponad 2 miesiące u tego właściciela firmy wracając do sprawy wskoczyłem na skarpę z szalunków ponieważ zachwiałem się spadłm i doznałem urazu złwmania nogi wieloodłamowego oraz zwichnięcia kości goleniowej kierownik nie kazał wzywac karetki ani pracodawca zostałem zawieziony do szpitala nie miałem umowy o pracę czy w związku z tym moge podac go do sadu o odszkodowanie

 • Artur 2016-06-01 21:02:14

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Witam miałem wypadek w pracy w Niemczech w skrócie było tak maszyna nie miała osłony i podczas pracy jak codziennie maszyna wciągnęła mi rękę po połamała mi kości miałem 2 operacje i niedawno wróciłem do pracy kość się jeszcze nie urosła ale lekarz powiedział że mogę wrócić do pracy...moje pytanie czy mógł bym prosić o wyjasnie jak działa proces odszkodowania w Niemczech ?? Pracodawca powiedział że mogę wziąć adwokata ale nie wygram ? O co w tym chodzi ??

 • Ula 2015-07-03 19:16:28

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  6 kwietnia syn mial wypadek w pracy, zostal opatrzony na ostrym dyzurze w szpitalu. chorobowe od chirurga dostał od 7 kwietnia. nalezy mu sie chyba wypłata chorobowego 100 procent, ale zaklad pracy wypłacil tylko 75 procent. mialo byc wyrownanie ale okazalo sie ze sa niescisłosci, bo pani kadrowa twierdzi ze chorobowe bylo od 7, a wypadek zdazyl sie 6 juz na koniec pracy. czy przysluguje mu wyrownanie?

 • suchy 2015-02-27 20:48:11

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Witam proszę o pomoc miałem wypadek autem służbowym nie z mojej winy o jakie odszkodowania moge sie starac.Na miejsce zdarzeniu był prokurator brak osób smiertelnych

 • nowikkk 2015-01-29 15:28:44

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Jeśli masz problem z wypadkiem przy pracy i potrzebna jest pomoc nie wahaj się zapytać o nią wykwalifikowanych specjalistów. Nasza kancelaria KAZUS doradza zarówno osobom prywatnym jak i przedsiębiorcom. W swojej ofercie posiadamy abonamentowe usługi, które można dostosować do potrzeb poszczególnych klientów. Każda sprawa traktowana jest rzeczowo i indywidualnie. Zachęcy do zapoznnia się dokłądniej z naszą ofertą: dobryadwokat.eu Kancelaria KAZUS

 • Iwona Bierc 2014-09-19 14:23:47

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  miałam wypadek w pracy w 2009 roku, był sporządzony protokół wypadkowy, po okresie leczenia otrzymałam z ZUS odszkodowanie w wysokości 15%. W wypadku doznałam urazu kręgosłupa i często odmawia mi posłuszeństwa. Muszę przebywać na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji za okresy choroby, które są powikłaniami po wypadku nie powinnam mieć wypłacanego zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia. Jakie ewentualnie dokumenty powinnam przedstawić pracodawcy od lekarza, aby potwierdzić, że choroba jest konsekwencją wypadku w pracy. Z góry dziękuję IwonaB.

 • siwa29 2011-07-11 20:19:00

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  W jakim czasie pracodawca powinien wysłać zwolnienie do ZUS-u po wygasnięciu umowy o pracę gdyż w pracy zdarzył sie wypadek np.17 maja umowa wygałała 31 maja ,a jest ciąg dalszy zwolnienia i nie mam możliwosci złożenia dalszych zwolnień w ZUS,co w takim przypadku można zrobić.

 • bill471 2009-10-12 18:12:00

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  Czy pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy moze sie ubiegac o jakies odszkodowanie w Z.U.S .Jezeli tak to w jakim czasie od wystapienia tego wypadku.

 • fmconsulting 2009-10-12 18:05:40

  Re: Wypadek przy pracy - co dalej?

  OK. Tak należy działać po fakcie. Wtedy też NAGLE wzrasta zainteresowanie wśród pracodawców tą problematyką. Jak mawiał Kubuś Puchatek: "wypadek to dziwna rzecz, nie ma go dopóki się nie wydarzy". Natomiast jestem przekonany, że warto poszerzyć ten temat o dwa kluczowe zagadnienia: 1. prewencja, która jest obowiązkiem pracodawców, szczególnie w kontekście pkt. 2 2. wypadki przy pracy wśród osób wykorzystujących samochód do wykonywania obowiązków służbowych. Ten temat jest bardzo zaniedbany i wymaga poruszenia. Statystyki Pańśtwowej Inspekcji Pracy są bezlitosne. To nie w górnictwie i budownictwie jest najwięcej wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym (odpowiednio 8% i 9%) tylko wśród kierowców samochodów służbowych 16,7%!!! (dane za rok 2007). Myślę, że kolejne poruszane tematy powinny zawierać zdecydowanie więcej treści poświęconych prewencji niż wypełnianiu formalności po fakcie.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 0
 • 2
 • 5
 • 9
 • 3
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Andrzej

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Bezbłędnie funkcjonująca i jasno zorganizowana strona internetowa. Honorarium przystępne dla każdego. Solidna i godna najwyższego polecenia Firma. Z serdecznym podziękowaniem za szybko i klarownie udzielone porady oraz wyrazami uznania dla pracy Zespołu Prawników.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybka i jasna odpowiedz.Dziękuję i zdecydowanie POLECAM
 • Ewelina

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo.Polecam!
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło pomyślnie, polecam - szybciej i wygodniej niż umawianie się z prawnikiem.
 • barbara

  ocena usługi:

  dziękuję za szybką odpowiedź, jasne wytłumaczenie sprawy i wskazanie dalszych możliwości postępowania.Dziękuję. Polecam Państwa firmę. Barbara
 • Justyna

  ocena usługi:

 • Mariusz

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Szybko i rzeczowo. Polecam!!!
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Rzeczowo ,konkretnie na temat zdecydowanie polecam
 • Eva

  ocena usługi:

  Super polecam
 • Bronisław

  ocena usługi:

  opinia satysfakcjonująca i merytoryczna
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  POLECAM!!! Wszystkim którzy mają problemową sprawę i nie wiedzą jak się do niej zabrać lub po której stronie sporu jest prawo. W moim przypadku, w szybkim terminie i rozsądnej cenie otrzymałam wyczerpującą poradę, w której znalazłam wszystko czego potrzebowałam. Dodatkowo poradzono mi co powinnam zrobić i co mówi o moim przypadku kodeks. Dziękuję zespołowi e-prawnik.pl za nakreślenie jasno mojej sprawy. Polecam wszystkim a same na pewno skorzystam z usług serwisu w przyszłości.
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Miło sprawnie fachowo Dziękuje :)
 • JERZY

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z odpowiedzi Dziekuje
 • Stanisław

  ocena usługi:

  Opinia spełniła moje oczekiwania. Usługa e-prawników godna polecenia. Szybko, tanio, wyczerpująco.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane