Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

Strona 1 z 3

Kiedy jeden małżonek może działać za drugiego małżonka?

Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy.

Przepis ten umożliwia więc działanie bez pełnomocnictwa jednego z małżonków w imieniu drugiego, z bezpośrednim skutkiem dla reprezentowanego, w sprawach zarządu majątkiem osobistym małżonka reprezentowanego (sprawy zarządu majątkiem wspólnym małżonków regulują zaś inne przepisy: art. 36 i następne K.r.o.). Jeden z małzonków jest zatem - w granicach określonych w tym artykule -przedstawicielem ustawowym drugiego małżonka.

Ma on zastosowanie do wszystkich małżeństw, niezależnie od tego, jakiemu ustrojowi majątkowemu podlegają małżonkowie. Nie stosuje się go tylko w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Możliwość działania małżonka jako przedstawiciela współmałżonka, jest tu uwarunkowana spełnieniem trzech przesłanek:

  1. pozostawanie małżonków we wspólnym pożyciu,

  2. wystąpienie przemijającej przeszkody uniemożliwiającej samodzielne działanie przez małżonka reprezentowanego i 

  3. brak sprzeciwu małżonka, którego przeszkoda dotyczy.  

W razie spełnienia tych przesłanek małżonek - bez potrzeby składania pełnomocnictwa procesowego - upoważniony jest do reprezentowania drugiego z małżonków przed sądem w sprawach zwykłego zarządu jego majątkiem osobistym.  

Małżonek może udzielić osobie trzeciej pełnomocnictwa do dokonania określonej czynności prawnej, którą może sam dokonać na podstawie art. 29 K.r.o. Nie może natomiast przenieść na inną osobę ogółu uprawnień przysługujących mu z mocy tego przepisu. Skutki czynności prawnej dokonanej przez jedno z małżonków zgodnie z jego umocowaniem z art. 29 dotyczą bezpośrednio współmałżonka reprezentowanego. Dokonanie w tych warunkach czynności faktycznej oznacza, że nie prowadził on cudzej sprawy bez zlecenia, ale działał jako osoba uprawniona do jej prowadzenia.  

Osoba trzecia, która uchyla się od przyjęcia świadczenia spełnionego przez jedno z małżonków na podstawie umocowania wynikającego z art. 29 albo uchyla się od świadczenia do rąk małżonka umocowanego na podstawie tego przepisu, naraża się na skutki wynikające z przepisów o zwłoce wierzyciela albo z przepisów o niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu zobowiązań.

Przykład:

Małżonek reprezentowany, jeśli wyraził sprzeciw na dokonywanie czynności w jego imieniu przez drugiego małżonka, może domagać się wykonania umowy przez dłużnika  w przypadku, gdy dłużnik ten, wiedząc o sprzeciwie, spełnił już świadczenie do rąk nieuprawnionego do reprezentowania małżonka (świadczenie do rąk osoby nieuprawnionej).

W stosunkach między małżonkami skutki działania małżonka (w tym także jego działań faktycznych) z naruszeniem art. 29 należy natomiast oceniać według przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (art. 752-757 K.c.).

<>

 

Komentarze: Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane