Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Kiedy dziecko może zostać ubezwłasnowolnione całkowicie? 

Dziecko może zostać ubezwłasnowolnione całkowicie, jeżeli ukończyło 13 rok życia i wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się w zasadzie opiekę (artykuł 13 Kodeksu cywilnego). Jednak opieka nad całkowicie ubezwłasnowolnionym, mimo prawomocności postanowienia o ubezwłasnowolnieniu, nie jest ustanawiana, jeżeli małoletni ubezwłasnowolniony podlega władzy rodzicielskiej chociażby jednego z rodziców. Rodzice, którzy wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem całkowicie ubezwłasnowolnionym, podlegają zaś takim ograniczeniom, jakim podlega opiekun (artykuł 108 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Ubezwłasnowolnić całkowicie można zatem osobę, która nie jest w stanie samodzielnie egzystować, a podejmowane przez nią decyzje mogą narazić na niebezpieczeństwo ją samą, bądź osoby dla niej najbliższe. Przyczyną ubezwłasnowolnienia może być także systematyczne i intensywne leczenie, któremu osoba chora nie chce się poddać dobrowolnie, na przykład przy uzależnieniu od alkoholu lub narkotyków. Istotne jest również, aby uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy choroba psychiczna były na tyle silne, aby uniemożliwiały choremu kierowanie swoim postępowaniem. Najważniejszym skutkiem ubezwłasnowolnienia jest całkowita utrata przez ubezwłasnowolnionego zdolności do czynności prawnych. Wszelkie czynności w imieniu ubezwłasnowolnionego podejmuje opiekun, bądź rodzice, jeżeli osoba pozostaje pod ich władzą rodzicielską.

Sytuacja prawna osoby małoletniej, która nie posiada zdolności do czynności prawnych jest taka sama jak osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Żadna z nich nie może samodzielnie dokonywać ważnych czynności prawnych i działają za nie przedstawiciele ustawowi, czyli odpowiednio rodzice oraz opiekun prawny. 

Jaki wpływ na sprawowanie przez rodziców władzy rodzicielskiej ma ubezwłasnowolnienie dziecka?

Rodzice, którym przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie, podlegają dodatkowym ograniczeniom w sprawowaniu tej pieczy z uwagi na fakt, iż pełnią oni jednocześnie funkcję opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej. Uprawnienia wynikające z władzy rodzicielskiej doznają zatem ograniczeń na rzecz opieki, jaką przewidują przepisy w przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Ograniczenia powstają z mocy samego prawa od chwili uprawomocnienia się postanowienia o całkowitym ubezwłasnowolnieniu i są to:

 • nadzór sądu opiekuńczego zarówno przy sprawowaniu pieczy nad osobą, jak i majątkiem dziecka,
 • obowiązek uzyskania zgody sądu opiekuńczego w ważniejszych sprawach dotyczących osoby oraz majątku dziecka,
 • obowiązek sporządzenia inwentarza majątku dziecka i przedstawienia go sądowi opiekuńczemu,
 • obowiązek złożenia rachunku końcowego z zarządu majątkiem,
 • obowiązek złożenia do banku pieniędzy dziecka, których ilość przekracza jego uzasadnione potrzeby,
 • obowiązek składania sądowi opiekuńczemu sprawozdań dotyczących dziecka oraz rachunków z zarządu jego majątkiem, w terminach określonych przez sąd – nie rzadziej niż raz w roku,
 • obowiązek wysłuchania dziecka przed powzięciem ważniejszych decyzji, jeżeli pozwala na to jego rozwój umysłowy i stan zdrowia,
 • zakaz reprezentowania dziecka przy czynnościach prawnych między osobami pozostającymi pod opieką rodziców, a także przy czynnościach prawnych między jedną z tych osób a rodzicem, zstępnymi, wstępnym lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz całkowicie ubezwłasnowolnionego.

 

Do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim. Jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż - jego ojciec lub matka. Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie ustaje z mocy prawa w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia bądź zmiany ubezwłasnowolnienia całkowitego na częściowe.

Kiedy ubezwłasnowolnienie zostanie uchylone?

Ubezwłasnowolnienie całkowite może być uchylone lub zmienione na częściowe w razie poprawy stanu psychicznego ubezwłasnowolnionego, natomiast  ubezwłasnowolnienie częściowe – uchylone, gdy ustaną jego przyczyny.

 

Podstawa prawna:

 

Zobacz także

 

Komentarze: Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie

 • kicia78 2010-05-12 10:11:32

  Re: Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie

  No dobrze, a czy osoba dorosła i chorująca na DMP i rozumiejąca jak postępować i jak żyć mimo nie do końca samodzielna, starająca się na rechabilitacje i szuka faceta na stałe, czy ma prawo do szczęścia, miłości i bycia z nim? A po drugie, ma problemy rodzinne, tzn ma nie dobry rodziców i rodzeństwo, z ich strony, szczególnie od matki, tak jak chamstswa, wykpiewanie się z niej znęcanie się, zabieranie jakieś lepsze rzeczy, które dostaje od znajomych, czy takie postępowanie jest karalne ze strony matki i prawie całej? Czy to jest pobawienie prawa rodzicielstwa? Jeżeli osoba dorosła i chorująca na DMP szuka dogodnegodnego życia i faceta, czy ma prawo wyrwać się z tej złej sytuacji mimo przeciwności rodzinne?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
 • Jacek Trzciołek

  ocena usługi:

  Pomoc szybka i konkretna.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
 • Halina W.

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
 • Sebastian T

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Jola z Norwegii

  ocena usługi:

  Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Lidia

  ocena usługi:

  Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
 • zbigniew

  ocena usługi:

  Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
 • Jan Mossakowski

  ocena usługi:

  miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
 • DANUTA

  ocena usługi:

  Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
 • Tworska Ewa

  ocena usługi:

  Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane