Charakterystyka spółki komandytowej

Jaki jest charakter prawny spółki komandytowej?

Spółka komandytowa jako spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków zaciągniętych w jej imieniu. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Spółka komandytowa ma także zdolność procesową - może pozywać i być pozywana.

Spółka komandytowa może więc samodzielnie występować w obrocie, jako podmiot praw i obowiązków.

Podstawa utworzenia spółki komandytowej jest umowa, która musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Spółka komandytowa podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis do KRS tej spółki jest warunkiem jej powstania. Wpis ten jest konstytutywny - tworzy nowy podmiot.

Wspólnicy

Warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej jest umowa pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, z których co najmniej jeden jest komplementariuszem a co najmniej jeden - komandytariuszem spółki. To rozróżnienie ma podstawowe znaczenie dla kwestii odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zadeklarowanej sumy komandytowej, przy czym nie musi być ona równa wkładowi.

To rozróżnienie reżimu odpowiedzialności jest podstawową cechą spółki komandytowej, która powoduje, iż prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie stanowi często wynik połączenia kapitału i pomysłu.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Jak już wcześniej wskazano, odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej uzależniona jest od charakteru wspólnika. Komandytariusz odpowiada bowiem tylko do wysokości sumy komandytowej. Komandytariusz jest jednak wolny od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki.

Jeżeli więc np. suma komandytowa oznaczona została w umowie spółki jako 100, a wkład komandytariusza ma wartość 80, komandytariusz odpowiedzialny jest za zobowiązania spółki (całym swoim majątkiem) tylko do wysokości 20. Jeżeli więc wkład komandytariusza równy jest sumie komandytowej albo jest od niej większy, komandytariusz nie odpowiada w ogóle za zobowiązania spółki. Ryzykuje jedynie sumą komandytową. Komplementariusz odpowiada natomiast bez ograniczenia całym swoim majątkiem.

Zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej w pozostałym zakresie podobne są do zasad odpowiedzialności za zobowiązania spółki jawnej. Odpowiedzialność komplemetariusza oraz komandytariusza (jeżeli jego wkład jest niższy od sumy komandytowej) jest więc subsydiarna.

Pamiętaj, że:

  • spółką komandytowa jest spółka osobowa, w której co najmniej jeden wspólnik ponosi nieograniczona odpowiedzialność za jej zobowiązania, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona,

  • spółka komandytowa jest podmiotem praw i obowiązków,

  • spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru.

Podstawa prawna:


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • KLAUDIA 2011-09-23 18:22:50

    JEST SPOLKA OSOBOWA


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika