Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

www.shc.hu
(fot. www.shc.hu)
Strona 1 z 2

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego najbliżsi zostaną pozbawieni udziału w spadku, bo ten w całości przypadnie osobom obcym albo, że majątek otrzymają tylko niektórzy z członków rodziny zmarłego. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści ze spadku występuje pod postacią zachowku. Uprawnienie do zachowku zasadniczo powstaje wówczas, gdy spadkodawca sporządził testament i powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu najbliższych krewnych, tak że najbliżsi krewni nie dochodzą do dziedziczenia w ogóle, lub jeżeli udział spadkowy członka najbliższej rodziny nie pokrywa należnego mu zachowku. Roszczenie o zachowek polega na tym, że uprawniony może żądać od spadkobiercy lub obdarowanego darowizną zapłaty określonej sumy pieniężnej. Jest to roszczenie, z którym należy wystąpić w określonym terminie, gdyż ulega ono przedawnieniu. 

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek w przypadku dziedziczenia testamentowego?

Zgodnie z art. 1007 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu (do dnia 23 października 2011 roku termin ten wynosił trzy lata).

Ogłoszenie testamentu następuje w trybie postępowania nieprocesowego, zgodnie z przepisami art. 646 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. Testament jest obowiązana złożyć w sądzie osoba, w której posiadaniu dokument się znajduje, chyba że złożyła go u notariusza. O terminie otwarcia i ogłoszenia testamentu nie zawiadamia osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.

Natomiast po dokonaniu ogłoszenia testamentu sąd spadku albo notariusz zawiadamia o tym fakcie - w miarę możności - osoby, których rozrządzenia testamentu dotyczą, oraz wykonawcę testamentu i kuratora spadku. Notariusz niezwłocznie zawiadamia o tym sąd spadku, przesyłając odpis sporządzonego artykułu. Testament wraz z protokołem otwarcia i ogłoszenia przechowuje się w sądzie spadku, chyba że został złożony u notariusza. Jednakże na żądanie sądu spadku notariusz przesyła złożony testament temu sądowi. 

Gdy złożono kilka testamentów jednego spadkodawcy, otwiera się i ogłasza wszystkie, a na każdym z nich czyni się wzmiankę o innych.  

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek wobec obdarowanego?

Zgodnie z art. 1007 § 2  Kodeksu cywilnego, roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia otwarcia spadku (do dnia 23 października 2011 roku termin ten wynosił trzy lata).

Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu i testament ten podlega ogłoszeniu, jak i w przypadku, gdy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy. Zgodnie z art. 1000 § 1 k.c., jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Jeśli jest kilku obdarowanych, to ich odpowiedzialność wobec uprawnionego do zachowku powstaje kolejno, począwszy od ostatniej darowizny uczynionej przez zmarłego:

Art. 1001 k.c.: Spośród kilku obdarowanych obdarowany wcześniej ponosi odpowiedzialność stosownie do przepisów artykułu poprzedzającego tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać uzupełnienia zachowku od osoby, która została obdarowana później.

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek w przypadku dziedziczenia ustawowego?

W pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że z roszczeniem o zachowek wystąpią uprawnieni do niego, gdy spadkobierca w ogóle nie sporządził testamentu. Tak będzie w sytuacji, gdy spadkodawca uczynił darowizny na rzecz członków rodziny uprawnionych do zachowku - niektórych, lub gdy darowizny te są różnej wysokości - bądź na rzecz osób spoza tego grona. W takim przypadku zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 1007 § 2 k.c., o którym mowa wyżej - przedawnienie następuje więc po pięciu latach od dnia otwarcia spadku (tak J. Pietrzykowski w: A. Brzozowski, M. Pazdan, K. Pietrzykowski, M. Safjan, E. Skowrońska, Kodeks cywilny. Komentarz, t. I, Warszawa 1999, s. 1921; odmiennie R. Czarnecki, Wspólność majątku spadkowego i dział spadku. Umowy dotyczące spadku, Wydawnictwo ZPP, Katowice 1966, nr 33, s. 48). 

Sytuacje wyjątkowe

Przepisem ogólnym, który wyznacza początek biegu przedawnienia, jest art. 120 § 1 zd. 1 k.c. Zgodnie z nim, bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przy tym prawo spadkowe nie określa momentu wymagalności roszczenia o zachowek, a zgodnie z przepisami ogólnymi Kodeksu cywilnego, jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Jednakże art. 1007 § 7 k.c. jest przepisem szczególnym wobec art. 120 k.c. i jako taki wyłącza jego zastosowanie do roszczenia o zachowek (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna  z dnia 24 czerwca 2004 r.  III CK 127/2003: Artykuł 1007 § 1 k.c. wyłącza stosowanie art. 120 § 1 k.c. do określenia początku biegu przedawnienia roszczenia o zachowek).

Może się jednak zdarzyć, że uprawniony do zachowku w ogóle nie wie, kto jest jest spadkobiercą, a więc nie wie do kogo powinien skierować roszczenie.

Przykład: Spadkodawca pozostawił kilka różnej treści testamentów, które zostały otwarte i ogłoszone.

Rozwiązanie: Przedawnienia roszczenia o zachowek rozpoczyna bieg dopiero, gdy zostanie wyjaśnione, który z pozostawionych testamentów jest ważny i skuteczny. Zasadniczo nastąpi to, gdy sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Przy czym uprawniony do zachowku ma legitymację do wystąpienia do wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

 • Tadeusz 2018-01-22 14:10:10

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Moja mama zmarła 8 lat temu mieszkanie darowała wnuczce, a córce mojej siostry czy mogę domagać się zachowku od obdarowanej jako syn zmarłej czy się przedawniło to roszczenie.

 • Ja 2016-11-11 19:00:23

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam mam pytanie co mam zrobić jeżeli braCIA nie chcą teraz zachowku po śmierci taty który nie żyje 4 lata a mama mi przepisał mieszkanie za dożywotnia opiekę a ja chcę ich spłacić żeby miał już spokój i po ilu upływa przedawnienie zachowku pozdrawiam

 • Małgorzata 2016-05-31 10:51:48

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam w 2016 zmarła moja mama, 7 lat temu moi rodzice w darowiźnie przepisali mojej siostrze mieszkanie własnosciowe. Czy mi się należy zachowek

 • Edyta Liszewska 2016-05-28 12:35:00

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam moja mama podpisała u notariusza wraz z rodzeństwem ze zrzeka sie zachowku na rzecz przyrodniego brata., obiecal mamie ze jak sprzeda mieszkanie po rodzicach to fa Mamie pare zlotych niestety nie wywiazal die z obietnicy ustnej. Czy moja mama ma nasal prawo do otzymania zachowku?

 • Jurek 2016-05-09 17:39:23

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam. Rodzice przechodząc w roku 1993 na emeryturę rolniczą (KRUS) przekazali ziemię na siostrę. Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec , mama 4 lata wcześniej czy należy mi się zachowek. Nie było testamentu.

 • Maciej 2016-03-31 21:11:32

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  witam mineło 5 lat od śmierci mojej teściowej ktura zostawiła testamemt zapisując wszystko mnie ,czy z związku z powyższym należy się zachówek rodzeństwu mojej żony

 • Katarzy 2016-02-07 23:24:54

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Moj tata zmarl w 1989 roku. Z pierwszebo malzenstwa mial 2 corki ktore dostaly caly majatek. Czy po tylu latach mam mozliwosc wniesienia sprawy do sadu o sprawiedliwy podzial majatku ewentualnie o zachowek? Dodam ze w dniu smierci ojcia mialam 3 lata.

 • Dani 2015-12-02 22:16:50

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  19 lat temu rodzice zrobili darowizne mieszkania, wykupionego z moje pieniadze, brat nie byl zainteresowany, zgodzil sie.Tata zmarl nagle w 1996 r..Od tego roku(1996) bylismy z mezem jedynymi wlascicielami, natomiast w mieszkaniu mama mieszkala sama.Przez te lata inwestowalismy w mieszkanie( m.in.dobudowano duzy balkon, wymienilismy okna na nowe, remontowalismy lazienke, pomagalismy systematycznie finansowo mamie na leczenie ).Mama zmarla w 2015r.wtedy to brat powiadomil nas telefonicznie, ze wystepuje do sadu o zachowek.Mam pytanie:czy musimy wyplacic mu zachowek i w jakiej wysokosci?Z gory dziekuje za pomoc.

 • Renata 2015-11-05 16:13:36

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam mój tata powiesił się 18lat temu. Ja obecnie jestem 4 lata po 18nastce,czyli mam 22 lata. ,czy mogę się starać jeszcze ozachówek?. Tata dwa tygodnie przed śmiercią podpisał akt notarialny darowizny dla swojego brata.

 • Renata 2015-11-05 16:10:15

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam. Mój tata nie powiesił się 18 lat temu. Injest umowa darowizny dla jego brata. Czy jak ja mam 22 lata,czyli jestem 4 lata po 18 tce,to czy mogę się jeszcze starać o zachówek? I jaki to jest procent?

 • Monika 2015-08-12 16:51:23

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  W 1989 zmarl moj Ojciec.Z drugie go malzenstwa ma 2 dzieci ktory wszystko zostalo.Czy wie ktos moze czy po 26 latach moge sie starac o spadek po moim niezyjacym ojcu? Dziekuje

 • Magda 2015-06-06 14:38:53

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Kiedy przedawni sie prawo do zachowku jesli testament zostal odczytany w sierpniu 2011? Czy bedzie to 3 czy 5 lat?

 • KULA SŁAWOMIR 2014-12-07 10:48:11

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  WITAM . MOJA MAMA ZMARŁA 29 O5 2013 ROKU PRZEPISAŁA NA SWOJEGO WNYCZKA MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE , NIE SPISAŁA TESTAMENTU TYLKO SPRAWĘ ZAŁATWIAŁA U NOTARIUSZA NIE BYŁEM NAWET O TYM POINFORMOWANY TYLKO MIĘDZY SOBĄ TO ZAŁATWIŁY . CZY W CHWILI OBECNEJ MOGĘ SIĘ UBIEGAĆ O ZACH?WK PO ZMARŁEJ MAMIE I JAKI OKRES MNIE OBEJMUJE ABY NIE UTRACIĆ PRZEDAWNIENIA . ZWRACAM SIĘ Z SERDECZNĄ PROŚBĄ O ODPOWIEĆ ZA CO Z GURY SERDECZNI DZIĘKUJĘ .

 • basia56 2014-05-04 18:11:46

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  moja mama zmarła 3.03 2010 w listopadzie 2012 wniosłam do sądu o stwierdzenie nabycia spadku sprawa się zakończyła 11.04.2014 czy mam prawo do zachowku

 • jasia 2013-08-27 16:08:44

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  mój tata zostawił mi w testamencie dom i działkę.Czy syn macochy może ubiegac się o zachowek.Wcześniej wygrałam sprawe z macochą,gdyż ojciec był chory i drugi testament na rzecz macochy został uniaewazniony. Ojciec chorował na guz mózgu i nie rozumiał co podpisał,podpis był podrobiony.Od smierci mnęło 5 lat

 • ukasz 2013-08-19 02:27:44

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam, mam pytanie...gdyz moj ojciec zmarl w 2006 roku, niestety z powodu dlugow rodzina zrzekla sie spadku po nim. Majatek w tym polowa dzialki ktora byla na niego przeszla w rece miasta, jednak w ksiegach wieczystych do tej pory jest wpisany jako wlasciciel moj ojciec, miasto nie upominalo sie do tej pory o dzialke. Czy uleglo to przedawnieniu i moge sie ubiegac o prawo do wlasnosci?

 • Monika 2013-08-09 10:09:14

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Witam jeśli osoba zmarła przed 23X2011 to jaki termin obowiązuje 3 lata czy już pięć lat?

 • maria 2013-05-19 18:08:07

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?chciała bym w oczy spojrzeć siostrze i bratu na sali sądowej.

  zacznę krótko,ja wraz z moim rodzeństwem byliśmy wychowankami domu -dziecka.Zmarł nasz bogaty dziadek.1983rw listopadzie.po jego śmierci nabyli majątek,najstarsza siostra i brat ,którzy nie byli w domu -dziecka.Coś nam to nie dawało spokoju,zwrócilismy się do sądu o wgląd akt..ALE SZOK..że nie ma rodzeństwa mam nas oddała w adopcje,i nie chcieliśmy uczest.postęp.CO GORSZE KŁAMSTWO NA KŁAMSTWIE CZYTAJĄC PROTOKÓŁ Z DNIA 16-03-1984.R.MAJĄTEK PO DZIADKU I BABCE ZABRALI .brat i siostra.Nadmieniam ,ze mam liczne rodzeństwa.jesteśmy w szoku ,nie mamy kontaktu z nimi ,po prostu nie chcą i nigdy nie chcieli ,czy mamy jaką szanse ,spotkać się z nimi w sądzie?czy coś dostaniemy .a tak szczerze chciałam bym się z moim rodzeństwem spotkać w oczy,,,,jakie mamy szanse..dziadek miał dużo nieruchomości budynki mieszkalne,wartośc jest między innymi zapisana 600.000 zabudowana nieruchomość.i.t.d...szok...prosilibyśmy o pomoc,co robić ,gdzie się zwrócić.czy coś nam się teraz należy .....Przeglądałam akta w sądzie ,myślałam ,ze dostane zawału....prosimy o porady..Maria.

 • maria 2013-05-19 18:02:57

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?chciała bym w oczy spojrzeć siostrze i bratu na sali sądowej.

  zacznę krótko,ja wraz z moim rodzeństwem byliśmy wychowankami domu -dziecka.Zmarł nasz bogaty dziadek.1983rw listopadzie.po jego śmierci nabyli majątek,najstarsza siostra i brat ,którzy nie byli w domu -dziecka.Coś nam to nie dawało spokoju,zwrócilismy się do sądu o wgląd akt..ALE SZOK..że nie ma rodzeństwa mam nas oddała w adopcje,i nie chcieliśmy uczest.postęp.CO GORSZE KŁAMSTWO NA KŁAMSTWIE CZYTAJĄC PROTOKÓŁ Z DNIA 16-03-1984.R.MAJĄTEK PO DZIADKU I BABCE ZABRALI .brat i siostra.Nadmieniam ,ze mam liczne rodzeństwa.jesteśmy w szoku ,nie mamy kontaktu z nimi ,po prostu nie chcą i nigdy nie chcieli ,czy mamy jaką szanse ,spotkać się z nimi w sądzie?czy coś dostaniemy .a tak szczerze chciałam bym się z moim rodzeństwem spotkać w oczy,,,,jakie mamy szanse..dziadek miał dużo nieruchomości budynki mieszkalne,wartośc jest między innymi zapisana 600.000 zabudowana nieruchomość.i.t.d...szok...prosilibyśmy o pomoc,co robić ,gdzie się zwrócić.czy coś nam się teraz należy .....Przeglądałam akta w sądzie ,myślałam ,ze dostane zawału....prosimy o porady..Maria.

 • kasia 2010-12-08 19:08:13

  Re: czy moge ubigac sie o zmniejszenie zachowku?

  czy moge ubiegac sie o zmniejszenie zachowku, gdyz pochowalam spadkodawce bez zadnej pomocy moich siostr i meza spadkodawczyni,postawilam jej pomnik. rodzina podaje mnie o zachowek. Czy sad bedzie bral to pod uwage czy moge domagac sie jakieis czesci zwrotu,badz obnizena zachowku?

 • kasia 2010-12-08 19:06:53

  Re: czy moge ubigac sie o zmniejszenie zachowku?

  czy moge ubiegac sie o zmniejszenie zachowku, gdyz pochowalam spadkodawce bez zadnej pomocy moich siostr i meza spadkodawczyni,postawilam jej pomnik. rodzina podaje mnie o zachowek. Czy sad bedzie bral to pod uwage czy moge domagac sie jakieis czesci zwrotu,badz obnizena zachowku?

 • Piotr 2010-11-12 21:06:35

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Mam pytanie. Babcia w testamencie wymieniła jako jedynego spadkobiercę swoją wnuczkę. W skład spadku wchodzi mieszkanie. Mieszkanie zostało wykupione 10 lat temu za pieniądze wnuczki bo swoich nie miała a nikt inny z rodziny nie był tym tematem zainteresowany. Babcia napisała również oświadczenie, że mieszkanie zostało wykupione za pieniądze wnuczki. Babcia zmarła w październiku tego roku. Czy w takim przypadku dzieciom babci będzie przysługiwał zachowek.

 • Piotr 2010-11-12 20:51:02

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Mam pytanie. Babcia w testamencie wymieniła jako jedynego spadkobiercę swoją wnuczkę. W skład spadku wchodzi mieszkanie. Mieszkanie zostało wykupione 10 lat temu za pieniądze wnuczki bo swoich nie miała a nikt inny z rodziny nie był tym tematem zainteresowany. Babcia napisała również oświadczenie, że mieszkanie zostało wykupione za pieniądze wnuczki. Babcia zmarła w październiku tego roku. Czy w takim przypadku dzieciom babci będzie przysługiwał zachowek.

 • nemesis 2010-11-12 14:37:14

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  trzeba znać dokładny termin, jeżeli minęło ponad 10 lat to darowizna nie zostanie zaliczona do schedy spadkowej i automatycznie nie będzie przysługiwał z tego dobra zachowek. Jeżeli natomiast nie minęło 10 lat to darowizna zostanie zaliczona do schedy spadkowej (o ile nie została z niej wyłączona w akcie darowizny) a zachowek będzie wynosił 1/2 części która przypadałaby w sytuacji dziedziczenia ustawowego.

 • mena 2010-02-04 17:44:29

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Dzień dobry. Moja babcia 10 lat temu darowała mieszkanie wnuczce,dzieci babci nie żyją tylko wnuki w styczniu 2010 roku zmarła , chciałam zapytać czy w tej sytuacji nie doszło do przedawnienia i czy mogę starać sie o zachowek z pozostałymi wnukami . Spadek po babci to mieszkanie w bloku i jaki jest % zachowku. Dziękuje.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane