Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód i jej dopuszczalność przy eksmisji z mieszkania należącego do tego małżonka, który ma być eksmitowany

Agata Przystalska
Agata Przystalska

Zgodnie z art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Jak widać orzeczenie eksmisji jednego z małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania w wyroku kończącym postępowanie rozwodowe zostało ograniczone wyłącznie do wypadków wyjątkowych. Wyrok taki zapadnie jedynie wtedy gdy okoliczność rażącego nagannego zachowania małżonka zostanie przed sądem udowodniona oraz jedynie wówczas gdy z takim roszczeniem wystąpi jeden z małżonków. Sąd w tym zakresie, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, nigdy nie działa z urzędu, nawet jeśli z zebranego materiału dowodowego wynika, że zachowanie jednego z małżonków wypełnia znamiona określone w powołanym przepisie. Z praktyki sądowej wskazać można, że zachowanie, które kwalifikuje zachowanie jako „rażąco naganne” to np. znęcanie się psychicznie i fizyczne nad członkami rodziny w tym nad małżonkiem (dodatkowo szanse orzeczenia eksmisji w wyroku rozwodowym zwiększa wcześniejsze prawomocne skazanie małżonka wyrokiem Sądu za takie zachowanie), wszczynanie kłótni, awantur, uporczywe nadużywanie alkoholu.

 Małżonek w procesie rozwodowym może żądać orzeczenia eksmisji drugiego z małżonków w zasadzie z każdego wspólnie zajmowanego mieszkania. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2000 roku, sygn. akt II CKN 670/00, Legalis stwierdzono, że art. 58 § 2 krio odnosi się do wszystkich postaci korzystania z lokalu i nie uzależnia orzeczenia eksmisji od tytułu do jego zajmowania, lecz od przesłanek wymienionych w tym przepisie. Żądanie eksmisji w trybie art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego doznaje jednak pewnych ograniczeń jak np. nie można orzec eksmisji małżonka, któremu przysługuje lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, stanowiące jego majątek osobisty (por. w uchw. SN z 23.7.2008 r., III CZP 73/08, MoP 2008, Nr 22, s. 1207). Nie można orzec eksmisji małżonka z mieszkania przydzielonego mu jako funkcjonariuszowi Policji albo funkcjonariuszowi służby więziennej (por. J. Ignatowicz, Orzekanie w procesie rozwodowym, s. 167-169). Eksmisja nie zostanie również orzeczona jeśli żądanie to dotyczy lokalu, stanowiącego odrębną własność małżonka, który ma zostać z niego eksmitowany. (tak w uchwale pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978 r. III CZP 30/77 gdzie wskazano, że pojęcie wspólnego mieszkania, gdy chodzi o orzeczenie eksmisji (art. 58 par. 2 zd. drugie KRO), nie obejmuje mieszkania, należącego do odrębnego majątku tego z małżonków, przeciwko któremu skierowane jest żądanie orzeczenia eksmisji)

 Warto również wskazać, co często w praktyce ma duże znaczenie, że orzeczenie eksmisji jest dopuszczalne również wtedy, kiedy małżonek nagannie się zachowujący tymczasowo się wyprowadził, ale można wskazać przed Sądem takie okoliczności, które świadczą o tym, że  małżonek ten z pewnością do mieszkanie powróci i nie stracił woli powrotu do niego. Warto też zwrócić uwagę, że podobnie sytuacja wygląda kiedy orzeczenia eksmisji żąda małżonek, który przejściowo w mieszkaniu nie zamieszkuje, a opuścił je tymczasowo jedynie w obawie o swoje bezpieczeństwo w związku z rażąco nagannym postępowaniem drugiego małżonka. Taka sytuacja również nie pozbawia małżonka szansy skutecznego domagania się orzeczenia eksmisji małżonka, jeśli oczywiście wszystkie przesłanki ku jej orzeczeniu zostaną przed sądem udowodnione.

 Co istotne fakt orzeczenia eksmisji z lokalu w trybie postępowania rozwodowego nie ma żadnego wpływu na dalsze rozliczenia majątkowe rozwiedzionych małżonków. Małżonek, w stosunku do którego prawomocnie orzeczono eksmisję, traci jedynie przysługujące mu dotychczas prawo zamieszkiwania we wspólnym mieszkaniu (wytyczne SN z 1978 r., teza VI, pkt 3). To, że nastąpiło orzeczenie eksmisji nie ma jednak wpływu na to, któremu z małżonków mieszkanie to w efekcie podziału majątku zostanie przyznane.

Kancelaria Radcowska Radca Prawny  Mariusz Boruch

Autor:
Agata Przystalska,
Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 

Komentarze: Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód i jej dopuszczalność przy eksmisji z mieszkania należącego do tego małżonka, który ma być eksmitowany

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 2
  • 8
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane