Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

Posiadacz rachunku bankowego może wskazać w umowie z bankiem osobę, której po jego śmierci bank wypłaci pieniądze znajdujące się na tym rachunku. Jednak kwota ta nie może być wyższa niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, (oczywiście kwota ta nie może przekroczyć wysokości pieniędzy na rachunku).

Poza tym, w razie śmierci posiadacza rachunków oszczędnościowych, bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku - osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią wydatków - w wysokości nie przekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

Kwoty te nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku, ale podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Płaci się go osobno, niezależnie od przeprowadzenia postępowania spadkowego. Kwoty te należy jednak uwzględnić przy obliczaniu ewentualnego zachowku dla spadkobierców pominiętych w testamencie lub takich, którzy otrzymali w sumie od spadkodawcy mniej, niż by im się należało na podstawie reguł dziedziczenia ustawowego.

W jaki sposób posiadacz rachunku może wskazać daną osobę?

Posiadacz rachunku powinien na piśmie złożyć odpowiednie oświadczenie (z reguły banki mają stosowne formularze). Oczywiści posiadacz rachunku może zmienić zdanie - może daną osobę odwołać lub zmienić.

Co się dzieje z nadwyżką, która przekracza limit dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie?

Nadwyżka na rachunkach w każdym z banków przekraczająca wskazany limit wchodzi w skład spadku i jest ona przedmiotem podziału między spadkobierców.

Co się dzieje z oszczędnościami osoby, która była członkiem w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej?

Kasa jest zobowiązana wypłacić po śmierci członka z jego wkładu członkowskiego i oszczędności:

  • koszty pogrzebu czÅ‚onka w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjÄ™tym w Å›rodowisku zmarÅ‚ego - osobie, która przedÅ‚oży rachunki stwierdzajÄ…ce wysokość poniesionych przez niÄ… wydatków,
  • kwotÄ™ nie przekraczajÄ…cÄ… ogółem sumy przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogÅ‚aszanej przez prezesa Głównego UrzÄ™du Statystycznego, w okresie 5 lat kalendarzowych poprzedzajÄ…cych wypÅ‚atÄ™ - jeżeli czÅ‚onek pisemnie wskazaÅ‚ w kasie osoby, na rzecz których wypÅ‚ata ma nastÄ…pić (do osób, które może wskazać czÅ‚onek należą: jego małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie i rodzeÅ„stwo),
  • kwotÄ™ równÄ… wpÅ‚atom na rachunki, dokonanym przez organ rentowy z tytuÅ‚u Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczeÅ„ i zabezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, które nie przysÅ‚ugiwaÅ‚y za okres po Å›mierci posiadacza rachunków, wskazanÄ… we wniosku organu rentowego skierowanym do kasy, wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpÅ‚at.  

Sumy te również nie wchodzą do spadku po członku.

Pamiętaj, że:

  • Możliwość obdarowania pieniÄ™dzmi z konta poza spadkiem nie dotyczy rachunków wspólnych, prowadzonych dla kilku osób.
  • Przy ustalaniu limitu wypÅ‚aty uwzglÄ™dnia siÄ™ przeciÄ™tne wynagrodzenie przypadajÄ…ce na ostatni miesiÄ…c przed Å›mierciÄ… posiadacza rachunku, nie przekraczajÄ…ce oczywiÅ›cie wysokoÅ›ci zgromadzonych Å›rodków. W maju 2010 roku wynosiÅ‚o ono 3397 zÅ‚ 01 gr, a wiÄ™c bank nie mógÅ‚ na podstawie umowy z posiadaczem rachunku wypÅ‚acić po jego Å›mierci w maju wiÄ™cej niż 67940 zÅ‚ 20 gr. 
  • JeÅ›li pieniÄ…dze na rachunku bankowym należą do wspólnego majÄ…tku małżonków, wówczas na wyznaczenie osoby, która mogÅ‚aby je dostać potrzebna jest zgoda współmałżonka.
  • Jeżeli posiadacz rachunku bankowego nie dokona zapisu bankowego to Å›rodki zawarte na rachunku podlegajÄ… reguÅ‚om normalnego dziedziczenia.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. 1997 r/, Nr 140, poz. 939 ze zmianami),
  • Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 1997 r., Nr 16, poz. 89 ze zmianami),
  • Ustawa z 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowych (Dz. U. 1996 r. Nr 1, poz. 2 ze zmianami.).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Perfekt 2012-06-07 15:09:28

    witam Moj zmarly stryj posiadal lokate banku milenium polaczona z polisa ubezpieczeniowa.Jestem spadkobiercÄ… stryja wskazanym w testamencie.Bank Milenium odmowil wyplaty srodkow .nie dostalem zwrotu kosztow pogrzebu ani zadnych innych pieniedzy z konta stryja poniewaz powiedziano mi ze polisa nie wchodzi w sklad masy spadkowej.Co bedzie z pieniedzmi nie wiadomo-i tak to sie robi w Milenium


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika