Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

www.shc.hu
(fot. www.shc.hu)
Strona 1 z 2

Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku albo części spadku (ewentualnie – gdy jest kilku spadkobierców – udziału spadkowego albo części tego udziału), nie zaś jakiejkolwiek rzeczy wchodzącej w skład spadku, gdyż czym innym jest spadek, a czym innym przedmiot wchodzący w skład spadku. Umowa dotyczy więc spadku, czyli właśnie ogółu rzeczy weń wchodzących (a dokładniej: praw do tych rzeczy i innych praw); co więcej, w wyniku umowy o zbycie spadku nabywca staje się także podmiotem obowiązków (długów), które dotychczas ciążyły na spadkobiercy. Czy z powyższego wynika, że nie można zbyć pojedynczego przedmiotu zaliczanego do spadku? Zdecydowanie nie, transakcja taka jest jak najbardziej dopuszczalna, ale rządzą nią inne reguły, o których w tym miejscu mowy nie będzie.

Kto może zbyć spadek?

Według przyjętych w polskim prawie spadkowym reguł otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) powoduje automatyczne przejście praw i obowiązków na spadkobiercę (spadkobierców). Powstała w ten sposób sytuacja nie ma jednak charakteru ostatecznego, bowiem spadkobierca może bądź spadek odrzucić, bądź przyjąć (jeśli w określonym terminie nie dokona żadnej z tych czynności, uważa się, że spadek przyjął). W konsekwencji zbycie spadku przed złożeniem oświadczenia spadkobiercy narażałoby nabywcę na przykre rozczarowanie, a to wtedy, gdyby spadkobierca jednak spadek odrzucił. By uniknąć podobnych sytuacji, przepisy prawa wskazują, że zbywcą spadku może być tylko osoba, która przyjęła spadek, czyli złożyła przed sądem lub przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu spadku, a także osoba, dla której upłynął już termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Kto może być nabywcą spadku?

Spadkobierca może dowolnie rozporządzać przypadłym mu spadkiem (udziałem spadkowym), także w zakresie wyboru kontrahenta, z którym zawrze umowę. Prawo nie ingeruje w tę sferę, zatem wnioskować należy, iż każdy może zawrzeć umowę ze spadkobiercą. Tym samym może to być zarówno osoba całkiem obca spadkobiercy, jak i jego współspadkobierca (gdy dziedziczy kilka osób, a niektóre zbywają swoje udziały na rzecz współspadkobierców).

Jak oznaczyć przedmiot umowy?

Zgodnie z tym, co napisano powyżej, przedmiotem umowy może być:

 1. cały spadek,
 2. część spadku,
 3. udział spadkowy,
 4. część udziału spadkowego.

Rolę, jaką odgrywa właściwe oznaczenie przedmiotu umowy, najłatwiej będzie zobrazować na przykładzie. Załóżmy, iż spadek po K w drodze testamentu" przypadł A, B i C, każdemu w 1/3. A postanowił zbyć swój udział spadkowy D. Strony zawarły więc odpowiednią umowę, w której jedno z postanowień brzmiało: „przypadający mi udział spadkowy w spadku po K zbywam na rzecz D”. Wkrótce okazało się, że B został przez sąd uznany za niegodnego dziedziczenia, w wyniku czego jego udział spadkowy przypadł po połowie A i C. Tym samym A i C stali się spadkobiercami udziałów w wysokości 1/2 każdy. Jednak A nie może zatrzymać sobie tego, co przypadło mu na skutek odsunięcia B od dziedziczenia (czyli 1/6). Dzieje się tak dlatego, że w umowie zapisano, iż zbywa na rzecz D udział, ale nie podano jego wysokości. W konsekwencji A jest zobowiązany przenieść na D przypadłą mu właśnie 1/6 część spadku.
By uniknąć podobnych sytuacji, należy zawsze precyzyjnie określać przedmiot umowy, a zatem wyrażać go odpowiednim ułamkiem (lub procentowo).

W jakiej formie następuje zbycie spadku?

Ze względu na doniosłe konsekwencje prawne, jakie wiążą się ze zbyciem spadku, ustawa nakazuje, by umowa o zbycie spadku zawarta została w formie aktu notarialnego. Obecność notariusza podczas sporządzania umowy pozwala bowiem najpełniej wyrazić wolę stron.

Jak kształtuje się sytuacja spadkobiercy (zbywcy)?

Spadkobierca, który zbywa spadek, zobowiązany jest do tego, aby wydać nabywcy wszelkie posiadane przedmioty spadkowe, a także wszystko to, co wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku uzyskał w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

 • zenon 2011-03-06 02:32:36

  Re: Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  ...brawo, duzo wody malo tresci, szkoda czasu na czytanie a pewnie i za oplata calosc porady..

 • Marek 2011-03-05 19:39:43

  Re: Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  Zgadza się. Kwestie podatkowe byłyby interesujące i decydujące o sensie takiej transakcji. Ale napisanie takiego artykułu to już wymagałoby więcej pracy niż zajrzenie do kodeksu....

 • Seweryn 2011-03-04 18:23:45

  Re: Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  Po co i komu potrzebne takie artykuły. W zasadzie sama woda, bez konkretów. Nic nie wspomina się o kosztach, jak się można ich pozbyć. Jak należny i w jakim terminie rozliczamy się z US. i wiele innych mogących wyniknąć problemów, dla sprzedającego spadek


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane